Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Halina Ławczyńska | 2017-06-13 21:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Pół wieku chóru „Tęcza”

Olsztyn24
Jubileuszowy koncert Chóru Tęcza (fot. Halina Ławczyńska - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Amatorski chór „Tęcza” im. Janiny Stankiewicz z Olsztyna śpiewa już 50 lat! Z tej okazji dzisiaj (13.06) w dawnej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza odbył się jubileuszowy koncert chóru.

Chór rozpoczął działalność w roku 1967 jako zespół wokalno-muzyczny pod nazwą „Volarex”. Inicjatorem powstania zespołu był prezes Wielobranżowej Spóldzielni Inwalidów „Pewność” w Olsztynie Stanisław Floryan, a założycielką i wieloletnią kierowniczką - śpiewaczka Janina Stankiewicz. Po dwóch latach działalności chór przyjął nazwę „Tęcza”. Od 2007 roku chór działa przy Osiedlowym Domu Kultury „Alternatywa” w Olsztynie.

Janina Stankiewicz była kierowniczką chóru przez wiele lat: po niej batutę dyrygenta przejęła Mirosława Podlińska. Z „Tęczą” przez wiele lat współpracował olsztyński kompozytor Zbigniew Chabowski, który akompaniował chórowi i przygotowywał dla niego opracowania utworów. Następnie akompaniatorami byli: Damian Michałowski i Zenon Wojdaliński. Kierowniczką organizacyjną chóru była Ewa Gnatowska. Od kilku lat chór działa pod kierownictwem muzycznym Jerzego Bogdana.
R E K L A M A
banner
W uznaniu zasług założycielki i pierwszej dyrygentki chóru, w roku 2010 Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie, nadał chórowi „Tęcza” imię Janiny Stankiewicz. Akt nadania wręczono 2 czerwca 2010 r. podczas uroczystego koncertu w ramach VI Festiwalu „O Warmio Moja Miła” Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

W roku 2012 chór „Tęcza” został wpisany do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń jako Stowarzyszenie Chór „Tęcza” im. Janiny Stankiewicz, którego prezesem jest Leszek Biłas.

W repertuarze chóru są pieśni operowe, sakralne, regionalne, patriotyczne i popularne. Chór najczęściej występuje podczas uroczystości lokalnych, bierze udział w konkursach i festiwalach.

Z D J Ę C I A
Komentarze [2]
~Wacław / 2017-06-15 12:45
W pełni podzielam opinię mojej poprzedniczki!
~Wierna wielbicielka Krystyna / 2017-06-15 12:02
Jestem zaskoczona,że w komentarzu jak i na fotografiach z tej wspaniałej uroczystości brakuje mi chociaż najdrobniejszej wzmianki o człowieku,który w ostatnich latach działalności chóru swoją pracą i talentem wokalnym bardzo przyczynił się do istnienia i znaczenia tego chóru,mam na myśli tutaj Pana Leszka Biłasa Prezesa Stowarzyszenia.Jestem pewna,że jego osoba i pozycja w chórze zasługuje na chociażby na najdrobniejszą wzmiankę.Ja w imieniu grupy widzów,które regularnie śledzą historię chóru mam poczucie niesprawiedliwości w stosunku do tak jak wiem oddanego człowieka dla sprawy chóru.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl