Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:00 29 kwietnia 2024 Imieniny: Katarzyny, Piotra
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/Orion | 2023-04-08 10:38 | Rozmiar tekstu: A A A

Czynsz administracyjny - z jakimi opłatami musimy się liczyć?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Czynsz administracyjny jest bardzo ważnym wydatkiem związanym z mieszkaniem. Niestety wielu Polaków nie ma pojęcia, co wchodzi w jego skład. W dodatku często tę opłatę mylą z czynszem najmu, czyli po prostu kwotą, którą płaci się właścicielowi mieszkania za wynajem. Czym więc jest czynsz administracyjny i co wchodzi w jego skład? Wyjaśniamy.

Czym jest czynsz administracyjny?

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia. Czynsz administracyjny to po prostu suma opłat oraz świadczeń, do których zobowiązani są właściciele mieszkania na sprzedaż w Krakowie. Wpłaca się je na rzecz wspólnoty lub spółdzielni, która zarządza budynkiem, w którym znajduje się nieruchomość. Najczęściej opłacany jest raz w miesiącu, ale pod koniec roku następuje weryfikacja wszystkich kosztów oraz określenie, czy nie pojawiła się nadpłata lub niedopłata. Czynsz administracyjny składa się z dwóch rodzajów opłat: zależnych i niezależnych od zarządcy. Część z nich jest stała i nie ma możliwości zmienienia ich wysokości. Jednak są też takie opłaty, które można obniżyć.

Opłaty niezależne od zarządcy

Do opłat niezależnych zalicza się koszty, na które nie mają wpływu wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe. Jednak osoby mieszkające w danej nieruchomości mogą znacząco obniżyć niektóre z nich. Zalicza się do nich:

opłata za zużycie wody oraz kanalizację - najczęściej naliczane są przez zakład wodociągów lub przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne działające na danym obszarze, są one uaktualniane raz do roku;
R E K L A M A
opłata za ogrzewanie - z reguły jest to ogrzewanie miejskie, lokator może mieć jednak podpisaną umowę z zakładem gazowym, wówczas otrzymuje on faktury z gazowni, a opłata nie jest zawarta w czynszu;

opłata za energię elektryczną - dotyczy również części wspólnych budynku takich, jak korytarze, piwnica, klatki schodowe;

podatek od nieruchomości - przekazuje go spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa do gminy, natomiast w przypadku pełnej własności mieszkania, właściciel uiszcza podatek samodzielnie.

wywóz śmieci - stawka jest ustalana przez gminę w drodze podjętej uchwały.

Opłaty zależne od zarządcy

Część opłat, które zawarte są w czynszu, przekazywane są bezpośrednio do administracji. Pozwalają one na jej utrzymanie, a także prawidłowe zarządzanie budynkiem. Wśród nich można znaleźć:

• pensje dla zarządcy (pracowników SM lub wspólnot);

• utrzymanie budynku mieszkalnego, m.in. ubezpieczenie posesji, prowadzenie konta bankowego nieruchomości, księgowość, sprzątanie, zarządzanie terenami zielonymi, drobne remonty oraz usuwanie usterek;

• obsługa prawna, np. wysyłanie upomnień oraz prowadzenie spraw zadłużonych lokatorów.

Do opłat zależnych można również zaliczyć odpis na fundusz remontowy. Jednak w tym przypadku mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej decydują, czy powinien on być prowadzony. Natomiast jeżeli budynkiem zarządza spółdzielnia, to najczęściej ona ustala, że fundusz remontowy obowiązuje.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.