Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D./BR | 2017-10-10 14:12 | Rozmiar tekstu: A A A

Chórzyści WM O PZChiO ruszyli śladami historii

Olsztyn24
Chórzyści wykonali Mazurek Dąbrowskiego w Muzeum Hymnu Państwowego w Będominie na Kaszubach | Więcej zdjęć »
W roku 2017 Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Olsztynie realizuje przedsięwzięcie przy wsparciu Samorządu Olsztyna pod nazwą „Polskie pieśni hymniczne w 90. rocznicę Hymnu Państwowego” związane z historią Mazurka Dąbrowskiego i innych polskich pieśni hymnicznych. Zadanie jest jednym z wielu realizowanych przez Barbarę Rytwińską - pomysłodawcę i koordynatora, przy wsparciu Gminy Olsztyn.

Jednym z najważniejszych celów statutowych Polskiego Związku Chórów i orkiestr jest podtrzymywanie i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Od wielu pokoleń cel realizują członkowie związku we współpracy z instytucjami, ośrodkami kultury, samorządami w całym kraju oraz w ośrodkach polonijnych za granicą.

Pieśni, które spełniały rolę hymnów, są wykonywane w czasie uroczystości pamięci narodowych, służą utrwalaniu wiedzy o twórcach, wydarzeniach i miejscach historycznych. Jednym z takich miejsc jest dworek Józefa Wybickiego, twórcy tekstu Mazurka Dąbrowskiego, gdzie znajduje się Muzeum Hymnu Państwowego w Będominie na Kaszubach.
R E K L A M A
banner
W minioną sobotę (7.10) chórzyści z olsztyńskich zespołów - Chóru Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego im. Prof. Wiktora Wawrzyczka, Musica in Via, Moderato, Vox Cordis z dyrygentami Katarzyną Bojaruniec i Bogusławem Palińskim przebywali z wizytą w Będominie, aby w domu rodzinnym Józefa Wybickiego zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.

Chórzyści zwiedzili muzeum, dzięki czemu poznali wiedzę historyczną o pieśniach hymnicznych, ich twórcach i miejscach, między innymi Józefie Wybickim, Ignacym Krasickim, Marii Konopnickiej, Feliksie Nowowiejskim i Karolu Kurpińskim. Goście z Olsztyna zostawili w muzeum pocztówki okolicznościowe i Życie Muzyczne Olsztyna wydane przez WM O PZChiO. Następnie udali się zwiedzać Sopot. W niedzielę (8.10) natomiast zwiedzili Stare Miasto i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl