Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email wb | 2010-03-06 13:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Kaziuki w Olsztynie

Olsztyn24
Koncert prowadzili: Dominik Kuziniewicz (Winciuk) i Anna Adamowicz (Ciotka Franukowa) | Więcej zdjęć »
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprosił dziś mieszkańców Olsztyna (6.03) do Audytorium Maximum na połączony z jarmarkiem Koncert Kaziukowy. Na Wileńszczyźnie koncerty i jarmarki w imieniny Kazimierza organizowane są od czterystu lat. W Olsztynie impreza odbyła się po raz 21.

Na scenie Auditorium Maximum, oprócz Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna”, wystąpili także Rodzina Saszenków, Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego oraz Kapela Podwórkowa „Barty” z Bartoszyc. Koncert poprowadzili: Dominik Kuziniewicz jako WINCUK BAŁBATUNSZCZYK Z PUSTASZYSZEK oraz Anna Adamowicz jako CIOTKA FRANUKOWA.

Koncertowi towarzyszył kiermasz sztuki ludowej, na którym m.in. swoje wyroby i najpiękniejsze palmy wileńskie prezentowali artyści z Wileńszczyzny.
R E K L A M A
banner
Kaziuki to odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie, w dzień świętego Kazimierza (4 marca). Kaziuki organizowano na placu Katedralnym w Wilnie, a od 1901 roku na placu Łukiskim. W okresie międzywojennym pochód otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin.

Obecnie Kaziuki to trzydniowy kiermasz odbywający się w różnych miejscach Wilna, połączony z występami artystycznymi. Można tu spotkać wiele ciekawych wyrobów rzemiosła ludowego i artystycznego.

Kaziuki stały się popularne również w innych miastach Litwy, a także np. w Grodnie na Białorusi. Od niedawna organizowane są również w wielu polskich miastach, w niedzielę przypadającą po 4 marca, z inicjatywy Polaków, byłych mieszkańców Wilna, lub ich potomków.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl