Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-11-30 16:02 | Rozmiar tekstu: A A A

Andrzejkowe wróżby w Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Warsztaty andrzejkowe w Muzeum Warmii i Mazur | Więcej zdjęć »
Wczorajszy wieczór - według polskiej, świeckiej tradycji - to Andrzejki, wieczór wróżb, a także okazja do ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Z tej okazji Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprosiło dzisiaj (30.11) do Magazynu Solnego na warsztaty pod hasłem „Spotkanie z wróżbami”. W programie warsztatów były wróżby, lanie wosku i przepowiednie dla panien i kawalerów.

- Na Warmii wróżby andrzejkowe i katarzynkowe miały charakter matrymonialny, były związane z małżeństwem - wyjaśnia Sebastian Mierzyński z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. - Przede wszystkim dotyczyły tego, czy w następnym roku wyjdę za mąż, albo czy się ożenię. Ponieważ jednak większość uczestników warsztatów to dzieci, więc te „małżeńskie” wróżby nie są dzisiaj eksponowane. Staramy się natomiast zarazić dzieci takimi zabawami i wróżbami, które będą mogły wykorzystać w domu, chociażby podczas zabawy z rodzicami.

Oprócz lania wosku i wróżb z figur w ten sposób powstałych, w warsztatowej ofercie było obejmowanie przez panny sztachet w płocie (jeżeli panna objęła parzystą liczbę sztachet, wróżono jej zamążpójście już w następnym roku), były wróżby dotyczące imion, profesji i zamożności przyszłych małżonków, a także wróżby na temat przyszłości uczestników warsztatów.
R E K L A M A
banner
Warsztaty z warmińskimi wróżbami andrzejkowo-katarzynkowymi Muzeum Warmii i Mazur zorganizowało po raz trzeci z rzędu.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Spotkanie z wróżbami w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

30-11-2016

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl