Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2018-03-02 14:26 | Rozmiar tekstu: A A A

Pierwsi ochotnicy z Warmii i Mazur wstępują do WOT

Olsztyn24
(fot. archiw. DWOT)
W sobotę (3.03) ruszy pierwsza tura naboru ochotników do terytorialnej służby wojskowej w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Żołnierze będą się szkolić w batalionie lekkiej piechoty w Morągu, który jest pierwszym z pięciu jakie powstaną na terenie Warmii i Mazur.

W województwie warmińsko-mazurskim jako pierwsi swoje szkolenie rozpoczną rezerwiści. To ochotnicy, którzy ponownie przyjęli kartę powołania i wrócili do służby wojskowej jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). - Liczymy na ich doświadczenie i determinację – podkreśla dowódca 4WMBOT, płk Mirosław Bryś.

Pierwsze szkolenie ochotników z województwa warmińsko-mazurskiego odbędzie się w Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu.
R E K L A M A
banner
Żołnierze rezerwy, którzy odbyli czynną służbę i złożyli przysięgę, będą doskonalili się w realizacji zadań na ośmiodniowym szkoleniu wyrównawczym. Pierwszy dzień to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Każdy dzień szkolenia wyrównawczego będzie wypełniony zajęciami od momentu pobudki do capstrzyku. Terytorialsi z przeszkoleniem wojskowym, będą mogli przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, musztry, taktyki i terenoznawstwa. Nowością dla nich będzie strzelanie z najnowocześniejszych polskich karabinków Grot, które są już na wyposażeniu 4WMBOT. W tym zakresie przejdą intensywne szkolenie, które pozwoli wyrabiać prawidłowe nawyki i właściwe reakcje podczas posługiwania się bronią indywidualną.

Równolegle, od 7 kwietnia, prowadzone będą szesnastodniowe szkolenia podstawowe dla osób, które nie mają przeszkolenia wojskowego. W tym szkoleniu mogą wziąć udział ochotnicy ze środowiska cywilnego, którzy spełniają wymagania ustawowe, takie jak wszyscy kandydaci na żołnierzy.

Ochotnicy ze szkolenia wyrównawczego spotkają się z żołnierzami szkolenia podstawowego na przysiędze, 22 kwietnia w Morągu. Po przysiędze tworzone będą moduły kompanijne, złożone w połowie z rezerwistów, a w połowie z osób, które wcześniej z wojskiem nie miały do czynienia. W takich grupach ochotnicy WOT będą szkolili się przynajmniej dwa dni w miesiącu oraz - w ramach szkolenia zintegrowanego - przez 14 dni w roku. Specjaliści obsługujący bardziej skomplikowany sprzęt będą mieli więcej szkoleń.

******

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl