Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras/wb | 2017-08-22 15:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzealna Noc z Herderem

Olsztyn24
Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu (fot. Grzegorz Kumorowicz)
Już po raz dziewiąty Muzeum Warmii i Mazur zaprasza do Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu na specjalne atrakcje przygotowane z okazji 273. rocznicy urodzin patrona muzeum, słynnego morążanina. Muzealna Noc z Herderem odbędzie się w najbliższą sobotę (26.08) w godzinach 18.00-24.00. Wstęp wolny.

W programie wydarzenia znajdują się m.in. warsztaty, konkursy, gry i zabawy dla dzieci, a także dorosłych. Tegoroczne warsztaty nawiązują do nowej wystawy pt. „Zyski i straty” (wernisaż wystawy odbędzie się o godz. 20.00).

Można zyskać, hodując w domu kłobuka. Według warmińskich wierzeń, ten niewielki stworek w zamian za jajecznicę był gotów znosić gospodarzowi różne skarby. Podczas warsztatów będzie można przygotować sobie takiego kłobuka na szczęście. Zyski przynosi także poszukiwanie skarbów, więc będzie też gra terenowa oraz archeologiczne bingo, w poszukiwaniu różnych starożytności. Organizatorzy zachęcają też do wykonania ozdobnego breloka do kluczy, wydania własnych banknotów z wizerunkami Morąga. A gdzie strata? Na stanowisku do gry w kości, w którą to grę przed wiekami przegrywano małe i duże fortuny. Do tego tradycyjnie będzie przebieralnia. Warsztaty będą trwałyprzez cały czas wydarzenia, a więc od godz. 18.00 do 24.00.
R E K L A M A
banner
O godz. 19.45 planowane jest złożenie kwiatów pod pomnikiem patrona moraskiego muzeum J. G. Herdera. Pomnik odsłonięto w 1854 roku na terenie ogrodu plebani (w obrębie dawnego cmentarza przykościelnego), przed domem rodzinnym Herdera w Morągu, przy ulicy noszącej obecnie imię tego duchownego ewangelickiego, poety i etnografa.   

O 20.00 w muzeum zostanie otwarta nowa wystawa zatytułowana „Zyski i straty”. „O zysku czy stracie, w pojęciu każdego człowieka, decyduje hierarchia wartości. Nawet policzalne walory finansowe nie dają pewności, że odnieśliśmy określoną korzyść lub doznaliśmy uszczerbku. Te same przedmioty i działania mogą nieść ze sobą bilans dodatni lub ujemny. Aby ktoś mógł zyskać, często ktoś musi stracić. Na wystawie zobaczyć będzie można zabytki, które w rozmaity sposób oddają procesy zwiększania lub zmniejszania zasobów materialnych i duchowych. Podziwiając skarb srebrnych monet z Gródek, warto zdobyć się na refleksję, co tak naprawdę jest dla nas cenne” - napisali organizatorzy wystawy, której kuratorami są: Małgorzata Kumorowicz, Angelika Rejs i Małgorzata Gałęziowska.

Godzinę później (o 21.00), we wnętrzach muzeum zabrzmią arie operowe i operetkowe w wykonaniu Moniki Sendrowskiej (sopran) i Dominiki Glapiak (fortepian). Ten klimatyczny koncert nosi tytuł „Muzyka w pałacowych pokojach”.

W programie Muzealnej Nocy z Herderem nie mogło zabraknąć zwiedzania muzeum z kustoszem. Ta częśc programu przewidziana została na godzinę 22.00.

Poza tym przez cały wieczór można będzie zwiedzać wszystkie muzealne wystawy indywidualnie lub w towarzystwie „Herdera”.

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl