Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
ind. pras. | 2018-04-20 18:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Lidzbarski zamek Pomnikiem Historii

Olsztyn24
Dyrektor Piotr Żuchowski odbiera tytuł z rąk prezydenta Andrzeja Dudy (źródło: prezydent.pl) | Więcej zdjęć »
Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, jako jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce, został dziś (20.04) oficjalne wpisany na listę Pomników Historii Prezydenta RP. Podczas uroczystości w kancelarii prezydenckiej prezydent Andrzej Duda wręczył dyrektorowi Muzeum Warmii i Mazur Piotrowi Żuchowskiemu ten prestiżowy tytuł.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim, nazywany Wawelem Północy, jest chlubą Muzeum Warmii i Mazur. Dawna rezydencja biskupów warmińskich to największa placówka MWiM. Należy do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce, jest znakomicie zachowana, w ogromnej części autentyczna. Świetność tej budowli przywróciły w ostatnich latach (2009-2016) prace restauratorskie i konserwatorskie zrealizowane z funduszy norweskich i samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Zbudowany w latach 1350-1401 zamek, w dużej części wzorowany na architekturze krzyżackich zamków komturskich, ma charakter średniowiecznej rezydencji obronnej. Czworoboczny, z potężną wieżą w narożu, wieżyczkami narożnymi, dziedzińcem z pięknymi, arkadowymi krużgankami. W większości autentyczne wnętrza z gotyckimi sklepieniami, od krzyżowo-żebrowych w piwnicach, po gwiaździste w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Komnaty piętra reprezentacyjnego i ściany krużganków pokryte są w dużej części zachowanymi gotyckimi polichromiami.
R E K L A M A
banner
Zamek był główną siedzibą biskupów warmińskich w latach 1350-1795. Przebudowywany po pożarach, przez stulecia upiększany, ze znakomitymi zbiorami bibliotecznymi, dziełami sztuki, był rezydencją o cechach książęcego dworu. Wśród rezydujących na zamku biskupów byli wybitni uczeni, mężowie stanu, humaniści, m.in. Stanisław Hozjusz, Jan Dantyszek, Marcin Kromer czy Ignacy Krasicki. Tutaj mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik, pełniący funkcję lekarza biskupów.

Od 1964 roku zamek jest największym oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Prezentowanych tu jest kilkanaście wystaw, głównie z bogatych zbiorów Muzeum Warmii i Mazur.

Podczas tej samej uroczystości w Kancelarii Prezydenta do rejestru Pomników Historii wpisane zostało także Sanktuarium pielgrzymkowe w Świętej Lipce.

Relację z uroczystości można obejrzeć na Facebooku Muzeum Warmii i Mazur:
https://www.facebook.com/Muzeum-Warmii-i-Mazur-168860619799791/timeline/

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl