Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2017-06-11 13:19 | Rozmiar tekstu: A A A

Walka o Dąbrowszczaków nadal trwa

Olsztyn24
Demonstracja przeszła ul. Dąbrowszczaków | Więcej zdjęć »
Już nie tylko olsztynianie walczą o zachowanie nazwy jednej z głównych ulic Olsztyna. Do działań w tej sprawie zainicjowanych w stolicy Warmii i Mazur przez Okręg Olsztyński Partii Razem przyłączyli się m.in. ludzie z Trójmiasta i Warszawy (np. Roman Kurkiewicz, dziennikarz i działacz społeczny).

Swoją niezgodę na, ich zdaniem, zakłamywanie historii poprzez podjęte przez Prawo i Sprawiedliwość pod szyldem ustawy dekomunizacyjnej próby zmian nazw ulic miast na patronów niezwiązanych z komunizmem, wyrazili podczas wczorajszej (10.06) demonstracji zorganizowanej na ulicy Dąbrowszczaków pod hasłem „Ulica Dąbrowszczaków jest nasza!”.

- Ta główna i reprezentacyjna ulica naszego miasta w zamyśle radnych prawicy i Instytutu Pamięci Narodowej przeznaczona jest do zmiany nazwy - informuje rzecznik okręgu Małgorzata Matuszewska-Boruc.- Razem już w zeszłym roku mobilizowało mieszkańców miasta w sprzeciwie wobec takiej decyzji. Wspólnie uzbieraliśmy prawie tysiąc podpisów pod pozostawieniem dotychczasowej nazwy. Uczestniczyliśmy w sesjach Rady Miasta, posiedzeniach Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. W końcu przyszedł czas głośnego powiedzenia - nie - historycznej ignorancji.
R E K L A M A
banner
Organizatorzy protestu podnoszą, że historia nie może być podporządkowywana pod widzimisię rządzących i że Dąbrowszczakom należy się szacunek oraz uznanie za chęć niesienia pomocy narodowi walczącemu z faszyzmem. Uważają, że skupianie się tylko na fakcie, że wchodzący w skład XIII Brygady Międzynarodowej im. gen. Jarosława Dąbrowskiego sympatycy ruchu lewicowego walczący w hiszpańskiej wojnie domowej po stronie republikańskiej przeciwko oddziałom gen. Francisco Franco wspieranym przez narodowo-socjalistyczny rząd III Rzeszy i faszystowski rząd Włoch nie może być jedynym wyznacznikiem ich moralności, podejścia do patriotyzmu i uczciwości. Wskazują tu przykład hipokryzji rządzących, jakim jest kwestia podejścia do Żołnierzy Wyklętych, wśród których znajdują się także osoby z niechlubnymi plamami na życiorysie.

Zdania organizatorów nie podzielają z pewnością przedstawiciele myśli o tzw. podłożu prawicowym, którzy pojawili się na miejscu manifestacji. Dali temu wyraz m.in. skandowanymi hasłami, których można posłuchać na naszej relacji filmowej z demonstracji (wkrótce ją opublikujemy). Poza zaczepkami kierowanymi do demonstrujących, zrywaniem wstążek, którymi organizatorzy udekorowali trasę przemarszu oraz jednym przypadkiem rzucenia przedmiotu w demonstrantów ochranianych przez policjantów, obyło się bez większych incydentów.

Podczas demonstracji ustanowiono również punkt, w którym chętne osoby składały podpisy pod petycją o zachowanie dotychczasowej nazwy ulicy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [2]
~Zbigniew Rakowski / 2017-06-14 22:02
Zorganizujmy w obronie Dąbrowszczaków Nagi Protest Rowerowy połączony z Eventem Body-paitingowym z motywem Picasso? Zaprośmy Hiszpanów, zróbmy to, od czego "podłoże prawicowe" dostanie szoku!!!!! Jest lato, damy radę!
~Zbigniew Rakowski / 2017-06-14 21:54
...Bo potrzebna Aleja Mgieł Smoleńskich?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Demonstracja przeciw zmianie nazwy ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie

10-06-2017

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl