Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-11-04 22:07 | Rozmiar tekstu: A A A

Kamienicę Naujacka wypełniła muzyka Marka Grechuty

Olsztyn24
XII Koncert Pamięci Marka Grechuty w Kamienicy Naujacka MOK | Więcej zdjęć »
Utwory Marka Grechuty, niezapomnianego piosenkarza, poety, kompozytora, malarza, można było dziś (4.11) wieczorem usłyszeć w Kamienicy Naujacka MOK w Olsztynie. Tam bowiem odbył się 12. już koncert poświęcony pamięci tego bodaj najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej.

Marek Grechuta zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie. Niedługo potem, z inicjatywy Krzysztofa Lewandowskiego, przedsiębiorcy z Naterek, ale także barda, miłośnika muzyki gitarowej, w Spichlerzu MOK w Olsztynie odbył się pierwszy koncert poświęcony pamięci artysty. W kolejnych latach koncerty odbywały się w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. Rok temu mecenasem koncertów ponownie został Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Dzisiejszy koncert zatytułowano „Na serca dnie”. Taki tytuł nosił jeden z tomików wierszy Marka Grechuty, wydany w 1993 roku. Artysta rozdawał ten tomik podczas swoich koncertów. Znajdował się w nim wiersze pogrupowane w kategorie opatrzone tytułami, jak np. „Obrazy”, „Sztandary”, „Wiersze o sporcie” czy „Niezwykłe miejsca”. Tytuły wiązały się często z płytami, jakie Marek Grechuta nagrał w czasie swojej prawie czterdziestoletniej działalności artystycznej. Niektóre z wierszy można było usłyszeć podczas koncertu w interpretacji prowadzącego red. Roberta Lesińskiego.
R E K L A M A
banner
W koncercie wzięli udział: Krzysztof Lewandowski, Magdalena Łowkiel, Tomasz Salej, Paweł Kotarski, Daniel Rupiński, Łukasz Jędrys, Tomasz Krzymiński z towarzyszeniem wiolonczelistki Elizy Hanisch. Artystom akompaniował zespół smyczkowy złożony z pedagogów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Olsztynie: Agnieszka Kusior – wiolonczela, Irena Łesiów – skrzypce, Filip Mątwicki – kontrabas, Maria Dusza – skrzypce oraz pianista Marek Salej.

Publiczność mogła usłyszeć bardziej i mniej znane utwory Marka Grechuty, m.in. „Wesele”,  „Odkąd jesteś”, „Twoja postać”, „Niebieski Młyn”, „Serce” i „Ocalić od zapomnienia”.

Koncertu wysłuchał nadkomplet publiczności. Wielu chętnych do przypomnienia sobie twórczości Marka Grechuty odeszło od drzwi sali kameralnej Kamienicy Naujacka z kwitkiem.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Koncert pamięci Marka Grechuty – Na Serca Dnie

04-11-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl