Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2017-10-10 13:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Koncert w 100–lecie fatimskiego objawienia

Olsztyn24
Plakat koncertu

W piątek, 13 października, o godz. 19.00, w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zostanie zaprezentowana Symfonia Misterium – Fatima, kompozycja Henryka Jana Botora. Utwór został zamówiony przez Stowarzyszenie Artystyczne Cantores Varmienses z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy objawień w Fatimie i po raz pierwszy został wykonany w dniu 14 maja 2017 roku w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie. W pięcioczęściowym utworze na głos solowy, chór, orkiestrę  wystąpią: Hanna Maria Zajączkiewicz – sopran, Zosia Hiszpańska – sopran, Magdalena Kowalewska – recytacja, Chór Cantores Varmienses oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Całość zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Benedykt Błoński.

Tak pokrótce kompozytor Henryk Jan Botor scharakteryzował każdą z pięciu części swojej kompozycji Symfonia Misterium „Fatima”:

Część I Introduction
R E K L A M A
banner
Introdukcja oparta jest na motywach gregoriańskiego hymnu „Ave Maris Stella”. Muzyka tej części podkreśla delikatność postaci Maryi, ale też uwydatnia Jej potęgę. Maryja jest dostojna i królewska.  Jest też groźna dla szatana, który próbuje z Nią walczyć.

Część II Modlitwa Anioła

W II części wykorzystane są dwie modlitwy, których Anioł Stróż Portugalii nauczył dzieci: Łucję, Franciszka i Hiacyntę. Anioł polecił, aby dzieci często je odmawiały.

Część III Objawienia w Cova da Iria

W Objawieniach w Cova da Iria zawarte są fragmenty słów Maryi z różnych miesięcy, w których dokonywały się objawienia, pomiędzy majem a październikiem 1917 roku.

Część IV Wizja piekła

Piekło jest przeciwieństwem szczęścia, radości, miłości, światła... Panuje tam ustawiczne cierpienie, ciemność i ustawiczne towarzystwo demonów i wyrzuty sumienia. A wszystkie te męki są niewyobrażalnie większe niż cierpienie jakiego możemy doświadczać na ziemi. I ono nie skończy się nigdy. Człowiek sam wybiera taki los, poprzez wybór grzechu. Bóg każdą duszę chce uratować przed potępieniem, dlatego posłał Maryję do Fatimy.

Część V Cud słońca - Ave Maria da Fatima

Część ta symbolizuje cud słońca jaki doświadczyli Łucja, Franciszek, Hiacynta oraz ludzie, którzy licznie przybyli na pola w Cova da Iria w dniu 13 października 1917 roku. Twierdzi się, że Cud ten był największym cudem po Zmartwychwstaniu Jezusa. Był piękny, cudowny w swoim kolorycie, ale też w pewnym momencie straszny i przerażający. Część piąta kończy się pasterskimi dzwoneczkami i melodią pasterskiej fujarki grającej „Ave Maria da Fatima” (nawiązanie do części I).

******
 
Henryk Jan Botor - Symfonia Misterium – Fatima

13 października 2017 roku, godz. 19.00 sala koncertowa filharmonii

Wykonawcy:

» Benedykt Błoński – dyrygent
» Hanna Maria Zajączkiewicz – sopran
» Zosia Hiszpańska – sopran
» Magdalena Kowalewska – głos recytujący
» Chór CANTORES VARMIENSES przy Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie ( pon.pt.10-18) oraz poprzez stronę internetową filharmonii  www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl