Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2018-02-16 11:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Warmia uczci 545. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

Olsztyn24
Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się we fromborskiej katedrze
Chociaż urodził się w Toruniu, to właśnie na Warmii najczęściej Mikołaj Kopernik spędzał kolejne rocznice swoich urodzin. Warmia pamięta o swoim wielkim mieszkańcu i w poniedziałek, 19 lutego, świętować będzie 545. rocznicę urodzin wielkiego polihistora.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku - mieście, w którym Kopernik mieszkał najdłużej. W poniedziałek, o godz. 16.00 rozpocznie się msza św. pod przewodnictwem JE ks. Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, Metropolity Warmińskiego. Kazanie wygłosi ks. prof. zw. dr hab. Andrzej Kopiczko, dziekan Warmińskiej Kapituły Katedralnej, który swoje badania naukowe poświęcił m.in. historii Warmii. Przy grobie wielkiego uczonego zostaną złożone kwiaty. Dalsza część uroczystości odbędzie się w szpitalu św. Ducha przy ul. Starej 6 we Fromborku.

W dawnym szpitalu, który powstał pod koniec XV w. znajduje się od 1992 roku dział historii medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika. Około godz. 17:00 zaplanowano tam wystąpienie Gustawa Marka Brzezina, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Następnie o przeprowadzonych niedawno multidyscyplinarnych badaniach zapisków Mikołaja Kopernika w starych drukach Biblioteki „Hosianum” opowie ks. dr Tomasz Garwoliński, dyrektor Biblioteki „Hosianum” w Olsztynie. Z uwagi na to, że Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku obchodzi w tym roku swoje siedemdziesięciolecie, głos zabierze także jego dyrektor Henryk Szkop.
R E K L A M A
banner
Z okazji urodzin Mikołaja Kopernika zebrani będą mogli, dzięki uprzejmości Fundacji Nicolaus Copernicus, obejrzeć premierowy pokaz filmu „Tajemnice De Revolutionibus” w reż. Michała Juszczakiewicza. Na projekcję zaprosi współtwórca filmu i dyrektor Fundacji Nicolaus Copernicus - Robert Szaj.

O urodzinową atmosferę podczas uroczystości zadba Piekarnia Warmińska, która przygotowała słodki poczęstunek i zaprezentuje "kopierniczki" według własnego pomysłu.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

O urodzinach Kopernika nie zapomni również Olsztyn, w którym astronom spędził lata 1516-1521. Uroczystość z okazji jubileuszu odbędzie się również w poniedziałek (19.02) w Olsztyńskim Planetarium, które jednocześnie świętować będzie jubileusz 45-lecia działalności. Gwoździem programu będzie recital Haliny Frąckowiak zatytułowany „Serca Gwiazd”.

Program uroczystości przedstawia się następująco:

» 17:00 - przywitanie gości,
» 17:05 - wystąpienia okolicznościowe,
» 17:10 - wykład dra Wojciecha Szalkiewicza pt. „Kopernik i pieniądze”,
» 17:50 - recital Haliny Frąckowiak „Serca Gwiazd”,
» 19:00 - tort urodzinowy Mikołaja Kopernika i Planetarium.

Wstęp na imprezę jest wolny, liczba miejsc w planetarium jest jednak ograniczona. Więc kto chce wspólnie z innymi mieszkańcami Olsztyna świętować jubileusze, powinien zaopatrzyć się w zaproszenie, które są do odbioru w kasie planetarium w Olsztynie, przy al. Piłsudskiego 38. Zapraszamy!

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl