Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email MR | 2008-09-26 18:08:48 | Rozmiar tekstu: A A A
Zbliża się wizyta szefa Europarlamentu w Olsztynie

Wykorzystać pięć minut dla regionu

Olsztyn24
Delegacja powiatu olsztyńskiego i b. rektor UWM wręczaja prof. HGP zaproszenie do Olsztyna, Osnabruck, maj 2008 | Więcej zdjęć »
Już w środę (1.10) gościć będzie w Olsztynie prof. Hans-Gert Pöttering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który uświetni inaugurację roku akademickiego UWM i otrzyma doktorat honoris causa olsztyńskiej uczelni. Wizycie towarzyszyć będą wystawa i dwie ciekawe premiery wydawnicze.

Przyjazd szefa Europarlamentu na Warmię i Mazury to zdaniem „sprawców” wydarzenia - władz powiatu olsztyńskiego - jedna z najważniejszych, a z pewnością najbardziej symboliczna chwila w naszym regionie po 1989 r.

- To zaszczyt dla samorządu, dla uczelni, ale przede wszystkim ukoronowanie naszego partnerstwa z powiatem Osnabrück - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
R E K L A M A
banner
Z apelem o uhonorowanie prof. Pötteringa (mieszkańca powiatu Osnabrück) Rada Powiatu wystąpiła do UWM w styczniu. W maju Senat uczelni przyjął kandydaturę. Podczas Dni Katolickich w Niemczech zaproszenie osobiście wręczył przewodniczącemu były rektor UWM prof. Ryszard Górecki. Następnie ruszyły przygotowania do przyjęcia wyjątkowego gościa w należyty sposób.

- Prof. Pöttering jako wielki przyjaciel Polski był już w naszym kraju kilka razy, ale chyba żadnej wizycie nie towarzyszyło tak wiele wydarzeń o posmaku europejskim - mówi Mirosław Pampuch. - To jest pięć minut dla naszego regionu, które powinniśmy maksymalnie wykorzystać.

Dlatego władze powiatu wpisały wizytę w program obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym regionie. Atrakcją będzie też wystawa Instytutu im. Georga Eckerta w Brunszwiku o wymownym tytule: „Podręczniki szkolne na celowniku nauki i polityki - 35 lat Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej”.

Rozchwytywana przez duże ośrodki miejskie wystawa trafi do Olsztyna dzięki prof. Robertowi Trabie, założycielowi stowarzyszenia „Borussia”, a dziś m.in. przewodniczącemu Komisji Podręcznikowej. Po otwarciu wystawy przez szefa Europarlamentu, będzie ją można oglądać przez miesiąc w gmachu Wydziału Humanistycznego UWM przy ul. Obita 1.

Prof. Traba i „Borussia” mocno wsparli też wspólny projekt UWM i powiatu olsztyńskiego wydania polsko-niemieckiej książki „Pamięć. Wyzwanie dla nowoczesnej Europy”.

- Ten zestaw tekstów traktujących o szansach i wyzwaniach w jednoczącej się Europie pióra znakomitych publicystów i historyków ma szansę stać się wydarzeniem rynkowym - uważa Iwona Ndiaye z „Borussii”. - Książka to prezent dla prof. Pötteringa, ale głównie zachęta dla nas wszystkich do refleksji o Europie, która powinna nam być bliższa, niż jest dzisiaj.

Książka, którą specjalnym przesłaniem opatrzył prof. Władysław Bartoszewski, trafi do księgarń w całej Polsce na początku października.

Inna premiera zaplanowana na najbliższą środę to już trzeci, wspólny kalendarz partnerstwa powiatów olsztyńskiego i Osnabrück.

- Dzięki znakomitym, polskim i niemieckim fotografikom projekt świetnie przysłuży się naszemu partnerstwu, bo jeden obraz mówi czasem więcej niż tysiąc słów - cieszy się Manfred Hugo, starosta Osnabrück.

Dwujęzyczny kalendarz ścienny w dużym formacie zatytułowany „Ludzie”, to zestawienie dwunastu codziennych sytuacji z mieszkańcami obu regionów w rolach głównych - są na nim migawki z wesela, zakochane pary, dzieci, czy subkultury.

MR
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.