Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
02:37 19 maja 2024 Imieniny: Celestyna, Iwa
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2008-10-15 22:50 | Rozmiar tekstu: A A A
Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował rok akademicki 2008/2009

Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest za mało

Olsztyn24
Inauguracja roku akademickiego | Więcej zdjęć »

Sala konferencyjna Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie dzisiejszego popołudnia (15.10) pękała w szwach. Okolicznością, która spowodowała, że w tym miejscu pojawiło się blisko 300 osób, była inauguracja roku akademickiego w Warmińsko-Mazurskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

- To 14. już inauguracja roku akademickiego w naszym Uniwersytecie - mówi Eugenia Barcz, wiceprezes olsztyńskiego UTW. - Na tegorocznych listach zgłoszeń mamy ponad 1300 osób. Niestety, nie jesteśmy w stanie zająć się większą liczbą słuchaczy i musieliśmy zamknąć już listy zgłoszeń.

Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku jest stowarzyszeniem umożliwiającym ludziom starszym, emerytom, rencistom i osobom niepełnosprawnym prowadzenie aktywnego trybu życia. Swoje zadania realizuje w porozumieniu z olsztyńskimi wyższymi uczelniami, Ośrodkiem Badań Naukowych w Olsztynie, samorządem miasta i instytucjami kultury. Patronat nad UTW sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. W tym roku zarząd stowarzyszenia nawiązał kontakty z Olsztyńską Szkołą Wyższą im. Józefa Rusieckiego i Olsztyńską Szkołą Informatyki i Ekonomii im. T. Kotarbińskiego.

- Te nowe kontakty z olsztyńskimi uczelniami pozwoliły nam wzbogacić ofertę programową - dodaje Eugenia Barcz. - W tym roku np. pojawią się w programie wykłady z ekonomii. Będziemy mogli też korzystać z nowych pracowni komputerowych.
R E K L A M A
Oferta UTW jest bogata. Oprócz wykładów z różnych dziedzin nauki, w programie są m.in. zajęcia na basenie (3 razy w tygodniu), warsztaty artystyczne, gimnastyka, ruch i taniec, zajęcia informatyczne, wycieczki, czy turnusy rehabilitacyjne.

- Uniwersytet oferuje pomoc tym, którzy z różnych przyczyn czują się zagubieni i szukają celu życia - mówi Janusz Adamus, prezes zarządu UTW. - Naszym słuchaczom dajemy szansę samorealizacji i odzyskania poczucia własnej wartości. Budujemy również świadomość, że ludzie, którzy okres aktywności zawodowej mają już za sobą, mogą być potrzebni, doceniani i szanowani. Jednym w celów naszego uniwersytetu jest zdobywanie wiedzy. Istotne jest również podtrzymywanie więzi społecznych. Uważamy, że wszyscy ludzie potrzebują kontaktu z rówieśnikami, którzy ich lepiej rozumieją.

Gdy trzynaście lat temu powstawał olsztyński uniwersytet, był 25. uniwersytetem trzeciego wieku w kraju. Teraz takich uniwersytetów jest ponad 200. Skupiają wokół siebie ponad 100 tys. starszych i niepełnosprawnych ludzi. Jeżeli jeszcze wziąć pod uwagę, że ponad 90% z nich ma co najmniej średnie wykształcenie, jest to olbrzymi potencjał, który można i trzeba wykorzystać.

- W pierwszym roku naszej działalności mieliśmy 90. słuchaczy - mówi Janusz Adamus. - Teraz rok akademicki rozpoczyna ponad 1000 osób. Ponad 300. słuchaczy uczy się języków obcych, ponad 200 osób zgłębia tajniki komputera i internetu. Mamy 14 sekcji tematycznych. To świadczy, że nasz uniwersytet jest potrzebny i w znacznym stopniu zaspokaja potrzeby i aspiracje naszych słuchaczy.

Prezes Adamus dodaje, że ponad 20 % populacji mieszkańców województwa, to osoby wkraczające w „trzeci wiek”. Oznacza to, że w samym tylko Olsztynie mieszka 35 tys. ludzi, którzy są potencjalnymi kandydatami na słuchaczy uniwersytetów III wieku. Dlatego członkowie zarządu UTW apelują o tworzenie kolejnych uniwersytetów. Twierdzą, że w Olsztynie takich placówek powinno być co najmniej 10. Jest trzy.

- Nie boimy się konkurencji - mówi Eugenia Bracz. - Sami nie jesteśmy w stanie „zagospodarować” wszystkich chętnych. Poza tym istnienie podobnych do naszego uniwersytetu placówek wymusza na nas wzbogacanie oferty i ciągły rozwój.

W dzisiejszej inauguracji roku akademickiego udział wzięli przedstawiciele olsztyńskich uczelni wyższych, samorządu, administracji rządowej i duchowieństwa. Inauguracji roku dokonał Janusza Adamus - prezes Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. „Gaudeamus” odśpiewał chór Bel Canto Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii pod dyrekcją Jana Połowianiuka. Wykład inauguracyjny „Armia Krajowa - żołnierze wyklęci w PRL-u” wygłosił prof. dr hab. Mieczysław Jackiewicz.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.