W dniach 17–20 lipca br. Chór Dziewczęcy Cantabile Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie, odniósł niezwykły sukces podczas 14th World Peace Choral Festival w Wiedniu. WPCF to coroczne międzynarodowe wydarzenie chóralne z ideą promowania pokoju, jedności i dialogu przez muzykę. Zainicjowany w 2010 roku, dziś przyciąga setki chórów młodzieżowych i dorosłych z ponad 55 krajów. W tym roku do Wiednia przybyło 40 zespołów, a tylko 17 z nich miało odwagę stanąć do konkursu.
Chór Dziewczęcy Cantabile zdobył Golden Award World Peace Choral Festival - to laur przyznawany chórowi, który osiągnął maksymalne oceny w kilku kluczowych kategoriach:
- intonacja i brzmienie,
- technika chóralna,
- muzykalność i ekspresja,
- zgodność z charakterem stylistycznym utworu,
- artystyczna spójność całego programu.
W przypadku Cantabile, ośmioosobowe międzynarodowe jury, złożone z wybitnych chóralnych dyrygentów i pedagogów reprezentujących różne tradycje muzyczne świata, zwróciło uwagę na dojrzałość artystyczną mimo młodego wieku wykonawczyń, precyzję zespołową oraz wyjątkową interpretację utworów współczesnych.
Oprócz nagrody głównej Chór Cantabile otrzymał trzy specjalne wyróżnienia:
- za wyjątkowe wykonanie współczesnego utworu chóralnego (OUTSTANDING PERFORMANCE OF A CONTEMPORARY CHORAL PIECE)
- za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego (AWARD FOR THE COMPULSORY MUSIC WORKS)
Dyrygentka Chóru dr Agata Wilińska otrzymała Nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu.
- Ta nagroda to nie tylko osobiste wyróżnienie, ale wyraz uznania dla pracy całego zespołu. Dziewczęta z Cantabile po raz kolejny udowodniły, że muzyka może być przestrzenią porozumienia, emocji i wspólnoty. Ich dojrzałość, wrażliwość i zaangażowanie są dla mnie największą nagrodą. Otrzymanie Złotej Nagrody i tytułu najlepszego dyrygenta to zaszczyt, który zostaje na zawsze. To nie tylko ukoronowanie naszej artystycznej drogi - w tym roku Cantabile obchodzi Jubileusz 35-lecia działalności - ale także potwierdzenie, że młode głosy z Polski mogą być słyszalne i docenione na międzynarodowej scenie. To nasz wspólny sukces - uczennic, rodzin, szkoły i miasta i województwa - powiedziała dr Agata Wilińska w rozmowie z portalem Olsztyn24.
Przypomnijmy, że Agata Wilińska to pedagożka i animatorka kultury. Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, doktor sztuk muzycznych, od ponad 35 lat związana z olsztyńskim środowiskiem muzycznym. Od 1990 roku prowadzi Chór Dziewczęcy Cantabile, z którym zdobyła dziesiątki nagród. Od 20 lat pełni również funkcję prezesa Olsztyńskiego Towarzystwa Muzycznego, aktywnie wspierając rozwój edukacji artystycznej, inicjatyw koncertowych i promocji młodych talentów w regionie. Jej działalność była wielokrotnie nagradzana, m.in. przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Nagrodą Prezydenta Olsztyna im. Feliksa Nowowiejskiego w dziedzinie sztuk muzycznych, wyróżniona przez MKiDN Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Chór Dziewczęcy Cantabile podczas pobytu w Wiedniu zaprezentował się w wielu miejscach tej wspaniałej stolicy muzyki - Austria Center Vienna, siedzibie ONZ, Haus der Music, Kościele św. Piotra, sali koncertowej Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego MuTh i oczywiście w Złotej Sali Wiedeńskiego Musikverein.
Tym wspaniałym sukcesem zespół rozpoczął obchody 35-lecia swojej działalności, którego punktem kulminacyjnym będzie Koncert Jubileuszowy. Zabrzmi on w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej 12 września bieżącego roku.
Z D J Ę C I A