Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:21 28 marca 2024 Imieniny: Anieli, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/Mas. | 2022-05-09 19:43 | Rozmiar tekstu: A A A

Kiedy siać rzepak ozimy, a kiedy jary?

Olsztyn24
 

Hodowanie rzepaku jarego oraz ozimego wymaga od nas rzetelnej wiedzy, która pozwoli na podejmowanie właściwych kroków, zapewniających nam uzyskanie wysokiej jakości plonów. Jednak ich uprawa różni się od siebie, szczególnie pod względem agrotechnicznym, co wiąże się ze specjalistyczną wiedzą dotyczącą zarówno właściwego terminu, jak i obsady roślin. Kiedy siać rzepak ozimy, a kiedy jary, aby efekt końcowy był w pełni satysfakcjonujący?

Rzepak - kiedy siać, aby uzyskać wysokogatunkowe plony?

Rzepak jest rośliną charakteryzującą się wyjątkowo wysokimi wymaganiami w kwestii podłoża. Najlepiej rozwija się w glebach kompleksu pszennego bardzo dobrego oraz dobrego o klasie bonitacyjnej zarówno II, jak i IIIb. Rozwojowi rzepaku sprzyjają bogate w wapń, żyzne, charakteryzujące się dobrą wilgotnością ziemie próchniczne. Niezwykle istotnym aspektem jest również właściwa wilgotność powietrza, która ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku rzepaku jarego. Susze utrzymujące się przez długi czas przyczyniają się do znacznego obniżenia jakości plonów, co przekłada się na uzyskane zyski.

Decydując się na siew rzepaku jarego oraz ozimego, powinniśmy zwrócić uwagę na przedplony, ponieważ nie każda roślina wpływa na ten aspekt korzystnie. W przypadku ozimego jako przedplony doskonale sprawdzą się rośliny motylkowe, natomiast jary fantastycznie współgra z roślinami pastewnymi i okopowymi.

Do kiedy można siać rzepak?

Zastanawiając się nad pytaniem, kiedy siać rzepak jary, a kiedy ozimy, odpowiedź nie jest identyczna. Pierwszy gatunek to roślina, którą powinniśmy wysiewać jak najwcześniej, najlepiej wraz z początkiem kwietnia, tuż po rozmarznięciu oraz wyschnięciu gleby. Im szybciej przystąpimy do siewu, tym zasobniejsze będą plony, co wynika z większego dostępu do wody, a także korzystniejszych warunków glebowych w tym okresie.
R E K L A M A
W przypadku rzepaku ozimego najlepszym okresem na jego wysiew jest sierpień, a każde opóźnienie może wiązać się z utratą jakości plonu. Na datę siewu tego gatunku ma również wpływ część kraju, w której znajduje się nasza uprawa. Ziemie znajdujące się w północno-wschodniej części kraju powinniśmy wysiewać w przedziale od 5 do 15 sierpnia, natomiast w glebach zlokalizowanych w południowo-zachodniej części należy umieszczać nasiona rzepaku od 15 do 25 sierpnia.

Nasiona rzepaku - na co zwrócić uwagę przy ich uprawie?

Planując uprawę zarówno rzepaku jarego, jak i ozimego, warto mieć na uwadze kilka istotnych czynników. Przede wszystkim roślina ta stanowi niezwykle istotny element płodozmianu w naszym kraju, który zostawia po sobie wyjątkowo żyzne podłoże, korzystne dla uprawy zbóż. W wyniku stosunkowo wysokich wymagań, pielęgnacja rzepaku nie należy do najłatwiejszych, jednak kiedy zdobędziemy rzetelną wiedzę, nie będzie ona dla nas tak wielkim wyzwaniem. Pamiętając o odpowiednich przedplonach i skutecznym nawożeniu, z pewnością przyczynimy się do uzyskania zasobnych plonów, z których będziemy w pełni usatysfakcjonowani.

Element, na który musimy szczególnie zwrócić uwagę, stanowi uprawa rośliny. Wysiew rzepaku w monokulturze nie jest dobrym pomysłem, ponieważ wpływa to na rozwój uciążliwych chorób, powodujących znaczące straty w plonach. Kiła kapusty to trudne do zwalczenia schorzenie, którego likwidacja możliwa jest w momencie zrobienia kilkuletniej przerwy w uprawie rzepaku oraz innych roślin kapustowatych.

Dużym zagrożeniem, na które narażony jest rzepak uprawiany w monokulturze, są samosiewy rośliny. Cechują się trudnością w likwidacji, a także stanowią konkurencję dla rzepaku, zwłaszcza w pierwszych fazach jego wzrostu, co niekorzystne wpływa na rozwój rośliny.

Rzepak jary oraz ozimy - podsumowanie

Uprawa rzepaku wymaga wiele czasu oraz zaangażowania, jednak nie powinniśmy zniechęcać się w obliczu tego wyzwania. Odrobina chęci oraz spora dawka wiedzy sprawią, że uprawa rzepaku jarego oraz ozimego przyniesie pożądane rezultaty, a uzyskane przez nas plony będą wysokiej jakości. To z pewnością przełoży się na opłacalność podjętej decyzji.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.