Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
BWA | 2017-05-16 19:58 | Rozmiar tekstu: A A A

„Ślad kobiety” Marii Pinińskiej-Bereś od czwartku w BWA

Olsztyn24
Maria Pinińska-Bereś – Aneksja krajobrazu, 1980 | Więcej zdjęć »
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy „Ślad kobiety” Marii Pinińskiej-Bereś, który odbędzie się w najbliższy czwartek (18.05) maja o godz. 18.00 w siedzibie galerii.

Maria Pinińska-Bereś jest jedną z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku. Jej twórczość, choć chętnie określana jako twórczość feministyczna, nie poddaje się łatwej klasyfikacji. Wątki kobiece, obecne w sztuce artystki, mają charakter egzystencjalny, a nie ideologiczny. Egzystencja jest zawsze czymś o wiele bardziej złożonym niż ideologia. Sztuka stanowiła dla Pinińskiej-Bereś priorytet, uważała ją za jedyną możliwą drogę do bycia sobą.

Jej twórczość wyznacza forma – od tradycyjnej rzeźby, którą dość szybko odrzuciła, po całkowitą rezygnację z klasycznych, ciężkich rzeźbiarskich materiałów na rzecz lekkiej, oryginalnej formy i tworzywa. Charakterystycznym elementem prac artystki jest róż. Kolor intensywny, budzący wiele skojarzeń, jednak bez względu na odczucia odbiorców, wciąż pozostaje nieobojętny. Krąży wokół cielesności, która dla Pinińskiej-Bereś była wyrazem jej twórczej autentyczności.
R E K L A M A
banner
Odrzucając to, co konwencjonalne, musiałam sięgnąć do własnego ‘ja’. A to ja było kobietą, z całym bagażem problemów płci – pisała w katalogu organizowanej w 1999 roku w krakowskim Bunkrze Sztuki wystawy „Maria Pinińska-Bereś 1931-1999”.

W olsztyńskim BWA zostaną zaprezentowane prace z różnych okresów twórczości Marii Pinińskiej-Bereś, zarówno rzeźbiarskie, jak i dokumentacje działań performatywnych. Zestaw obiektów został tak dobrany, aby zasygnalizowane zostały różne pola aktywności artystki i rożne wątki przewijające się przez jej twórczość.

Maria Pinińska-Bereś. Urodzona w 1931 r. w Poznaniu, zmarła w 1999 r. w Krakowie. Autorka rzeźb, obiektów, environments, instalacji. Studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. Często uważana za prekursorkę polskiej sztuki feministycznej za sprawą oryginalnych, konsekwentnie tworzonych kreacji, w których odwoływała się m.in. do stereotypowych ról kobiet w społeczeństwie. Uczestniczka wielu wystaw i przeglądów artystycznych w Polsce i za granicą; jej prace prezentowano m.in. w: Tate Gallery w Londynie, Galerii Mumok w Wiedniu, Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta w Warszawie, Galerii Labirynt w Lublinie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Krzysztofory w Krakowie, Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie, we Wrocławiu, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku.

Kurator: Jerzy Hanusek

Współpraca: Fundacja im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia

Zapraszamy!

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl