Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
12:23 23 kwietnia 2024 Imieniny: Gerarda, Jerzego
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
D./inf. pras. | 2020-10-05 19:54 | Rozmiar tekstu: A A A

Nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury za 2019 rok wręczone

Olsztyn24
Jednym z wyróżnionych został Marek Książek | Więcej zdjęć »

Siedmioro laureatów odebrało dzisiaj (5.10) doroczne nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Uroczystość odbyła się w Kinie Studyjnym Awangarda 2.

Przyznawanie nagród jest jedną z form prowadzonego przez Miasto Olsztyn mecenatu. Dotychczas wyróżnienie - którego początek sięga 1995 roku - odebrało niemal trzystu twórców indywidualnych oraz zespołów. W tym roku wśród wyróżnionych znaleźli się: Artur Steranko, Henryk Cirut, Marek Książek, Konrad Lenkiewicz, Bożena Kraczkowska, Zbigniew Siwek oraz Tadeusz Sobczak.

- Spotykamy się, żeby uhonorować naszych wspaniałych artystów - powiedział podczas uroczystości Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Problemy związane z pandemią dotknęły całe środowisko artystyczne. Wiele zaplanowanych wydarzeń nie mogło się odbyć. Mam jednak nadzieję, że to już się nie powtórzy. Każdego roku mamy bardzo trudny wybór, by wskazać laureatów spośród zgłoszonych. Kapituła z ogromną starannością analizuje wnioski. Dziękuję całemu środowisku artystycznemu za państwa wkład w rozwój naszego miasta.

Nagrody przyznawane są za szczególne dokonania w dziedzinie edukacji kulturalnej lub działalności służącej upowszechnianiu kultury i sztuki, całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Dziedziny, które brane są pod uwagę to sztuki plastyczne, teatr, muzyka, literatura, upowszechnianie i ochrona dóbr kultury.

R E K L A M A
Wnioski o przyznanie nagrody mogą być składane m.in. przez Komisję Kultury Rady Miasta, Prezydenta Olsztyna, instytucje kultury, stowarzyszenia i związki, których statutowy zakres działania obejmuje zadania w dziedzinie kultury i sztuki.

W tej edycji Nagrody Prezydenta Olsztyna wpłynęło 14 wniosków.

ARTUR STERANKO - aktor, absolwent Studium Dramatycznego przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gdzie grał w latach 1979-1980. Był adeptem w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie w latach 1977-1979. Od 1981 roku pracuje w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Jego dorobek artystyczny jest imponujący. Artur Steranko występuje na deskach Teatru im. Stefana Jaracza oraz w licznych filmach i serialach, gdzie gra role główne oraz drugoplanowe. W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2008 roku Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a od 2015 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. To aktor pracowity, z dużym doświadczeniem, mocno związany z kulturą Warmii i Mazur. Oprócz Teatru Jaracza występuje także w Teatrze przy Stoliku, który dociera do wielu małych miejscowości regionu. Na olsztyńskiej scenie zaczynał po krótkim stażu w teatrach, ale z wielkim zapałem, co poskutkowało stworzeniem kilkudziesięciu znakomitych postaci. Grał m.in. w „Hamlecie”, „Pułapce” oraz „Weselu”. Występ w filmie „Wszystko dla mojej matki” potwierdza, że posiada on szeroki wachlarz umiejętności. Dorobek artystyczny Artura Steranko układa się w zbiór ról głównych i drugoplanowych z szerokiego repertuaru klasycznego i współczesnego. Na początku kariery w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie zagrał m.in.: w „Kordianie”, „Weselu”, „Balladynie” czy „Makbecie”. Oprócz ról w repertuarze klasycznym, zagrał również w „Tramwaju zwanym pożądaniem” czy „Królewnie Śnieżce”. W 2019 roku zagrał m.in.: rolę Władka w spektaklu „Nasza klasa”. Spektakl ten ogólnopolscy krytycy teatralni wyróżnili w ankiecie „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019” miesięcznika „Teatr” w kategorii najlepsza reżyseria oraz ruch sceniczny. Artur Steranko już otrzymał Nagrodę Prezydenta Olsztyna za szeroką promocję sztuki aktorskiej w 2009 roku.

HENRYK CIRUT - fotografik, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu oraz Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Psychologii i Pedagogiki. Sztukator w Lubelskim Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków (m.in. prace sztukatorskie w zamojskim ratuszu oraz w pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim). Redaktor graficzny „Gazety Olsztyńskiej” w latach 1972-1979, także współtwórca gazety studentów Warmii i Mazur „Dylematy”. Jeden z pomysłodawców Olsztyńskiego Informatora Kulturalnego OIK, wieloletni członek zespołu redakcyjnego biuletynów prasowych Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję”. Współorganizator Uczelnianego Konkursu Plastyki Amatorskiej studentów, absolwentów i pracowników nauki olsztyńskiego środowiska akademickiego. Jako nauczyciel akademicki realizował tematykę prac licencjackich i magisterskich poświęconą szkolnictwu oraz kulturze na Warmii i Mazurach z uwzględnieniem biografii ludzi znanych i zasłużonych dla szeroko pojętej kultury tego regionu. W 2004 roku współzałożyciel Fundacji Środowisk Twórczych, a od 2015 r. Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka. Działalność artystyczną rozpoczął w 2014 r., uczestnicząc w projektach muzyczno-wizualnych Elżbiety i Andrzeja Mierzyńskich, takich jak „Muzyka w obrazie” oraz „Cztery pory roku” z cytatami Vivaldiego. Zaprezentował również zdjęcia do koncertu „Pieśni warmińskie” Feliksa Nowowiejskiego w bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Cykl indywidualnych wystaw fotograficznych pt. „Tryptyk Warmiński” zainaugurował w czerwcu 2015 r. wystawą „Geoformy” w Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. W roku 2018 po zakończeniu projektu fotograficznego „Tryptyk Warmiński” otrzymał stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W tym też roku ukazał się album pod tym samym tytułem. 24 maja 2019 r. w Olsztyńskim Planetarium pokazał nowy projekt fotograficzny „Malarstwo warmińskiego lasu”. Otwarcie wystawy zbiegło się z wydaniem albumu pod tym samym tytułem. Do tego projektu artysta zaprosił trzech znakomitych poetów związanych z Warmią: Kazimierza Brakonieckiego, Wojciecha Kassa i Stanisława Raginiaka. 18 lutego 2019 r., z okazji inauguracji VI Dni Seweryna Pieniężnego na Warmii i Mazurach, w Olsztyńskim Planetarium zaprezentowano wystawę nowych prac Ciruta przygotowanych na tę uroczystość pt. „Hydroformy 2”.

MAREK KSIĄŻEK - dziennikarz, pisarz, ur. 16.02.1951 roku w Żabim Rogu, od 1984 roku mieszka w Olsztynie. Obchodzi właśnie 40-lecie pracy twórczej; zadebiutował w 1979 roku w prasie ogólnopolskiej utworami satyrycznymi, które publikował potem w różnych pismach, m.in. w „Szpilkach”. Od 1983 roku etatowy dziennikarz „Gazety Olsztyńskiej”, później „Dziennika Pojezierza” i tygodnika „Przegląd”. W ostatnich latach wydał kilkanaście książek o charakterze monograficznym i biograficznym, w tym o pisarzu Henryku Panasie (2016, przy współpracy z Januszem Soroką) oraz o fotoreporterze Wacławie Kapusto (2019) - w obu biografiach przedstawił niezwykłe historie dwóch słynnych twórców z Olsztyna, jednocześnie opisując życie miasta i jego mieszkańców, począwszy od lat powojennych, ocalając pamięć o nieodległej przeszłości miasta i ludzi z nim związanych. Aktualnie na publikację czeka kolejna biografia twórców z Olsztyna: braci Stefana (poety) i Janusza (fotografika, filmowca, profesora z Instytutu Sztuki UWM) Połomów. Przy okazji wnikliwej prezentacji obu sylwetek książka przedstawia życie kulturalne naszego miasta w ostatnich kilkudziesięciu latach. Marek Książek jest jednocześnie działaczem kultury, od 2018 roku przewodniczącym zarządu oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, redaktorem naczelnym kwartalnika „Dziennikarz Olsztyński”, w którym prezentowane są m.in. sylwetki ludzi mediów zasłużonych dla regionu i Olsztyna, poza tym, jako szef lokalnego SDRP organizuje spotkania autorskie z twórcami (dziennikarzami, literatami, fotografikami), w tym w ramach Dni Seweryna Pieniężnego organizowanych przez oddział bratniego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie. Swój udział przy organizacji podobnych imprez ma również jako członek SSK „Pojezierze” w Olsztynie.

KONRAD LENKIEWICZ - filmoznawca, krytyk filmowy, właściciel Kina Awangarda 2. To również felietonista, publicysta periodyków takich jak „Film”, „Ekran”, „Film na świecie”, animator kultury, społecznik, prezes Stowarzyszenia „Targ Rybny”, twórca i realizator wielu cennych inicjatyw kulturalnych. Z kulturą Olsztyna i regionu związany od 45 lat. W roku 2020 przypada 30. rocznica powstania kina studyjnego Awangarda 2 w Olsztynie, kultowego miejsca, w którym nie tylko wyświetla się filmy, ale w którym proponuje się i realizuje programy edukacyjne w zakresie wiedzy o kinie polskim i światowym zarówno dla dzieci i młodzieży, jak też dorosłych. Konrad Lenkiewicz współtworzył i zakładał olsztyńskie Dyskusyjne Kluby Filmowe: DKF „Za”, DKF „Not”, DKF „Feniks” czy DKF „Magnes”, o działalności których głośno było w kraju. Przez wiele lat zasiadał w zarządzie i prezydium Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. W latach 1995-2000 był członkiem Krajowej Rady Ekspertów Filmowych przy Komitecie Kinematografii. W 2007 roku był dyrektorem organizacyjnym festiwalu „Wakacyjne kadry. Cieszyn Film Festiwal”. 1 sierpnia 1990 roku utworzył i prowadzi do dzisiaj Centrum Kultury Filmowej Awangarda 2. Zawsze chętnie włącza się społecznie w wiele inicjatyw na rzecz osób potrzebujących, w wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, w działania na rzecz schroniska dla bezdomnych psów w Olsztynie. Był też radnym miejskim przez dwie kadencje 2006-2010 i 2010-2014, w Radzie Miasta pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Kultury. W latach 2014-2015 współorganizował WAMA Film Festival w Olsztynie. W 2009 r. Kino Awangarda zostało nominowane do Nagrody Polskiego Instytutu Kultury Filmowej oraz zostało przyjęte do elitarnej sieci Europa Cinemas, która zrzesza najlepsze kina studyjne w Europie - jako najlepsze kino studyjne w Polsce. W 2011 roku Konrad Lenkiewicz został laureatem „Złotego Biletu” - prestiżowego wyróżnienia Stowarzyszenia Kina Polskie za promowanie kina polskiego, zwłaszcza artystycznego i niezależnego, m.in. za promocję olsztyńskich twórców: filmy „Chimera” i „Zatorze” Macieja Janickiego. W roku 2011 otworzył kino w nowej siedzibie w Książnicy Polskiej. W listopadzie 2018 roku został wybrany do nowej Rady Sieci Kin Studyjnych, jako przedstawiciel Polski północnej. Za swoją działalność związaną z animacją lokalnego życia kulturalnego, przede wszystkim za upowszechnianie kultury filmowej w mieście i regionie otrzymał Złotą Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury na Warmii i Mazurach” (2012), Nagrodę Prezydenta Olsztyna (2005) za dotychczasową działalność w zakresie upowszechniania kultury oraz Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2006).

BOŻENA KRACZKOWSKA - pisarka, dziennikarka, animatorka kultury. Ukończyła wyższe studia na kierunku muzycznym i dziennikarskim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Swoje życie związała z Olsztynem, gdzie mieszka od blisko 30 lat. Jej twórczość związana jest z Olsztynem i regionem Warmii i Mazur. Przekracza także granice Polski, będąc ambasadorką Olsztyna i regionu m.in.: w Szwecji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. Wydania książkowe: „Da się żyć” (tomik), „Purpurowe Gniazdo” (powieść), „Mały człowiek z wielkim psem” (zbiór opowiadań), „Flamingi (tomik)” „Operacja Dexter” (powieść), „Czubek” (zbiór opowiadań). Bożena Kraczkowska przez blisko 20 lat pracowała w „Gazecie Olsztyńskiej”. Opisywała nie tylko życie i problemy mieszkańców, ale jej praca wspierała także lokalnych, małych i dużych przedsiębiorców. Jest autorką tekstów piosenek wykonywanych przez gwiazdy polskiej estrady, m.in.: Marylę Rodowicz, Cezarego Makiewicza, Katarzynę Sawczuk, Antoniego Królikowskiego. „Dziewczyna z Granatem” to piosenka promująca serial TVP „Czas Honoru-Powstanie”. Także piosenka „Tancerka” znalazła się w biograficznym serialu TVP o jednym z największych polskich aktorów międzywojennych - Eugeniuszu Bodo. Bożena Kraczkowska obchodzi 20-lecie pracy twórczej. Napisała i wydała siedem książek. Jej twórczość została dostrzeżona przez grono wybitnych i uznanych pisarzy polskich, którzy pozytywnie ocenili jej pracę i w roku 2019 przyjęli w poczet członków Związku Literatów Polskich. Została też jednomyślnie wybrana Sekretarzem Oddziału ZLP w Olsztynie. W roku 2019 autorka wydała dwie książki: powieść „Operacja Dexter” oraz zbiór opowiadań „Czubek”. Jej wiersz „Mój cień blues” został wydany w serii Trilinguis Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Książki Bożeny Kraczkowskiej znajdują się w bibliotekach na terenie całego kraju, a także w Szwecji, we Włoszech, w Niemczech i USA. Autorskie wystawy fotografii zrealizowała nie tylko w Olsztynie czy w Warszawie, ale także np. w Niemczech i Szwecji. Otrzymała Wyróżnienie I Olsztyńskiego Przeglądu Fotografii w kategorii „Przestrzeń”, zorganizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

ZBIGNIEW SIWEK - muzyk, kompozytor, aranżer. Założyciel oraz lider znanego i cenionego Zespołu Zbigi Band, z którym zdobył I nagrodę na festiwalu Złota Tarka 2000 i m.in. otwierał koncert Billa Evansa w Polsce. Zbigniew Siwek to niekwestionowana marka olsztyńskiej kultury. Liczne koncerty w kraju i za granicą uczyniły ten zespół rozpoznawalny i utożsamiany ze stolicą Warmii i Mazur. Od ponad 10 lat formacja Zbigi Band tworzy oprawę muzyczną na Ogólnopolskich Regatach w Mikołajkach. Zespół pod kierownictwem Zbigniewa Siwka ma na swoim koncie m.in. współpracę z Ryszardem Rynkowskim, Markiem Bałatą, Dorotą Miśkiewicz i Bogusławem Mecem. Grupa nagrała też wspólną płytę z Andrzejem Dąbrowskim. W swoim dorobku nagrodzony miał okazję zagrać na jazzowych jamach z największymi muzykami. Artysta pracował także nad własnym repertuarem. Jako ceniony saksofonista tenorowy grał z orkiestrą Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii. Z wykształcenia muzycznego jest oboistą, grał też na akordeonie, ale swoje życie artystyczne związał z saksofonem tenorowym, plasując się w najwyższych poziomach sztuki muzycznej w Polsce. Wspólnie z Piotrem Wolińskim, olsztyńskim muzykiem, skomponował wiele utworów prezentowanych na licznych koncertach. Obecnie gra z olsztyńskim gitarzystą i kompozytorem Jarosławem Śpiewankiewiczem w duecie Sax and Guitar Cafe. Od kilku lat wspiera także grą na saksofonie zespół olsztyńskich lekarzy The Doctors, który występuje w Olsztynie i w Polsce. Z tym zespołem często występuje charytatywnie. Zawsze gotowy do wspierania akcji charytatywnych na rzecz osób potrzebujących.

TADEUSZ SOBCZAK - aktor, reżyser teatralny, animator kultury. To również pedagog, wykładowca, społecznik, instruktor. Od ponad 30 lat zajmuje się edukacją teatralną dzieci, młodzieży i dorosłych. W latach 1970-1992 był aktorem lalkarzem w Olsztyńskim Teatrze Lalek (wcześniej był to Teatr Lalek „Czerwony Kapturek”). Od 1993 roku prowadzi indywidualną działalność edukacyjną, ale także profilaktyczną z zakresu terapii teatrem. Występuje dla najmłodszych. Z pasją i sukcesami realizuje ideę upowszechniania kultury w różnych środowiskach Olsztyna. Od kilkudziesięciu lat wciela się w rolę Św. Mikołaja, którego znają dzieci w Olsztynie i regionie. Uczy dzieci bezpiecznego przeżywania emocji i uczuć podczas publicznego występu. Jego działalność nie tylko doskonale rozwija wyobraźnię i umiejętności młodych ludzi, ale jest także alternatywą dla dominującego obecnie Internetu i gier komputerowych. To wieloletnia praca z zakresu kultury żywego słowa, kultywowanie tradycji sztuki języka polskiego. Opracował m.in. autorskie programy: „Od pacynki do marionetki” o technikach lalkowych, „Tajemnice masek”, „Tajemnice pacynek” „Świat lalek”, „Uwierzyć w siebie”, „Bo jak nie my to kto” z którymi często gości (społecznie) w szpitalu dziecięcym, domach dziecka i domach pomocy środowiskowej. W swoich programach zawiera treści dotyczące historii naszego miasta w oparciu m.in. o baśnie i legendy Marii Zientary-Malewskiej i Ireny Kwintowej. Sam wykonuje lalki, kukiełki i pacynki. Brał także udział w Akademii Rozwoju Filantropii, prowadząc warsztaty w Olsztynie i regionie dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Tadeusz Sobczak prowadzi także warsztaty na uczelniach artystycznych w Polsce i dla nauczycieli w ośrodkach doskonalenia nauczycieli. Bierze udział w Rodzinnych Festynach Radości w placówkach pomocy społecznej. Swoimi występami dostarcza ludziom wykluczonym społecznie dużo radości i animuje wspólne działania poprzez sztukę teatru. Jego dorobek został dostrzeżony w Ogólnopolskim Konkursie Bliżej Teatru, w którym otrzymał Nagrodę w kategorii Aktor - Animatorem kultury. Posiada Odznakę Zasłużony Działacz Kultury (1980).

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury za rok 2019
06-10-2020
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.