Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2016-12-19 19:27 | Rozmiar tekstu: A A A

SLD chce przyspieszonych wyborów parlamentarnych

Olsztyn24
Konferencja prasowa SLD w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Sojusz Lewicy Demokratycznej chce doprowadzić do przyspieszonych wyborów parlamentarnych w Polsce. O tym pomyśle mówili dzisiaj (19.12) na konferencji prasowej w Olsztynie sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek, przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD na Warmii i Mazurach Władysław Mańkut i przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Olsztynie Krzysztof Kacprzycki.

- W sobotę w Warszawie zebrała się Rada Krajowa SLD, która miała przyjąć program, z którym SLD pójdzie do najbliższych wyborów samorządowych i parlamentarnych - poinformował Marcin Kulasek. - Posiedzenie rady zostało jednak przerwane ze względu na wydarzenia w Sejmie i na ulicach Warszawy. Nasi przedstawiciele wzięli udział w społecznym proteście.

Rada Krajowa SLD zdążyła jednak przyjąć dwie uchwały: pierwszą zawierającą apel o przeprowadzenie wcześniejszych wyborów parlamentarnych i drugą, odnoszącą się do tzw. ustawy dezubekizacyjnej.
R E K L A M A
banner
- Rada Krajowa SLD podjęła uchwałę, która nawołuje do wspólnych działań całej opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej - powiedział Władysław Mańkut. - Naszym zdaniem, istnieje potrzeba powołania 16. biur koordynujących działania opozycji w Polsce, które mogłyby w przyszłości prowadzić do bardziej jednolitego prezentowania tego, co się dzieje obecnie na ulicach, po to, aby można było zastąpić niepotrzebny spór na ulicy dialogiem, rozmową o przyszłości. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia pomiędzy szeroko rozumianą opozycją a rządzącymi, to wydaje nam się, że rozwiązaniem byłyby przedterminowe wybory.

Zrealizowanie pomysłu SLD jest jednak możliwe wyłącznie poprzez samorozwiązanie się Sejmu. Do tego potrzeba jednak 307. głosów. Trudno jednak oczekiwać, by Prawo i Sprawiedliwość, mające większość w Sejmie, zdecydowało się na wcześniejsze wybory i zagłosowało za rozwiązaniem Sejmu przed upływem kadencji. Dlatego SLD stawia na tzw. przysmus społeczny. Chodzi o to, by wszystkie partie opozycyjne przystąpiły do zbierania głosów poparcia obywateli dla inicjatywy samorozwiązania się Sejmu.

- Chodzi nie o 500 tys. podpisów, jak przy referendum, a o wiele, wiele  więcej -
powiedział Marcin Kulasek. - Wspólnie, jako zjednoczona opozycja, jesteśmy w stanie zebrać 5-10 mln podpisów.

Jednak nawet gdyby udało się zebrać tak ogromną liczbę podpisów, nie ma żadnej gwarancji, że sprawa w ogóle trafi pod obrady Sejmu. Więc szanse na samorozwiązanie Sejmu należy oceniać jako znikome. Mimo tego działacze SLD na Warmii i Mazurach tuż po świętach planują rozpocząć rozmowy z liderami innych partii opozycyjnych w regionie, by utworzyć biuro kordynujące i rozpocząć akcję zbierania podpisów obywateli na rzecz wcześniejszych wyborów.

Ponadto uczestnicy dzisiejszej konferencji prasowej odnieśli się m.in. do ustawy „dezubekizacyjnej”, planów pozbawienia stopni generalskich Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka, a także opowiedzieli o swoim udziale w ostatnich manifestacjach w Warszawie i Olsztynie. To wszystko w naszej wideorelacji z konferencji.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [2]
~ha ha ha / 2016-12-20 09:48
A czy SLD już zebrało podpisy pod referendum antyaborcyjnym, czy jeszcze nie osiągnęło wymaganej liczby podpisów, a juz porywa sie na 5-10 mln?
~tokyo / 2016-12-19 23:37
Ot, siła polityczna się odezwała.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa działaczy SLD na Warmii i Mazurach

»

19-12-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl