Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
16:38 28 marca 2024 Imieniny: Anieli, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2008-10-04 19:06 | Rozmiar tekstu: A A A

By przyszłe pokolenia pamiętały...

Olsztyn24
Odsłonięcie tablicy | Więcej zdjęć »

Odsłonięciem pamiątkowej tablicy na terenie 103 Szpitala Wojskowego przy ul. Warszawskiej w Olsztynie zakończono trzydniowe uroczystości związane z uruchomieniem na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim kształcenia lekarzy. W dzisiejszej (4.10) uroczystości wzięli udział m.in. wicewojewoda Jan Maścianica, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Olsztynie Waldemar Żakowski, prorektor ds. kadr UWM prof. Tadeusz Rawa, przedstawiciele środowiska medycznego, wojska i studentów, którzy jako pierwsi rozpoczną studia na nowouruchomionym kierunku.

- Utworzenie wydziału medycznego w Olsztynie ma prawdziwie historyczną rangę - powiedział do zebranych prof. dr n. med. Wojciech Maksymowicz, dziekan wydziału nauk medycznych UWM. - W powojennej historii nie zdarzyło się, żeby uniwersytet powszechny otrzymał prawo prowadzenia studiów lekarskich. Po wielkiej, ale uczciwej walce nastąpiło to w Olsztynie. Zostaliśmy uznani za godnych prowadzenia kierunku lekarskiego. Dlatego chcemy uczcić ten moment i zostawić przyszłym pokoleniom informację, że tutaj, w 103 Szpitalu Wojskowym, a w przyszłości szpitalu uniwersyteckim, rozpoczęły się studia kierunku lekarskiego.

- Utworzenie wydziału nauk medycznych na Warmińsko-Mazurskim Uniwersytecie otwiera nową kartę w historii całego regionu - powiedział wicewojewoda Jan Maścianica. - To jest przede wszystkim nadzieja, że wykształceni w Olsztynie w zawodzie lekarskim młodzi ludzie pozostaną w regionie. Służba zdrowia w województwie boryka się z olbrzymimi problemami kadrowymi. Jest duża luka pokoleniowa między świeżymi absolwentami uczelni medycznych a doświadczonymi lekarzami. A jest taka prawidłowość, że znacząca część młodzieży zostaje tam, gdzie studiuje. Liczymy więc, że otwarcie tego wydziału pozwoli części młodzieży zintegrować się z tym regionem, zostać tutaj i zasilić kadrę medyczną. Jest to też wzbogacenie palety edukacyjnej Uniwersytetu, kolejna „perła w koronie”.

Wicewojewoda podkreślał też historyczny wymiar wydarzenia.
R E K L A M A
- Uruchomienie kierunku medycznego na uczelni niemedycznej, to powrót do wielowiekowej tradycji. Przecież uniwersytet kiedyś był alma mater wszelkich nauk. W związku z tym powrót do tamtych rozwiązań jest powrotem do naturalnego porządku rzeczy. Kształcenie w wyspecjalizowanych placówkach, jakimi były instytuty medyczne, akademie medyczne jest także podcięciem pewnych korzeni, model, który wykształcił się we wschodniej części Europy - powiedział Jan Maścianica.

Na wzmocnienie miejscowej kadry medycznej liczą też władze miasta Olsztyna.

- Wydział lekarski to przede wszystkim szansa na pozyskanie kadr dla placówek służby zdrowia w Olsztynie - powiedział Waldemar Żakowski. - Ośrodki w Bydgoszczy, Białymstoku czy Warszawie przygotowują lekarzy w zasadzie dla tamtejszych placówek służby zdrowia. Kiedy część personelu medycznego wyjeżdża za granicę, można przewidywać, że również w Olsztynie zacznie brakować kadry medycznej.

Waldemar Żakowski zwraca też uwagę na płynące z utworzenia kierunku lekarskiego korzyści dla wizerunku miasta.

- Nie jest tajemnicą, że kształcenie lekarzy nobilituje ośrodek, w którym takie kształcenie się odbywa - mówi Żakowski. - Dlatego też wydział nauk medycznych podniesie rangę i znaczenie Olsztyna, nie tylko w kraju.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali wspólnie wicewojewoda Jan Maścianica, prorektor Tadeusz Rawa i dziekan Wojciech Maksymowicz. Tablicę poświęcił ks. Henryk Błaszczyk.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.