Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Jerzy Pantak | 2008-11-10 10:09:22 | Rozmiar tekstu: A A A
Ludzie i inicjatywy - Prezentacje Donosiciela pozarządowego

Marsz, marsz Amazonki

Olsztyn24
Marianna Kunikowska oraz Barbara Baturo-Warszawska z olsztyńskich Amazonek (fot. Maciej Pantak)

Od 16 lat razem przez życie maszerują olsztyńskie Amazonki. Manifestują to szczególnie podczas dorocznych marszów nadziei „Kochamy cię życie”, inaczej „Różowej wstążki”. W tym roku już dziesiąty raz.

- Olsztyńskie Towarzystwo „Amazonki” zrzesza ponad 150 kobiet po amputacji piersi - mówi Marianna Kunikowska, prezes od 2000 roku. - Przystępują do nas coraz młodsze koleżanki, co wymusza na nas zmianę formy i czasu naszych spotkań, ale to tylko mnie cieszy.

Inicjatorką stowarzyszenia była w 1992 roku Danuta Śleszyńska, poparł ją dyrektor Zespołu Gruźlicy, Chorób Płuc i Onkologii dr Stanisław Niepsuj do dziś zaprzyjaźniony z Amazonkami. Pierwszy zarząd tworzyły: Gabriela Tomaka (prezes do 2000 roku), Jadwiga Piotrowska, Barbara Baturo-Warszawska, Danuta Śleszyńska, Elżbieta Brodowska, Regina Gajdulewicz, Barbara Grygo, Krystyna Czeczelewska, Bernadetta Sieprawska, Zofia Kluczkowska, Wanda Lewandowska i Bożena Pietkiewicz.
R E K L A M A
banner
Obecnie w zarządzie oprócz p. Marianny są: B. Baturo-Warszawska (wiceprezes), Róża Górska - sekretarz, Róża Śmiech - skarbnik, Maria Koblańska (odpowiedzialna za ochotniczki), Barbara Walacik i Zofia Zuba.

OTA nastawiło się na niesienie pomocy kobietom przed i po zabiegu odjęcia piersi oraz na organizowanie akcji wczesnego wykrywania nowotworów piersi. Powołano sekcję wolontariuszek, które po przeszkoleniu przez psychologa klinicznego odwiedzają kobiety na oddziale chirurgii onkologicznej w szpitalu MSWiA, gdzie mieści się też siedziba OTA.

Amazonki uruchomiły rehabilitację fizyczną kobiet. W Olsztyńskiej Szkole Wyższej dwa razy w tygodniu mogą pod fachowym okiem usprawniać rękę i nadwyrężony staw barkowy. Również dwa razy w tygodniu odbywają się sesje terapeutyczne w sali rehabilitacyjnej szpitala MSWiA, największym sojuszniku Amazonek.

Olsztyńskie Amazonki stały się na tyle sprawne, że brały udział w różnych rajdach, wycieczkach i spartakiadach. Od czterech lat, zawsze 5 sierpnia, organizują na Stadionie Leśnym wojewódzką spartakiadę pod hasłem „Dąż do sprawności”. Są nadzwyczaj aktywne w Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, w WM Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, w Radzie Organizacji Pozarządowych Olsztyna.

- Nawiązałyśmy też współpracę z ukraińskimi Amazonkami i z „męskim” stowarzyszeniem „Gladiator”. Wiele z nas zasiada w różnych komisjach, oceniając projekty i jako ekspertki od zdrowia. Wydajemy też ulotki i informatory - dodaje Marianna Kunikowska.

Amazonki spotykają się w szpitalu MSWiA w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 15.30. Kobiety mogą uzyskać porady w siedzibie stowarzyszenia przy al. Wojska Polskiego 37. Od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 jest też czynny telefon zaufania. Kontakt: 089/539 82 89, e-mail: amazonki-olsztyn@wp.pl.

Jerzy Pantak

Więcej w ico
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl