Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
SPKiS | 2017-06-06 16:16 | Rozmiar tekstu: A A A
Lekcja z dobrym uchem

Akademia dźwięku za darmo

Olsztyn24
(fot. SPKiS i archiwum Akademii Dźwięku) | Więcej zdjęć »
Czterech panów tworzy w Olsztynie Akademię Dźwięku, działającą od roku przy Miejskim Ośrodku Kultury. Kto chce popracować i przy tym  pobawić się głosem, może to zrobić na bezpłatnej lekcji pod uważnym uchem akustyka. Może to też zrobić zespół muzyczny! Co najmniej dwie godziny indywidualnych prób wyłącznie tego, co daje właściwa akustyka – wszystko całkiem za darmo i w bezstresowej atmosferze. Na pamiątkę i do dalszych celów prezentacji swojej sztuki można otrzymać dobre nagranie - bezpłatnie!  

Grupę akustyków w Akademii Dźwięku tworzą:

» Marceli Jurgielewicz - absolwent UWM Wydziału Sztuki Instytut Muzyki. Aranżer, muzyk. Pracuje jako instruktor MOK Olsztyn, pomaga w prowadzeniu programu Akademia Dźwięku MOK Olsztyn.
R E K L A M A
banner
» Jakub Pająk - student UWM Wydziału Sztuki Instytut Muzyki. Muzyk, wokalista, aranżer, homerecorder. Jakub jest praktykantem programu Akademia Dźwięku MOK Olsztyn.

» Krzysztof Zieliński - student UWM Wydziału Sztuki Instytut Muzyki. Muzyk, muzyk, wokalista. Krzysztof również jest praktykantem programu.

» Karol Ejmont – instruktor, akustyk MOK Olsztyn. Koordynator programu Akademia Dźwięku. Przedstawia siebie bardzo skromnie i skrótowo, ale naprawdę jest głównodowodzącym Akademią,  posiada wiele certyfikatów i zachowując duży dystans do siebie dodaje: „Można mnie obsmarować dowolnie”.

Akademia Dźwięku pracuje głównie w formie dyżurów. Czeka na wokalistów i całe zespoły muzyczne we wtorki i środy. Trzeba się wcześniej umówić. Kontakt przez MOK (Karol Ejmont) lub facebook, pełna archiwizacja działań pod linkiem: https://www.facebook.com/groups/akademiadzwieku/

Podczas próby w Akademii Dźwięku próbować się może wokalista, ale i zespół, co zwiększa wiedzę o tym, jak najlepiej może to wszystko brzmieć na scenie. Na każdego czeka pełne doradztwo techniczne, nikt nie  będzie tu „czepiać się” aranżacji czy interpretacji, zostawiając wolne pole twórcze artystom, będzie natomiast pożyteczna lekcja zasad dobrej akustyki i mistrzostwo w ustawianiu wszelkich proporcji i poziomów. Podczas takich zajęć ich uczestnik może swobodnie przygotować się do konkursu czy przeglądu i co najcenniejsze - można też mieć od  razu nagranie efektu tej pracy, czyli dobre nagranie swoich kilku utworów! Takie próby przeszli młodzi artyści z Pałacu Młodzieży, z Akademii Dźwięku korzysta coraz bardziej popularny zespół Traffic Junky czy wokalistka Agnieszka Skrycka. Na wielokrotnych próbach z dziesiątkami mikrofonów da się zrozumieć różnicę i poczuć pewność wykonawczą.

Akustycy intensywnie - nawet kłócąc się między sobą, co bywa i pouczające, i zabawne jednocześnie - sprawdzają, który mikrofon najpełniej odda charakterystykę wokalu bez zniekształceń i uszczerbku na barwie, a zespół lepiej wie, jak zaprezentować swoje brzmienie.  

Jedyny problem  Akademii Dźwięku, to jak zawsze nie tylko brak funduszy na rozwój, ale jak mówi Karol Ejmont „brak też możliwości pokazania młodym ludziom zagranicy. Nasze marzenie to wycieczka gdziekolwiek, gdzie jest dużo nauki, materiałów i mądrych ludzi, ponieważ w Polsce jest z tym bardzo poważny problem.”

O wrażeniach z pracy ludzie Akademii Dźwięku piszą na swojej stronie facebook na przykład tak: „Śmiało mogę napisać: zespół #dzwiekmok zrobił dziś pierwszy koncert na wspólnej dystrybucji. Realizacja monitorów Bjørn Thorvaldson, technika sceniczna: Jakub Pająk, Krzysiek Zieliński, realizacja FOH Karol Ejmont. To był trudny koncert, mieliśmy jedną dużą wpadkę, ale zaczynamy pracować jak zespół.

Spokojnie, spokojnie. Zdjęcie robione jest podczas demontażu sceny na platformie. Nie ma na zdjęciu Bjørn Thorvaldson, ponieważ pojechał z pierwszym transportem, a nie było czasu na wspólną fotę wcześniej. O wpadce nie powiem, nasz sekret.”

Co to za pobojowisko? Kończymy pierwszy dzień pracy nad niedzielnym koncertem w Parku Jakubowym. Jak można przygotowywać się do koncertu bez koncertu, a można: pracować nad dystrybucją, modulacją, sprzężeniami... Testujemy też nowe oprogramowanie do Soundcract Vi 1. No to cudów nie ma, są programowe wpadki. #dzwiekmok

A dziś co? Znów w więzieniu, czyli recydywa. Koncert Joanny Kondrat uważam nawet za udany, gdyby nie ten basista. Czemu muzycy za wszelką cenę chcą psuć własne koncerty? #dzwiekmok w nowych obiektach, wielkie dzięki służbom mundurowym za kolejną ciekawą wycieczkę po Zakładzie. Dzięki Jakub Pająk”.

Nasz nowy gość w Akademii, AT 871R, teraz niskie zakresy będą mega niskie. Polecamyyyy, #dzwiekmok.

Wizytę w Akademii Dźwięku pozytywnie przeżyła reprezentacja Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka i rekomenduje działalność Akademii innym. Warto wziąć lekcje (bo to nie tylko przygoda w sferze brzmień) przy wyostrzonych uszach akustyków. Czeka pełne doradztwo.


Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl