Tylko wczoraj na terenie Warmii i Mazur doszło do ponad 60 zdarzeń drogowych. W samym powiecie działdowskim miało miejsce osiem takich zdarzeń, w tym potrącenie pieszego. Na szczęście nikt nie doznał poważnych obrażeń. Niewątpliwie wpływ na taki stan rzeczy miała aura pogodowa. Niska temperatura oraz pierwszy śnieg sprawiły, że drogi były bardzo śliskie i niebezpieczne.
Najgorsza sytuacja na drogach panowała rano i wieczorem, kiedy temperatura spadła poniżej „zera”. Wtedy to drogi stawały się śliskie i przyprawiały o kłopoty kierowców. Dodatkowym utrudnieniem okazał się śnieg, który spadł po raz pierwszy w tym sezonie.
Takie właśnie warunki drogowe sprawiły, że policjanci częściej niż zwykle wyjeżdżali do obsługi zdarzeń drogowych. Głównie dochodziło do stłuczek między pojazdami. W Działdowie na skrzyżowaniu ulic Hallera i Męczenników doszło do potrącenia pieszego. Na przejściu dla pieszych starszy mężczyzna został potracony przez kierowcę osobowego Opla. Na szczęście pieszy nie doznał poważniejszych obrażeń.
POLICJANCI APELUJĄ!
Tego typu zdarzenia są charakterystyczne dla okresu jesienno-zimowego. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada deszcz, śnieg, grad, jest mgła. Poruszając się w takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność.
Pamiętajmy o:
1. obowiązku jazdy na światłach mijania przez cały rok. Podczas opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgielnych przednich; jeżeli zaś zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów - należy również włączyć tylne światła przeciwmgielne.
2. utrzymywaniu w czystości szyb (uzupełnianiu płynu w zbiorniczkach spryskiwaczy), lusterek oraz kloszy świateł naszego pojazdu, oraz o oczyszczeniu całego pojazdu z śniegu i lodu. Na większości stacji paliw dostępne są wycieraczki, pojemniki z płynem oraz papierowe ręczniki, z których można nieodpłatnie skorzystać
3. kierowaniu pojazdem w sposób uwzględniający warunki pogodowe przy zachowaniu szczególnej ostrożności
4. jeździe z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze, zapewniającą panowanie nad pojazdem. Prędkość bezpieczna nie może być nigdy utożsamiana z prędkością dozwoloną - jednak musi się mieścić w jej granicach.
Przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie jest również „najechanie” na inny pojazd, wynikające z niezachowania bezpiecznego - czyli niezbędnego do uniknięcia zderzenia - odstępu od innego, najczęściej jadącego przed nami pojazdu. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej podczas hamowania (często przy „dojeżdżaniu” do skrzyżowań), wykonywania manewrów wyprzedzania oraz omijania i wymijania.
Osoby piesze stanowią w tym okresie szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń.
Jest to również pora na zmianę opon w pojeździe z „letnich” na „zimowe”, które mają niewątpliwie lepsze, bardziej dostosowane do tej pory roku parametry techniczne. Chociaż nie ma obowiązku poruszania się w okresie jesienno-zimowym na oponach „zimowych”, to warto je zmienić, inwestując w ten sposób w bezpieczeństwo swoje i swoich podróżnych.
Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo przede wszystkim zależy od nas samych!