Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-06-05 15:47 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolejną konferencję prasową zorganizowali posłowie PO

Olsztyn24
Konferencja prasowa posłów PO: Anny Wasilewskiej i Janusza Cichonia | Więcej zdjęć »
Posłowie Platformy Obywatelskiej Anna Wasilewska i Janusz Cichoń zorganizowali dzisiaj (5.06) w Olsztynie konferencję prasową. To kolejne z poniedziałkowych spotkań z dziennikarzami olsztyńscy parlamentarzyści poświęcili zmianom w ustawie Prawo Wodne, sytuacji po śmierci na komisariacie Policji we Wrocławiu 25-letniego mężczyzny oraz konfliktowi w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gietrzwałdzie.

- Nowe prawo wodne to duża ustawa zmieniająca reguły gry w zarządzaniu polskimi wodami, ale też w zakresie korzystania z tych wód - powiedział poseł Janusz Cichoń. - Tę ustawę Platforma Obywatelska oprotestowała na etapie pierwszego czytania, głównie dlatego, że zamiarem PiS-u jest wprowadzenie quasi podatków - nowych opłat za korzystanie z wód. Te nowe opłaty dotkną nas wszystkich, bo firmy wodociągowe będą musiały zapłacić za korzystanie z wód, zapłacić będzie musiał przemysł. To wszystko przełoży się na ceny towarów, a jak chodzi o przedsiębiorstwa wodociągowe - na ceny wody.

Jak mówił dalej poseł Cichoń, zamiarem rządzących jest też wprowadzenie zupełnie nowych opłat, jak chociażby podatku zwanego umownie „dennym”, czyli podatku od gruntów pod wodami. Byłby to podatek naliczany i pobierany np. od pomostów, marin czy portów. Inny z nowych podatków to podatek „deszczowy”, od wód deszczowych.
R E K L A M A
banner
- Do tego wszystkiego PiS centralizuje zarządzanie wodami powołując Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie, pozbawiając samorządy ich kompetencji, przejmując także część samorządowych instytucji, jak chociażby zarządy melioracji wodnych - mówił Janusz Cichoń. - To rozwiązanie jest budowane na przekonaniu PiS-u, że oni w Warszawie wiedzą lepiej, że z punktu widzenia Warszawy można zarządzać wszystkim, także melioracjami w regionie Warmii i Mazur czy na Podkarpaciu, i reagować na zmiany poziomu wód w rzekach, których - jak się domyślam - w Warszawie nikt nie byłby w stanie nawet wskazać na mapie.

Na koniec poseł skonstatował, że nie da się z poziomu Warszawy zarządzać wszystkim lepiej, że taka organizacja państwa to przerosty w administracji, to wyższe koszty funkcjonowania państwa.

- Najgorsze, że to się będzie odbywało naszym kosztem, kosztem polskich obywateli, przedsiębiorców - dodał poseł. - Stąd nasz zdecydowany opór, jak chodzi o reguły jakie PiS proponuje w nowym prawie wodnym. Jesteśmy po pierwszym czytaniu, przed nami prace w komisjach.

Projekt ustawy Prawo Wodne teraz trafi do sejmowych komisji.

- Mamy już co prawda deklaracje, że PiS nieco weryfikuje wysokość opłat - stwierdził poseł. - Na przykład jeśli chodzi o podatek „denny”, za metr kwadratowy w pierwotnej propozycji ministerstwa było 8,90 zł. Obecnie PiS deklaruje zmniejszenie tej stawki do 89 groszy. Ale te opłaty są oparte na rozporządzeniach, a nie są zawarte wprost w ustawie. Należy się więc liczyć z tym, że dość szybko będą rosły.    

Drugi z zaplanowanych tematów konferencji zreferowała posłanka Anna Wasilewska.

- Opinia publiczna w dalszym ciągu żyje tragedią jaka wydarzyła się we Wrocławiu - śmiercią 25-latka Igora Stachowiaka - powiedziała posłanka. - Jako Platforma Obywatelska wnioskowaliśmy o powołanie komisji śledczej, ale nasz wniosek pozostał bez żadnego odzewu. Jednak nie możemy sobie pozwolić, żeby sprawa została „zamieciona pod dywan”. Pojawia się coraz więcej wątków niewyjaśnionych, i tylko taka komisja pozwoliłaby odkryć prawdę. Okazuje się, na przykład, że osoby, które nagrywały telefonami komórkowymi tę tragedię, która wydarzyła się na wrocławskim rynku, zostały zatrzymane absolutnie niezgodnie z prawem, natomiast policjant, który taką decyzję podjął, został awansowany. Na pewno tej sprawy nie zostawimy. Chcemy, żeby opinia publiczna poznała prawdę w tej sprawie.

- Nie pozwolimy, żeby PiS nad tym tematem „rozciągnął zasłonę milczenia”, bo sprawa jest ważna dla nas wszystkich, biorąc pod uwagę relacje obywatela z policją - dodał poseł Cichoń. - Policja, która odpowiada za bezpieczeństwo nie może posuwać się do tego typu działań. Wiemy, że to nie były jednostkowe działania. To nadużywanie władzy jest niestety częste. Na bazie tego przypadku oczekujemy też takich rozwiązań, które w perspektywie będą Polaków zabezpieczały przed takim traktowaniem przez służby za bezpieczeństwo odpowiedzialne.

Fragment konferencji poświęcany zwyczajowo sprawom regionalnym, tym razem dotyczył konflitu pomiędzy dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gietrzwałdzie a nauczycielami i rodzicami przedszkolaków i uczniów.

- Młody, niedoświadczony komisarz w gminie Gietrzwałd nie daje sobie rady, żeby konflikt w Zespole Szkolno-Przedszkolnym rozwiązać - stwierdziła posłanka Wasilewska. - Rodzice i nauczyciele są zdesperowani i żądają odwołania bądź rezygnacji ze stanowiska pani dyrektor szkoły. Ten problem nabrzmiewał od dawna. Nauczyciele nie mogą znaleźć płaszczyzny porozumienia z panią dyrektor. W związku z tym rodzice w najbliższych dniach mają uniemożliwić pani dyrektor i nauczycielom wejście do szkoły.

Posłanka zapowiedziała interwencję w tej sprawie w Ministerstwie Edukacji Narodowej, ale także apelowała do Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty o włączenie się w mediacje między dyrektorką szkoły, a nauczycielami i rodzicami uczniów.

Wiecej informacji w naszej wideorelacji z konferencji.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa posłów Platformy Obywatelskiej [5.06.2017]

05-06-2017

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl