Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-08-06 01:09 | Rozmiar tekstu: A A A

Spotkanie po latach ze „Stawką większą niż życie”

Olsztyn24
Spotkanie z aktorami i realizatorami „Stawki większej niż życie” | Więcej zdjęć »
Pięćdziesiąt lat temu, latem 1967 roku, do Olsztyna przyjechała ekipa realizująca serial „Stawka większa niż życie”. W naszym mieście wykonano zdjęcia do pięciu odcinków tego osiemnastoczęściowego serialu. Z okazji jubileuszu Tomasz Śrutkowski, wydawca i redaktor Wers Edytor, naoczny świadek pracy ekipy filmowej na ulicach Olsztyna, autor publikacji prasowych i literackich poświęconych olsztyńskim akcentom w serialu, a także inicjator umieszczenia przy ul. Kołłątaja pamiątkowej tablicy „Zaułek Stawki większej niż życie”, zorganizował dwudniowe obchody tego swoistego święta miłośników kultowego dziś serialu.

Przypomnijmy, że w dwóch pierwszych dekadach lipca 1967 roku, pod kierunkiem Andrzeja Konica w Olsztynie nakręcone zostały zdjęcia plenerowe do odcinków „Spotkanie” i „Oblężenie”. Filmowcy pracowali m.in. na Starym Mieście i nad Jeziorem Kortowskim. Następnie ekipa pod kierunkiem Janusza Morgensterna realizowała ujęcia do odcinków „Wiem, kim jesteś”, „Wielka wsypa” i „Podwójny nelson”. Zdjęcia powstawały m.in. w olsztyńskim areszcie i obecnym budynku Urzędu Marszałkowskiego.

W piątek (4.08) w Książnicy Polskiej w Olsztynie odbyła się promocja książki - albumu „Stawka większa niż życie - spotkanie po latach” autorstwa Tomasza Śrutkowskiego. W poszczególnych rozdziałach bogato ilustrowanych archiwalnymi zdjęciami, książka ukazuje genezę scenariusza serialu, kulisy jego realizacji, zawiera omówienie odcinków zrealizowanych w Olsztynie, przypomina późniejsze wizyty w naszym mieście bohaterów serialu i związane z tym wydarzenia. Autorami ponad stu zdjęć umieszczonych w wydawnictwie, oprócz Tomasza Śrutkowskiego, są m.in. Andrzej i Zofia Barankiewiczowie, Wacław Kapusto, Marek Leyk i Jerzy Waluga.
R E K L A M A
banner
Drugim w piątkowych wydarzeń było otwarcie w restauracji „U Artystów” wystawy fotografii Andrzeja i Zofii Barankiewiczów wykonanych podczas realizacji serialu w Olsztynie. Wystawę tę będzie można oglądać w restauracji jeszcze przez pewien czas. Dodajmy, że na dzisiaj restauracja przygotowała „stawkowe” menu. W karcie były m.in. kartacze Brunera, medialiony Klossa czy pierogi ciotki Zuzanny, a na deser lody J-23.

Głównym punktem jubileuszowych wydarzeń było jednak sobotnie (5.08) spotkanie z aktorami i realizatorami serialu. Tomasz Śrutkowski zaprosił do Olsztyna aktorów: Zygmunta Malanowicza, który w serialu zagrał  Johanna Streita, oraz Irenę Karel, która wystąpiła w epizodycznej roli kelnerki Lutzi. Zaproszenie Tomasza Śrutkowskiego przyjęli też: Helena Białecka-Rutkowska, asystentka reżyserów „Stawki” i klapserka, a także Bogdana Sölle, scenografa.

Warunki do plenerowego spotkania gości z mieszkańcami Olsztyna na ulicy Kołłątaja, przy „Zaułku Stawki większej niż życie”, zapewniła restauracja „U artystów”, klimat towarzyszący realizacji serialu stworzyli rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Allenstein”, a rozmowę z aktorami i realizatorami filmu poprowadzili członkowie Klubu Miłośników Stawki.Obecni byli też autorzy i wydawcy publikacji poświęconych serialowi. Na miejscu były też stoiska z publikacjami poświęconymi serialowi i odtwórcom głównych ról: Stanisławowi Mikulskiemu i Emilowi Karewiczowi.  

Na spotkanie przyszło ponad 100 osób. Wśród uczestników były osoby, które na własne oczy widziały pracę ekipy filmowej, a także olsztynianka, która jako młoda dziewczyna zagrała w filmie epizodyczną rolę.

Więcej o spotkaniu na naszych zdjęciach i filmie wideo.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [2]
~Marek Książek / 2017-08-06 14:35
Z tej okazji przypominam moją rozmowę ze Stanisławem Mikulskim, zamieszczoną na portalu olsztyn24.com ponad 9 lat temu. Aktor wspomina, że na planie "Stawki" w Olsztynie i okolicy dwa razy skręcił nogę. W najnowszej książce Tomasza Śrutkowskiego tylko ta jedna sytuacja jest sprecyzowana, a druga - kręcona w areszcie śledczym- jedynie wspomniana. Warto do niej wrócić - http://www.olsztyn24.com/news/1903-w-olsztynie-uciekalem-z-wiezienia.html
~ / 2017-08-06 07:16
Skąd taka cena biletów ???!!! A może tak 150zł ??? KRETYNSTWO !!!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Stawka większa niż życie - spotkanie po latach

06-08-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl