W tym roku Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Studenci i profesorowie postanowili uczcić tę rocznicę mini festiwalem wystaw studenckich. Dzisiaj (2.06) nastąpiła pierwsza odsłona tego festiwalu. We współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Instytut Sztuk Pięknych w Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie zorganizował wystawę malarstwa i rysunku studentów zatytułowaną „Przegląd artystyczny od przedmiotu do człowieka”.
Przegląd artystyczny „Od przedmiotu do człowieka”, to przekrój tematów oraz zagadnień artystycznych, jak i technik klasycznych, cyfrowych i eksperymentalnych stosowanych przez studentów do realizacji prac plastycznych w pracowni malarstwa i rysunku na studiach licencjackich i magisterskich. Obok przedstawień tradycyjnych na wystawie można zobaczyć kolaże, rysunek cyfrowy, a także fragmenty dyplomów licencjackich.
Na wernisażu pojawiła się większość z 35 autorów eksponowanych w Urzędzie Marszałkowskim prac - studentów i doktorantów Instytutu Sztuk Pięknych, studiujących pod kierunkiem dr hab. Marzeny Huculak, dr hab. Renaty Zimnickiej-Prabuckiej, prof. Wioletty Jaskólskiej, dr Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz, dra hab. Marka Szczęsnego oraz dr hab. Maji Baranowskiej.
- 35 lat Instytutu Sztuk pięknych do dosyć sporo - powiedziała podczas wernisażu dr hab. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz, dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych UWM.
- Na naszym koncie możemy odnotować sporo osiągnięć. Ta odsłona jubileuszu jest wyjątkowa, gdyż zdecydowaliśmy się świętować ten jubileusz twórczością naszych studentów. Chwalimy się tym, co powstaje z młodych umysłów, z młodych rąk. I myślę, że ta wystawa dla studentów, dla zwiedzających, będzie taką przygodą w doznawaniu tego, co młodzi ludzie mają do powiedzenia. A mają bardzo dużo. To są bardzo mądrzy i wrażliwi ludzie, z którymi się bardzo dobrze współpracuje.
Oprócz opiekunów przyszłych artystów, w wernisażu wystawy udział wzięli obecny i były dziekani Wydziału Sztuki UWM: dr hab. Jan Połowianiuk i prof. Benedykt Błoński. Rolę gospodyni wydarzenia odgrywała Maria Bąkowska - członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
Wystawę prac studentów UWM w Galerii Marszałkowskiej będzie można oglądać przynajmniej przez miesiąc. Jeżeli wystawa będzie cieszyć się zainteresowaniem, możliwe jest przedłużenie ekspozycji.
Z D J Ę C I A
F I L M Y