Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:54 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2010-02-22 10:00:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Czy będzie ulica ks. Borkowskiego?

Olsztyn24
Ks. Tadeusz Borkowski był proboszczem w olsztyńskiej katedrze

Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski zwrócił się do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza z prośbą o rozważenie i przekazanie pod obrady Rady Miasta propozycji nadania jednej z nowopowstających ulic lub placów w Olsztynie imienia ks. Tadeusza Jana Borkowskiego. - Ksiądz Tadeusz Borkowski, proboszcz olsztyńskiej katedry oraz wybitny duchowny, ze wszech miar zasługuje na upamiętnienie jego nazwiska w naszym mieście - powiedział wojewoda.

Ksiądz Tadeusz Borkowski, po święceniach kapłańskich rozpoczął pracę duszpasterską w diecezji warmińskiej. W 1950 r. został prefektem Państwowego Gimnazjum i Liceum Komunikacyjnego w Olsztynie. Przez wiele lat swojej posługi ks. Tadeusz pełnił obowiązki wikariusza parafii katedralnej św. Jakuba w Olsztynie, referenta ds. nauczania i notariusza Kurii Biskupiej oraz kanonika rzeczywistego Kapituły Warmińskiej.

W 1968 r. wszedł w skład Diecezjalnej Komisji Liturgicznej, a rok później został proboszczem olsztyńskiej parafii katedralnej. Pozostał na jej czele przez 28 lat. Wraz z nominacją na proboszcza, ks. Borkowski objął funkcję dziekana Dekanatu Olsztyn-Południe.

Jako proboszcz ks. Tadeusz Borkowski prowadził działalność na wielu płaszczyznach - duszpasterstwa, kultury, zajmował się również licznymi pracami remontowymi katedry. Znany był z bezkompromisowej postawy wobec ówczesnych władz, dbał o bliski kontakt z parafianami, pomagał im w rozwiązywaniu problemów życiowych, starał się ratować rozpadające się rodziny, wskazywał drogi wyjścia z nałogów, wspierał materialnie.
R E K L A M A
Pracy duszpasterskiej nie zaprzestał po przejściu w stan spoczynku. Z inicjatywy Borkowskiego w parafii zaczęły działać chór parafialny oraz biblioteka, zasilana głównie ze zbiorów proboszcza. Był aktywnym promotorem prasy katolickiej i inicjatorem nawiązania współpracy z francuską parafią Compiegne.

W życiu kulturalnym Olsztyna Tadeusz Borkowski zapisał się przede wszystkim jako inicjator koncertów organowych.

W 1996 ks. Borkowski otrzymał katolickie odznaczenie „Znak Solidarności”. W latach następnych wyróżniony został również tytułem papieskiego prałata honorowego oraz protonotariusza apostolskiego (infułata). Metropolita warmiński Edmund Piszcz, przedstawiając ks. Borkowskiego do nominacji na protonotariusza apostolskiego, tak scharakteryzował kandydata: „Podczas 46 lat pracy kapłańskiej stał się w Olsztynie symbolem i legendą. Swą gorliwością w konfesjonale, troską pasterską o wiernych, których przez cały rok systematycznie wizytuje, stworzył atmosferę gorącego katolicyzmu”.

Ksiądz Tadeusz Borkowski dzięki swojej postawie etycznej stał się przykładem godnym naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców Olsztyna.

„Liczę, że przytoczone fakty, potwierdzające zasługi księdza Tadeusza Borkowskiego dla Olsztyna, przekonają Pana i Radę Miasta i skłonią do przychylnego rozpatrzenia niniejszej propozycji” - napisał w liście do prezydenta wojewoda.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.