Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
BWA | 2017-07-18 13:02 | Rozmiar tekstu: A A A

Wystawa Magdaleny Abakanowicz w BWA jeszcze tylko do niedzieli

Olsztyn24
Wernisaż wystawy odbył się 26 maja (fot. BWA - wszystkie) | Więcej zdjęć »
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na wystawę Magdaleny Abakanowicz. Osoby, które nie miały okazji zobaczyć ekspozycji, mogą ją obejrzeć jeszcze do niedzieli (23.07).

W BWA prezentowana jest obecnie wystawa jednej z najwybitniejszych i najbardziej znanych na świecie polskich artystek, na której zaprezentowano prace z kluczowych dla jej twórczości momentów. Artystka zasłynęła w latach 60. miękkimi formami rzeźbiarskimi, które nazwano od jej nazwiska abakanami. W przestrzeni BWA znajdują się dwa ogromne abakany, które uwagę widza przyciągają nie tylko ze względu na swój spektakularny (jak na tkaninę artystyczną, w ramy której można wpisać abakany) rozmiar, ale także charakterystyczny zapach sizalu, z którego zostały wykonane. Oprócz abakanów, na wystawie znalazły się duże, figuralne kompozycje przestrzenne – Kroczący, Plecy, Głowy to przykłady zwielokrotnionych, przedstawionych w określonym porządku obiektów, które zdecydowanie przekraczają ramy tradycyjnie pojmowanej rzeźby.

Magdalena Abakanowicz. Urodzona w 1930 r. w podwarszawskich Falentach. W 1954 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Rzeźbiarka, której dorobek artystyczny cechuje ogrom i wielowątkowość. Prace artystki były wielokrotnie pokazywane za granicą, m.in. w Ludwig Museum w Kolonii, Hiroshima City Museum, Museum Sonje w Kyongju, Musée d'Art Moderne w Paryżu, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.
R E K L A M A
banner
Laureatka wielu nagród i odznaczeń, m.in. Grand Prix, 8. Biennale Sztuki, Sao Paulo, 1965 r., Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, 1998r., Krzyż Oficerski Orderu Sztuki i Literatury, Francja, 1999 r., Order Sztuki i Literatury, Paryż, 2004 r. Otrzymała doktoraty honorowe wielu uczelni w Polsce i za granicą, m.in. Royal College of Art, Londyn, 1974 r., Akademia Sztuk Pięknych, Łódź, 1997 r., Pratt Institute, New York, 2000 r., Massachusetts College of Art, Boston, 2001 r., School of the Art Institute, Chicago, 2002 r., Akademia Sztuk Pięknych, Poznań, 2002 r.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl