Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
04:04 02 maja 2024 Imieniny: Anatola, Zygmunta
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Wystawy, ekspozycje
inf. pras. | 2022-12-06 15:26 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza na nową wystawę w swoim oddziale w Mrągowie

Olsztyn24

Najnowsza wystawa „Mrągowo i ziemia mrągowska od zarania dziejów po czasy współczesne” Muzeum Warmii i Mazur organizowana w mrągowskim oddziale Muzeum Warmii i Mazur zabiera zwiedzających aż do dziesiątego tysiąclecia przed naszą erą i prowadzi do historii najnowszej Mrągowa i jego okolic.

Wśród najstarszych eksponatów zgromadzonych na wystawie znajdują się kościane harpuny z okolic Piecek i Tłokowa. Prezentowane są niezwykłe znaleziska archeologiczne z okresu wpływów rzymskich. W czasach cesarza Nerona Pliniusz Starszy opisywał wyprawę Rzymian nad dalekie morze, znad którego przywieziono ogromne ilości cenionego w starożytnym Rzymie bursztynu. Co w zamian otrzymywali Bałtowie? Rzymskie denary! Bogatsi mieszkańcy naszego terenu w drodze wymiany otrzymywali nawet zestawy do picia wina, w skład których wchodziły kociołek do mieszania wina z wodą, trójnóg i naczynia do picia wykonane z brązu.

Przez tereny krainy, która obecnie znana jest jako Pojezierze Mrągowskie w początkach naszej ery przemaszerowali Goci wędrujący w kierunku Morza Czarnego. Do nich dołączyła część Bałtów, których potomkowie wrócili na nasze ziemie przynosząc stamtąd wiedzę i barbarzyńskie naśladownictwo produkcji ozdób i narzędzi.

Największym skarbem mrągowskiej wystawy jest depozyt z Nidajna. To niezwykle piękne ozdoby, które złożono jako ofiary. Ten liczący kilkadziesiąt eksponatów zbiór artefaktów to największe, najdalej na północny-wschód wysunięte tego typu znalezisko archeologiczne.
R E K L A M A
Część archeologiczna wystawy obejmuje trzy sale wystawowe i jest to największa wystawa archeologiczna pokazująca zbiory Działu Archeologii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Drugą część wystawy stanowią obiekty związane z historią nowożytną miasta, którego oficjalna i potoczna nazwa się zmieniała z Seensburga w wiekach średnich, przez mazurski Ządzbork do powojennego Mrągowa, wtedy już na cześć Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Są to pamiątki plag i rozwoju miasta, mapy, dokumenty, widokówki, pamiątki dnia codziennego. Przypominana jest postać Ernsta Wiecherta, który tak pięknie opisywał przyrodę i klimat kulturowy mazurskiej krainy.

Na wystawie są także QR-kody z linkami do audycji Radio Olsztyn o historii Mrągowa oraz do artykułów z dodatkowymi informacjami historycznymi.

Wernisaż wystawy 7 grudnia 2022 r., godz. 14.00 w Muzeum w Mrągowie

O godz. 16.00 specjalna prelekcja dr Aleksandry Rzeszostarskiej-Nowakiewicz i dr hab. Tomasza Nowakiewicza o niezwykłym depozycie z Nidajna.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.