Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Grzegorz Siemieniuk | 2018-05-11 14:21 | Rozmiar tekstu: A A A

Klastry z Warmii i Mazur wyróżnione w konkursie Ministerstwa Energetyki

Olsztyn24
Przedstawiciele oleckiego klastra z dumą prezentują otrzymany certyfikat (fot. Archiwum PEC Sp. z o.o. w Olecku)
Ministerstwo Energii ogłosiło wyniki konkursu na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Wśród 33 wyróżnionych platform znalazły się dwa klastry z Warmii i Mazur.

Klaster energii to platforma, która umożliwia równoważenie lokalnego wytwarzania i konsumowania energii, na terenie pięciu gmin albo jednego powiatu. W uproszczeniu chodzi o dopasowanie produkcji do zapotrzebowania i na odwrót, tak aby te niewielkie źródła nie pracowały w sposób przypadkowy. Koncepcja klastra pojawiła się w nowelizacji ustawy o OZE z 2016 roku. Głównym założeniem ich tworzenia jest rozwój energetyki rozproszonej. Do tej pory nie było mechanizmów, które premiowałyby niewielkie źródła energii za to, że są w stanie reagować na lokalne potrzeby energetyczne.

W sierpniu 2017 roku Ministerstwo Energii ogłosiło konkurs dla klastrów energii. Do rywalizacji zgłoszono 115 podmiotów, z których 70 przeszło pozytywnie pierwszy etap oceny formalnej i zakwalifikowało się do oceny merytorycznej. Przedstawiciele tych klastrów mieli okazję prezentacji w siedzibie ministerstwa koncepcji funkcjonowania i rozwoju swojej platformy. Najwyżej ocenione projekty otrzymały Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Liderem wybrano Klaster Energii Zbiornika Czorsztyńskiego. Wyróżniono także 33 platformy, w tym dwie z Warmii i Mazur: Olecki Klaster energii elektrycznej i cieplnej „Zielone Olecko”, a także Klaster Mazurska Energia.
R E K L A M A
banner
Swój udział w tworzeniu klastra oleckiego ma zespół doradców energetycznych, który działa przy Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

- Pierwsze działania dotyczące tworzenia klastra w Olecku rozpoczęły się w czerwcu 2017 roku i trafiły na bardzo dobry odbiór ze strony samorządu, jak i lokalnych przedsiębiorców związanych z produkcją energii elektrycznej i cieplnej - mówi Janusz Pabich, doradca energetyczny w WFOŚiGW w Olsztynie. - W jego tworzenie szczególnie zaangażowany był Urząd Miejski w Olecku pod przewodnictwem burmistrza Wacława Olszewskiego. To dzięki ich zaangażowaniu w tak krótkim czasie powstała bardzo dobra strategia, która zyskała uznanie komisji konkursowej przy Ministerstwie Energii. Mam nadzieję, że klaster „Zielone Olecko” będą dobrą praktyką dla innych samorządów z Warmii i Mazur.

Z powstania innowacyjnego pomysłu zadowolony jest też gospodarz gminy.

- „Energia przyszłością Miasta i Gminy Olecko” - ten zapis z wizji klastra przyświecał nam przy tworzeniu strategii klastra i będzie wyznacznikiem w dalszych pracach nad rozwojem energetyki lokalnej, tak aby korzyści z funkcjonowania lokalnych źródeł odczuli także nasi mieszkańcy - mówi Wacław Olszewski, burmistrz Olecka.

Stosowne porozumienia o współpracy w ramach platformy zostały podpisane i stworzono odpowiednią strategię. Koordynatorem klastra jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olecku.

- Certyfikat pilotażowego klastra energii to pierwszy krok w realizacji celów i wizji klastra, teraz przed nami dalsze prace zmierzające do realizacji przyjętych w strategii klastra zamierzeń - mówi Grzegorz Makarewicz, prezes PEC Sp. z o.o. w Olecku - koordynator klastra. -Ze względu na innowacyjność pomysłu klastra liczymy na wsparcie Ministerstwa Energii, zwłaszcza, że nasza platforma i jej strategia znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych w Polsce.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl