Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-12-15 18:12 | Rozmiar tekstu: A A A

Marszałek apeluje do nowego premiera

Olsztyn24
 
Tylko do końca roku rząd ma czas na zatwierdzenie programu Polska-Rosja. Niepodpisanie dokumentu oznacza utratę 62 mln euro, które miały wesprzeć projekty po obu stronach granicy.

Czy zmiana na stanowisku prezesa rady ministrów może oznaczać szansę na akceptację programu w terminie? List do nowego premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie wystosował marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

- Budżet tego programu to często jedyna możliwość wsparcia ważnych dla społeczności lokalnych pogranicza polsko-rosyjskiego przedsięwzięć rozwojowych - argumentuje marszałek Brzezin. - To np. inwestycje drogowe, ale też rozwiązywanie konkretnych problemów czy podnoszenie jakości życia społecznego i gospodarczego.
R E K L A M A
banner
Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 został zaakceptowany przez międzynarodowy Wspólny Komitet Programujący, a następnie 8 grudnia 2016 roku przez Komisję Europejską. Do zawarcia umowy finansowej, która warunkuje uruchomienie pieniędzy programu na realizację projektów niezbędne jest jego zatwierdzenie przez polski rząd. W świetle regulacji unijnych powinno to nastąpić do końca 2017 roku.

- Brak decyzji w tym zakresie grozi rozwiązaniem programu i utratą szansy wsparcia w postaci 62 milionów euro - podkreśla marszałek.

Już wcześniej, bo 24 października, sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął stanowisko, w którym radni wyrazili niepokój przedłużającym się procesem zatwierdzania programu i zaapelowali do premier Beaty Szydło o możliwość jego uruchomienia.

Województwo Warmińsko-Mazurskie jest gotowe do wdrażania programu. Przyszli beneficjenci przygotowali projekty, w marcu 2017 roku rozpoczął pracę Wspólny Sekretariat Techniczny w Olsztynie. Utrata możliwości dofinansowania planowanych przedsięwzięć spowoduje realne straty finansowe zarówno po stronie województwa, jak i lokalnych samorządów oraz organizacji pozarządowych.

Komentarze [3]
~Prawda / 2017-12-17 20:03
Marszałek mydli oczy, a tymczasem jak podaje gazeta Rzeczpospolita warmińsko-mazurskie zarządzane przez PSL z udziałem PO tak wydaje już dostępne środki unijne: http://www.rp.pl/Ranking-Samorzadow/311249924-Samorzady-ruszaja-do-przodu.html - - przeczytajcie. Nie radzą sobie, to widać.
~Z Nidzicy / 2017-12-16 12:33
A co z pieniędzmi z RPo WM na ochronę przyrody, energie odnawialną? Zatwardzenie nastąpiło? Po co ten polityczny cyrk z zabieraniem pieniedzy unijnych z wojewódzkiego funduszu? To poważne, bardzo poważne opóźnienia we wdrażaniu unijnych środków. Odpowiednie służby powinny to sprawdzić.
~Czytelnik / 2017-12-15 21:27
Premier sam wie co ma robić. Ale czy urząd marszałkowski wydaje odpowiednio szybko pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego? Nie. Sprawdzałem na stronie ministerstwa i nasze województwo w ogonie. Zamiast godzinami stać na konferencjach prasowych zalecam w tym czasie przyspieszyć wydawanie już dostępnych środków: wnioskodawcy czekają.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl