Olsztyn24 - Miejski Portal Informacyjny, Olsztyn, wiadomości, wydarzenia, ogłoszenia

www.Olsztyn24.com
02:06
02 kwietnia 2015
Imieniny: Franciszka, Władysława
R E K L A M A
P O L E C A M Y
Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A

Newsroom24 Imprezy

ico ico wb | 2010-03-06 13:58 | Rozmiar tekstu: A A A
Kaziuki w Olsztynie
ico
Koncert prowadzili: Dominik Kuziniewicz (Winciuk) i Anna Adamowicz (Ciotka Franukowa) | Więcej zdjęć »
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprosił dziś mieszkańców Olsztyna (6.03) do Audytorium Maximum na połączony z jarmarkiem Koncert Kaziukowy. Na Wileńszczyźnie koncerty i jarmarki w imieniny Kazimierza organizowane są od czterystu lat. W Olsztynie impreza odbyła się po raz 21.

Na scenie Auditorium Maximum, oprócz Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna”, wystąpili także Rodzina Saszenków, Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego oraz Kapela Podwórkowa „Barty” z Bartoszyc. Koncert poprowadzili: Dominik Kuziniewicz jako WINCUK BAŁBATUNSZCZYK Z PUSTASZYSZEK oraz Anna Adamowicz jako CIOTKA FRANUKOWA.

Koncertowi towarzyszył kiermasz sztuki ludowej, na którym m.in. swoje wyroby i najpiękniejsze palmy wileńskie prezentowali artyści z Wileńszczyzny.
R E K L A M A
Kaziuki to odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie, w dzień świętego Kazimierza (4 marca). Kaziuki organizowano na placu Katedralnym w Wilnie, a od 1901 roku na placu Łukiskim. W okresie międzywojennym pochód otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin.

Obecnie Kaziuki to trzydniowy kiermasz odbywający się w różnych miejscach Wilna, połączony z występami artystycznymi. Można tu spotkać wiele ciekawych wyrobów rzemiosła ludowego i artystycznego.

Kaziuki stały się popularne również w innych miastach Litwy, a także np. w Grodnie na Białorusi. Od niedawna organizowane są również w wielu polskich miastach, w niedzielę przypadającą po 4 marca, z inicjatywy Polaków, byłych mieszkańców Wilna, lub ich potomków.

Z D J Ę C I A
fotka fotka fotka fotka fotka fotka fotka fotka fotka fotka
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Adres e-mail autora
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Sondaż
Patronem ul. Obiegowej powinien zostać:
Stefan Bołoczko
Marian Bublewicz
Zbigniew Religa
inny kandydat
RSS | Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek