Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-02-24 13:52 | Rozmiar tekstu: A A A

W Olsztynie rozpoczęły się Dni Seweryna Pieniężnego

Olsztyn24
Uroczystość przy grobie rodziny Pieniężnych | Więcej zdjęć »
W Olsztynie rozpoczęły się dzisiaj (24.02) Dni Seweryna Pieniężnego, upamiętniające 127. rocznicę urodzin i 77. rocznicę śmierci tego dziennikarza, wydawcy i redaktora naczelnego Gazety Olsztyńskiej, działacza społecznego na Warmii i Mazurach. Wydarzenia zorganizował olsztyński oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, którego Seweryn Pieniężny jest patronem.

Dzisiejszy dzień poświęcony jest upamiętnieniu 77. rocznicy śmierci Seweryna Pieniężnego, rozstrzelanego przez hitlerowców 24 lutego 1940 w obozie koncentracyjnym KZ Hohenbruch koło Kłajpedy. Uroczystości z udziałem m.in. przedstawicieli wojewody warmińsko-mazurskiego, władz Olsztyna i Pieniężna, dziennikarzy i młodzieży szkolnej, rozpoczęły się od spotkania przy obelisku Seweryna Pieniężnego przy Olsztyńskich Zakładach Graficznych. Następnym punktem na Olsztyńskim Szlaku Pamięci Seweryna Pieniężnego był rodzinny grobowiec rodziny Pieniężnych (w którym spoczywa również Seweryn Pieniężny) na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej. Tutaj z okolicznościowymi  przemówieniami wystąpili m.in: prezes olsztyńskiego oddziału SDP ks. Ireneusz St. Bruski, wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma, dyrektor Biura Wojewody Agnieszka Warakomska-Poczobut, sekretarz Zarządu Głównego SDP Stefan Truszczyński oraz przedstawiciele Gimnazjum im. Seweryna Pieniężnego w Jezioranach i przedstawiciele Gazety Olsztyńskiej oraz reprezentant SDP w Olsztynie. Na grobie Seweryna Pieniężnego złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Na Olsztyńskim Szlaku Pamięci Seweryna Pieniężnego, którym poruszali się dzisiaj uczestnicy Dni Seweryna Pieniężnego, znalazły się jeszcze kamienice przy ul. Staszica 12, Stare Miasto 11 i Targ Rybny 1, gdzie w latach 1886-1939 mieściły się siedziby redakcji i drukarni Gazety Olsztyńskiej oraz głaz w Parku Podzamcze poświęcony Sewerynowi Pieniężnemu.
R E K L A M A
banner
W programie zaplanowanych na dzisiaj wydarzeń była również msza święta w bazylice konkatedralnej św. Jakuba odprawiona w intencji dziennikarzy. W Ośrodku Badań Naukowych odbyła się natomiast konferencja naukowa pod hasłem „Gazeta Seweryna Pieniężnego i olsztyńskie media dzisiaj”.

Na sobotę, drugi z Dni Seweryna Pieniężnego, organizatorzy przewidzieli zwiedzanie Domu Gazety Olsztyńskiej i Muzeum Nowoczesności. Te wydarzenia zorganizowano głównie z myślą o dziennikarzach ze Śląska i Warszawy, którzy goszczą w Olsztynie w związku z Dniami Seweryna Pieniężnego. Natomiast o godz. 14.00 w olsztyńskim ratuszu rozpocznie się kulminacyjny punkt Dni Seweryna Pieniężnego - Gala Dziennikarzy Warmii i Mazur. Podczas gali m.in. zostaną wręczone wyróżnienia jubileuszowe, nadane zostaną tytuły Przyjaciela Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SDP, a przede wszystkim zostaną ogłoszone wyniki konkursu dla dziennikarzy o Nagrodę im. Seweryna Pieniężnego.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Obchody 77. rocznicy śmierci Seweryna Pieniężnego

24-02-2017

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl