Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:09 30 kwietnia 2024 Imieniny: Bartłomieja, Donaty
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2010-07-08 18:12 | Rozmiar tekstu: A A A

Konik warmiński, kłobuk czy baba pruska?

Olsztyn24
Dyr. Aneta Szpaderska i prof. Piotr Obarek | Więcej zdjęć »

Konik warmiński, kłobuk i baba pruska, to trzy propozycje zespołu ds. społeczno- kulturalnych i promocyjnych na maskotkę Olsztyna. Powołany do zrealizowania porozumienia o współpracy Miasta Olsztyna i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zespół, któremu szefuje Aneta Szpaderska, dyrektor biura komunikacji społecznej olsztyńskiego ratusza, spotkał się dziś (8.07) na pierwszym roboczym posiedzeniu.

- Zakres zainteresowań naszego zespołu jest przeogromny - mówi Aneta Szpaderska. - By to wszystko ogarnąć, podzieliliśmy się na mniejsze podzespoły, które zajmować się będą współpracą w zakresie promocji, sportu i komunikacji społecznej.

Faktycznie, opisanie wszystkich spraw, którymi zajmował się dzisiaj zespół, zajęłoby kilkunastostronicową broszurę. Dlatego ograniczymy się do spraw związanych z promocją miasta i uniwersytetu. Tymi sprawami zajmowali się m.in. prof. Piotr Obarek, dziekan wydziału sztuki UWM i Maciej Rytczak, dyrektor wydziału kultury, promocji i turystyki Urzędu Miasta w Olsztynie. To w tym zespole powstał pomysł stworzenia miejskiej maskotki.

- Jeszcze w tym roku chcielibyśmy poddać pod konsultacje społeczne kilka pomysłów na postać lub bohatera takiej maskotki - mówi Maciej Rytczak. - Na razie mamy trzy propozycje: konik warmiński, kłobuk (jest moim faworytem, chociażby ze względu na legendę, która za nim stoi) oraz baba pruska. Być może po konsultacjach lista ta wydłuży się.
R E K L A M A
Prace nad przygotowaniem maskotki Olsztyna podzielono na trzy etapy: konsultacje społeczne, których wynikiem będzie wybór postaci lub bohatera maskotki, drugi etap to projektowanie, trzeci zaś to wdrożenie.

- Planujemy, żeby maskotkę Olsztyna wprowadzić wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego w 2011 roku - mówi dyrektor Rytczak.

Zespół z udziałem prof. Obarka i dyr. Rytczaka zajmował się też sprawą estetyzacji miasta.

- Chcemy wspólnie z uniwersytetem, w porozumieniu z Miejskim Zarządem Dróg i Mostów, z konserwatorami zabytków oraz ze Stowarzyszeniem „Starówka Razem”, opracować pakiet zasad, które sprawią, że na Starym Mieście będzie mniej reklam plandekowych - mówi Maciej Rytczak. - Wystandaryzowane zostaną też ogródki piwne i szyldy. Być może uda się przeforsować możliwość instalacji markizów.

Zespół chce też doprowadzić do odtworzenia odkrytych trzech dawnych studni miejskich: na Targu Rybnym, na ul. Lelewela i na ul. Podwale.

- W tej sprawie liczymy na pomoc wydziału sztuki i wydziału architektury krajobrazu UWM w zakresie konsultacji projektów odbudowy studni - mówi dyrektor Rytczak. - Jest realna szansa, że w przyszłym roku studnie te uda się zrekonstruować.

Zdaniem członków podzespołu ds. promocji, ważna jest też współpraca miasta i uniwersytetu w zakresie rewitalizacji i wykorzystania przestrzeni publicznych, jak również prowadzonych w mieście inwestycji.

- Chcemy wspólnie dbać o to, żeby podejmowane przez miasto inwestycje nie były przypadkowe, oderwane od siebie, tylko by miały wspólny mianownik - wyjaśnia Maciej Rytczak. - Naszą wspólną wolą jest, by naukowcy z UWM wypowiadali się na temat koncepcji urbanistycznych, architektonicznych, estetycznych, żebyśmy mogli zacząć powoli wdrażać akceptowaną przez obie strony porozumienia koncepcję miasta-ogrodu.

Kolejna sprawa, którą omówiono podczas dzisiejszego spotkania, to pomysł prof. Obarka, by powrócić do organizowania konkursów na plakat o Olsztynie. Jeszcze niedawno takie konkursy były organizowane co dwa lata.

- Byłyby to konkursy otwarte, ogólnopolskie, ale również z udziałem młodzieży z naszego Liceum Plastycznego i studentów wydziału sztuki UWM - wyjaśnia dyrektor Rytczak. - Wydaje mi się, że w ciągu kilku, kilkunastu lat, powstałaby z tego dość oryginalna dokumentacja zmian zachodzących w mieście.

- Jeżeli uda się te pomysły zrealizować w tym i w przyszłym roku, będzie to niewątpliwy sukces współpracy miasta i uniwersytetu - kończy Maciej Rytczak. - Zarówno pod kątem tego, że udało się znaleźć wspólne obszary działania, jak i pod tym względem, że współpraca nie pozostała tylko „na papierze”, ale była realna.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Pracuje zespół ds. współpracy UWM i Miasta Olsztyna
08-07-2010
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.