Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. prasowa | 2017-10-25 15:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Samorząd wyróżniony za wspieranie Polonii

Olsztyn24
Marszałek Gustaw Marek Brzezin prezentuje certyfikat | Więcej zdjęć »
Województwo warmińsko-mazurskie znalazło się w gronie uhonorowanych samorządów, które z rąk Marszałka Senatu RP otrzymały okolicznościowe certyfikaty współpracy. Wyróżnienia trafiły do samorządowców podczas uroczystego spotkania podsumowującego akcję „Lato z Polską”.

„Lato z Polską” to projekt Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, który ma na celu podtrzymanie i utrwalenie polskiej tożsamości dzieci i młodzieży żyjących z dala od ojczyzny. Jedną z form realizacji tego założenia są kolonie, obozy, pobyty edukacyjne i warsztaty realizowane w różnych regionach Polski.

Jak podkreślają organizatorzy, kluczowym dla powodzenia akcji jest zaangażowanie i wsparcie samorządów lokalnych. Dotychczas, blisko 20 tys. młodych Polaków spędziło wakacje w naszym kraju, a już za kilka dni Warmię i Mazury odwiedzą dzieci i młodzież polonijna z regionu partnerskiego na Ukrainie – obwodu rówieńskiego. To jednak nie jedyne akcenty projektów polonijnych współorganizowanych w tym roku przez samorząd województwa.
R E K L A M A
banner
W czerwcu w ramach projektu wymiany młodzieży zorganizowanego wspólnie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach uczniowie z Rosji i Polski przełamywali bariery kulturowe, społeczne oraz językowe. To efekt wieloletniej współpracy samorządu województwa ze Stowarzyszeniem „Dom Polski” im. F. Chopina w Czerniachowsku. Z kolei w Węgorzewie, przy współpracy z samorządową instytucją kultury – Muzeum Kultury Ludowej – jak co roku odbyły się „Wakacje z językiem polskim”, w której również wzięła udział liczna grupa polonijna z Rosji.

W lipcu gościliśmy młodzież z Kazachstanu, której pobyt w ramach akcji „Wakacje dla Rodaka”, objął honorowym patronatem marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. Warsztaty teatralne i plastyczne stanowiły obok lekcji języka polskiego i historii główne punkty programu. Grupę młodych rodaków tworzyli przede wszystkim członkowie zespołu folklorystycznego „Niebieskie Chabry”. Ich występ  można było podziwiać na odbywających się w tym czasie XXII Międzynarodowych Dniach Folkloru w Olsztynie.

Intensywna współpraca samorządu warmińsko-mazurskiego z Polonią widoczna jest również w kontaktach z innymi regionami partnerskimi. Już od ponad 20 lat współpracujemy ze Stowarzyszeniem Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Saint-Brieuc (Francja) skupiającym Polaków żyjących w Côtes d’Armor oraz Francuzów, miłośników Polski, a w szczególności Warmii i Mazur. Został też nawiązany kontakt ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Polski w Umbrii (Włochy), skupiającym tamtejszą Polonię, a zlokalizowanym w Gubbio.

Wsparcie samorządu dla projektów z udziałem Polonii to jeden z priorytetów województwa w obszarze współpracy międzynarodowej. Od lat wspierane są liczne inicjatywy lokalnych organizacji, które promują polską tradycję oraz dziedzictwo kulturowe czy historyczne Warmii i Mazur poza granicami kraju.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl