Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Stanisław Czachorowski | 2017-02-14 18:55 | Rozmiar tekstu: A A A

W sobotę rusza Uniwersytet Młodego Odkrywcy

Olsztyn24
Collegium Biologiae UWM - miejsce inauguracji Uniwersytetu Młodego Odkrywcy
W sobotę (18.02) o godz. 11.00 nietypową naukę na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie rozpocznie ponad 90 uczniów z Lamkowa, Butryn, Szczytna, Stawigudy, Ornety, Bartoszyc, a także ponad 50 członków Klubów Młodych Odkrywców z Olszyna, Szczytna, Łupsztycha i Ostródy. Wykład inauguracyjny pt. „Plasmobot i inne osiągnięcia biologii" wygłosi dr Ewa Sucharzewska. Projekt finansowany jest przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uczniowie w wieku 6-16 lat w laboratoriach uniwersyteckich i pod okiem naukowców poznawać będą tajemnice życia, a później zorganizują szkolne festiwale nauki w swoich miejscowościach. Poznają pełen proces naukowy od pomysłu i hipotezy, przez dobór materiału i metod, wykonanie badań, wyciąganie wniosków aż po prezentowanie rezultatów w formie raportów, sprawozdań i konferencji naukowych.

Celem tego pilotażowego projektu jest popularyzacja wiedzy przyrodniczej i budowanie kapitału naukowego wśród młodzieży z woj. warmińsko-mazurskiego oraz wzmocnienie istniejących (i powołanie nowych) Klubów Młodego Odkrywcy, poprzez bliski i bezpośredni kontakt z naukowcami i udział w zajęciach, odbywających się w laboratoriach uniwersyteckich. Drugim istotnym celem jest wypracowanie modelu trwałej współpracy naukowców z UWM z młodzieżą szkolną, a w efekcie z nauczycielami i samorządami wokół Klubów Młodego Odkrywcy w woj. warmińsko-mazurskim.
R E K L A M A
banner
Zajęcia odbywać się będą w małych grupach (do 10 osób), w laboratoriach naukowych i salach Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. Prowadzone będą przez aktywnych naukowców, mających doświadczanie w pracy z dziećmi i młodzieżą szkolną. Tematycznie nawiązywać będą do aktualnych i rzeczywistych problemów naukowych lub wpisane będą w fabułę historycznych odkryć naukowych. Cykl zajęć będzie ukazywał cały proces naukowy: od hipotezy, eksperymentów i obserwacji, aż po wyciąganie wniosków, pisanie sprawozdań oraz udział w szkolnej konferencji naukowej (komunikowanie rezultatów badań). Koncepcja dydaktyczna oparta jest na modelu edukacji cyklicznej D. Kolba, podkreślającej rolę subiektywnego doświadczenia w procesie uczenia się (wiedza tworzona jest przez transformację doświadczenia): doświadczenie - obserwacja i refleksja - abstrakcyjna konceptualizacja - aktywne eksperymentowanie - działanie (zrób coś, pomyśl o tym, wyciągnij wnioski, zrób to inaczej). Takie podejście dobrze wpisuje się w metodę, stosowaną w Klubach Młodego Odkrywcy: obserwacja – dyskusja – eksperyment – wiedza – działanie.

Zajęcia adresowane są do uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum (wiek 6-16 lat), głównie z okolic Olsztyna (szkoły wiejskie i z małych miejscowości). Środowiska te są w defaworyzowane w dostępie do ośrodków naukowych i mają mniejsze możliwości spotkania naukowców (wyobrażenia o nauce i pracy naukowców opierają się głównie o stereotypy telewizyjne i popkulturowe).

Więcej o projekcie na stronie: http://uniwersytetmo.blogspot.com/

Dodatkowe informacje: dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, tel. 502-528-122

Scenariusz uroczystości, Inauguracja Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy (18.02.2017),

» 11.00 - początek uroczystości, wejście kadry w togach
» 11.03 - Hymn Uniwersytetu
» 11.05 - otwarcie „roku akademickiego” na Uniwersytecie Młodego Odkrywcy – Dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii, prof. dr hab. Tadeusz Kamiński; wystąpienie władz uczelni
» 11.20 - słowo wstępne do koncepcji Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Młodego  Odkrywcy: „Naukowcem może zostać każdy, od zaraz – krótko o metodzie naukowej”. Dr hab. S. Czachorowski (koordynator projektu)
» 11.30 - immatrykulacja - prof. dr hab. Aleksander Świątecki - prodziekan ds. studenckich, wyczytanie listy uczniów i szkół
» 11.45 - Gaudeamus
» 11.50 - wręczenie nominacji nauczycielom obecnym z uczniami (dyplom z podziękowanie za włączenie się w roli opiekuna), łącznie z opiekunami Klubów Młodego Odkrywcy
» 12.00 - wystąpienia zaproszonych gości
» 12.15 - wykład inauguracyjny pt. „Plasmobot i inne osiągnięcia biologii" - dr Ewa Sucharzewska, Katedra Mykologii

» 12.45 - zakończenie - prof. dr hab. T. Kamiński.

Uniwersytet Młodego Odkrywcy to jedna z inicjatyw Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednym z jej głównych założeń jest popularyzacja dokonań polskich naukowców wśród różnych grup społecznych (od juniorów do seniorów), a także dotarcie z atrakcyjną formą edukacji do obszarów wykluczonych. Wydział Biologii i Biotechnologii oraz Wydział Sztuki zgłosiły się do tego programu i otrzymały z MNiSW dofinansowanie w wysokości po ok. 40 tys. zł na jego realizację. Zajęcia (cykliczne) potrwają do czerwca. Są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Będą się odbywać na uczelni pod okiem nauczycieli akademickich. Są to ludzie biorący już udział w innych inicjatywach popularyzatorskich, podejmowanych przez UWM. W tym ministerialnym projekcie bierze udział także Uniwersytet Dzieci w Olsztynie, z projektem „Nauka do kwadratu.

Stanisław Czachorowski

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl