Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2016-12-15 20:30 | Rozmiar tekstu: A A A
O wynikach badań archeologicznych średniowiecznej osady w Białej Górze

Warsztaty bałtyjskie w Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Spotkanie odbyło się w Salach Kopernikowskich Muzeum Warmii i Mazur
W salach kopernikowskich Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbyło się dzisiaj (15.12) kolejne spotkanie z cyklu Warsztaty bałtyjskie pod hasłem „Między historią a archeologią. Wyniki interdyscyplinarnych badań archeologicznych średniowiecznej osady w Białej Górze, w widłach Wisły i Nogatu”.

Pracownia Archeologii z Muzeum Zamkowego w Malborku w porozumieniu z Instytutem Archeologii Uniwersytetu w Reading w Wielkiej Brytanii realizowała szeroki trzyletni (2011–2014) program interdyscyplinarnych badań archeologicznych na stanowisku nr 3 w Białej Górze w ramach projektu badawczego „Ekologia Krucjat: Wpływy podboju, kolonizacji i religijnej konwersji na środowisko obszaru bałtyckiego w średniowieczu”. Związany był on z problematyką poszukiwań grodziska – osady, lokalizowanego przez historyków w rejonie rozwidlenia rzek Wisły i Nogatu a występującego w literaturze pod nazwą Zantyr.

Zasadniczym celem podjęcia prac archeologicznych jest zlokalizowanie Zantyru, utrwalenie w dokumentacji naukowo-konserwatorskiej i eksploracja zabytków archeologicznych, narażonych na zniszczenie skutkiem niszczącej działalności człowieka (poszukiwacze „skarbów” z wykrywaczami metali) oraz działalności rolniczej (stanowisko jest łatwo dostępne i nie zostało wpisane do rejestru zabytków).
R E K L A M A
banner
Wyniki badań uczestnikom spotkania przedstawił Zbigniew Sawicki z Muzeum Zamkowego w Malborku.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl