Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2018-03-31 15:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztynianie ruszyli do kościołów święcić pokarmy

Olsztyn24
Święcenie pokarmów w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W okresie Świąt Wielkanocnych wierni kościoła katolickiego mają wiele powodów, by odwiedzić świątynie. Dzisiaj jednak (31.03), w Wielką Sobotę, powód był szczególny - tradycyjne święcenie pokarmów.

Od rana w kościołach Olsztyna gromadziły się rzesze wiernych z koszyczkami, w których jak zwykle były jajka (symbol nowego życia), baranki (symbolizujące zmartwychwstanie Chrystusa), sól kuchenna (chroniąca przed zepsuciem) czy ciasta oraz wędliny.

Poświęcone dzisiaj pokarmy jutro znajdą się na stołach, podczas wielkanocnego śniadania. Część trafi też do najuboższych, kościoły zbierają bowiem żywność na ten cel.
R E K L A M A
banner
Tradycja święconki sięga wczesnego średniowiecza. Prawdopodobnie ma ona korzenie w czasach pogańskich. Błogosławienie pokarmu było praktyką znaną już w VII wieku.

Ceremoniał święcenia jaj i chleba został odnotowany po raz pierwszy w XII wieku. Obrzęd ten obchodzony był w rycie rzymskim, mediolańskim i starohiszpańskim. Źródła pochodzące z przełomu wieków XIII i XIV potwierdzają przyjęcie obrządku przez Polskę. Mówią one w tym czasie o czeskich i rzymsko-germańskich wpływach na terenie naszego kraju.

Dawniej zwyczaj zwany „święcone” obchodzony był w zupełnie inny sposób. Konsekrowane musiały zostać wszystkie pokarmy, które miały znaleźć się w niedzielny poranek na stole. Polscy szlachcice oraz zamożni chłopi posiadający własne, duże gospodarstwa, przywozili konno do swych domostw księdza proboszcza, aby ten poświęcił już zastawioną świątecznymi potrawami ławę. Zajmowało to jednak duchownym zbyt dużo czasu, wiec przeniesiono ten rytuał do kościołów.

Polska nie jest jedynym krajem obchodzącym obrzęd święconki. Tradycja święcenia pokarmów w Wielką Sobotę celebrowana jest również w Bawarii, Karyntii, na terenach Tyrolu Południowego we Włoszech oraz ziemiach dawnej Styrii należących teraz do Austrii.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [4]
~ / 2018-04-03 22:51
Po prostu tragedia, Społeczeństwo śpi i udaje..
~Halszka / 2018-04-03 22:48
W Polsce mamy miszmasz religijny. Na Warmii i Mazurach to już sprawa wymaga studiów. Ale rządów PiSu to my tu nie pożądamy!!!!
~parafianka / 2018-04-02 08:59
Ksiądz pokarmy błogosławi, a nie święci!!!
~fin / 2018-03-31 19:38
tradycja pogańska jak wszystkie inne zawłaszczona przez kościół, a baranków wciąż nie brakuje, mam nadzieję że koszyczki były jedynie słuszne, nie "wodoodporne" ;)
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę 2018 w kościele NSPJ w Olsztynie

31-03-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl