07:31 09 maja 2024 Imieniny: Grzegorza, Karoliny

Krzysztof Kozłowski | 2023-01-30 13:22 | Rozmiar tekstu: A A A

Dwa medale Mistrzostw Polski zdobyli szabliści olsztyńskiego UKS Hajduczek

Olsztyn24
Ekipa UKS Hajduczek na Mistrzostwa Polski w Warszawie | Więcej zdjęć »

Dwa srebrne medale wywalczyli szabliści z UKS Hajduczek Olsztyn na Mistrzostwach Polski juniorów w szabli, które były rozgrywane 28-29 stycznia w Warszawie. W sumie na planszach o tytuł mistrza rywalizowało 113 zawodników, w tym dziesięcioosobowa ekipa z UKS Hajduczek Olsztyn: Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun, Antonina Dobies, Marta Rozmus, Julia Mikulska-Bąk, Dominika Szymaniak, Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Paweł Zastawny i Oskar Kusak.

Pierwszego dnia odbył się turniej indywidualny. Wszyscy chłopcy awansowali do fazy pucharowej turnieju. Dowgierd w kolejnych walkach pokonał: Oskara Kwiatkowskiego (UKS Szabla Brzoza) 15:10, Filipa Józefowskiego (AZS AWF Katowice) 15:9, w ćwierćfinale Konstantego Kutka (MUKS Victor Warszawa) 15:13, by w półfinale wygrać rywalizację z Krzysztofem Kajorem (AZS AWF Katowice) 15:12. W finale przegrał z Benedyktem Denkiewiczem (UKS Szabla Ząbki) 10:15. Równie dobrze zaprezentowali się inni zawodnicy, Paweł Zastawny uplasował się na 11. miejscu, Oskar Kusak na 17., zaś Łukasz Kowalczyk na 21.

Wśród zawodniczek najwyżej rywalizację zakończyła Aniela Kozłowska (wspiera ją Sprint SA), plasując się tuż za podium. Pewnie wygrała walki w grupie, następnie pokonała z Nelą Maszewską (AZS AWF Warszawa) 15:14 i Karolinę Hofman (TMS Zagłębie Sosnowiec) 15:14, by w ćwierćfinale uznać wyższość Klaudii Malgrem (Karabela Warszawa) 9:15. Dobry start zaliczyły kolejne zawodniczki, kończąc mistrzostwa na: Julia Mikulska-Bąk 10. miejscu, Antonina Dobies - 13., Marta Rozmus - 20., Elżbieta Mejłun - 22., a Dominika Szymaniak na 46.

Drugiego dnia odbył się turniej drużynowy. - Bardziej stawialiśmy na dziewczęta, które jednak przegrały swój ćwierćfinał. Potem już walczyły bardzo dobrze, jednak w decydującym starciu zabrakły zbyt wielu elementów, by stanąć na podium. Niespodziankę sprawili chłopcy, którzy w pięknym stylu dotarli do finału - komentuje Adam Sobczyk, prezes UKS Hajduczek Olsztyn. W ćwierćfinale pokonali team UKS 13 Białystok 45:38, a w półfinale UKS Szabla Ząbki 45:39. W finale spotkali się z zespołem KKSZ Konin, który pokonał olsztyńską drużynę (Krzysztof Dowgierd, Oskar Kusak, Łukasz Kowalczyk, Paweł Zastawny) 33:45. - Mamy pierwsze medale mistrzowskie w kategorii wiekowej junior. To historyczny dla nas dzień, dzień ogromnej satysfakcji z ciężkiej pracy, z zaangażowania całego sztabu szkoleniowego i samych zawodników. Gratuluję wszystkim zawodnikom, byliście cudowni - uśmiecha się Sobczyk i dziękuje Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu za otrzymane wsparcie.