Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:06 30 kwietnia 2024 Imieniny: Bartłomieja, Donaty
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2009-09-17 23:36 | Rozmiar tekstu: A A A

„Szubienice” symbolem paktu Ribbentrop-Mołotow!

Olsztyn24
Wiec pod szubienicami | Więcej zdjęć »

Nie gasną emocje wokół stojącego w centrum Olsztyna pomnika dłuta Ksawerego Dunikowskiego, znanego pod potoczną nazwą „Szubienice”. Dziś (17.09), w 70. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, pod pomnikiem zebrała się grupa członków Unii Polityki Realnej, Akcji Katolickiej i Rady Miejskiej Prawa i Sprawiedliwości w Olsztynie, by po raz kolejny wypowiedzieć się za usunięciem pomnika.

- Taki dzień jak dzisiejszy - 70. rocznica zdradzieckiej napaści Rosji Sowieckiej na Polskę, jest dobrą okazją, by po raz kolejny wyrazić nasze stanowisko w sprawie pomnika Dunikowskiego - powiedział Jerzy Szmit, prezes okręgu olsztyńskiego PiS, wiceprezydent Olsztyna. - Nie powiem nic nowego poza tym, co mówimy od dawna - pomnik nie powinien stać w Olsztynie.

- Pomnik został wykonany w hołdzie Armii Czerwonej - armii, która napadła na nasz kraj - mówił dalej Jerzy Szmit. - Nie nie jest to więc tylko jakaś geometryczna bryła, czy ułożona w określonym porządku grupa kamieni, ale jest to symbol zdrady i agresji. I jako taki nie może być przez nas akceptowany.

Przed spotkaniem pomnik został sugestywnie „przystrojony”. U jego podnóża ustawiono cztery sporych rozmiarów grafiki. Na jednej z nich był portret Hitlera. Nad nim umieszczono płótno z napisem „Auschwitz”. Kolejna grafika to portret Stalina. Nad nim ustawiono płótno z napisem „Katyń”.
R E K L A M A
- Te postacie symbolizują stalinizm i nazizm - mówi Jerzy Szmit. - To właśnie ci ludzie odpowiadają za to, że 70 lat temu, najpierw 1 września, a potem 17 września 1939 r. Polska została napadnięta. „Szubienice” to dobre miejsce, by o tych zbrodniarzach XX wieku przypominać.

Jerzy Szmit podkreślił, że w Olsztynie jest sporo osób, które są przeciwne usunięciu pomnika.

- Każda dyskusja o pomniku ujawnia nowych obrońców pomnika, którzy twierdzą, że „Szubienice” mają jakieś wartości - mówi Szmit. - Ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że to symbol paktu Ribbentrop - Mołotow. Ten pomnik Olsztynowi chwały nie przynosi. Dlatego chcemy rozmawiać i przekonywać, by pomnik jednak został usunięty. Na razie pomnik ciągle stoi i warto pytać, czy powinien on stać w Olsztynie?

Zanim jednak Jerzy Szmit wypowiedział to pytanie, sam musiał odpowiedzieć na pytanie... policjantów. Gdy pod „Szubienicami” zbierali się uczestnicy happeningu, na plac przy pomniku wjechał policyjny radiowóz. Policjanci zapytali prezesa i wiceprezydenta miasta zarazem Jerzego Szmita, czy ma pozwolenie na zorganizowanie zgromadzenia?

- Odzywają się „siły ciemności” - skomentował pytanie policjanta obecny na placu Leszek Araszkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Olsztyna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Okazało się, że ktoś powiadomił dyżurnego policji o tym, że pod „Szubienicami” coś się dzieje. Dyżurny wysłał policjantów, by rozeznali sytuację. Sprawa rozeszła się jednak „kościach”. Policjanci wycofali się pod pretekstem skonsultowania sprawy z dyżurnym, ale zanim to im się udało, zgromadzenie dobiegło końca, a jego uczestnicy rozeszli się.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.