Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:41 10 maja 2024 Imieniny: Antoniny, Izydory
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Oświata, edukacja
Przemek Nowak | 2010-08-04 16:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Będą kształcić zawodowych kierowców

Olsztyn24
Transport ciągle potrzebuje nowych kierowców zawodowych

Transport ciągle potrzebuje nowych kierowców zawodowych, wysokie zarobki kuszą potencjalnych kierowców, ale koszty uzyskania uprawnień są często barierą nie do przejścia dla młodych ludzi. Od bieżącego roku przepisy pozwalają kształcić kierowców w szkołach policealnych. Pierwsza tego typu szkoła powstała właśnie w Olsztynie.

Policealne Studium Transportu Drogowego jest nową formą kształcenia dla młodych osób chcących w przyszłości pracować jako kierowcy zawodowi, pierwsza tego typu szkoła w Polsce właśnie powstała w Olsztynie. Założycielem szkoły jest Warmińsko-Mazurska Fundacja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, oprócz Olsztyna takie szkoły powstały w Gronowie Górnym koło Elbląga w Ełku i Iławie.

- Młody człowiek chcący zostać kierowcą zawodowym, jest zmuszony przeznaczyć spore środki finansowe na zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami ciężarowymi lub autobusami. Jest to kwota około 5 tysięcy złotych. Kolejnym etapem kształcenia, jaki kandydat na kierowcą musiał przebrnąć, jest zdobycie uprawnień zawodowych, co wiąże się z wydaniem kolejnej kwoty od 5 do 6 tysięcy złotych. - mówi Marek Rakowski, prezes Fundacji - Wydanie tak dużej sumy jednakże dalej nie gwarantowało zatrudnienia. Pracodawcy niechętnie powierzają drogi sprzęt kierowcom, którzy mimo posiadanych uprawnień nie mają żadnego doświadczenia w pracy kierowcy zawodowego. Absolwent naszego studium będzie w pełni przygotowany do podjęcia pracy za kierowcą, głównie, dlatego że zapewniamy słuchaczom studium pełny program praktyk zawodowych, prowadzonych przez renomowanych przewoźników drogowych.

Powstanie Policealnego Studium Transportu Drogowego jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. W latach 2008 - 2009 diametralnie zmieniły się przepisy dotyczące kształcenia kierowców zawodowych. Nowy stan prawny zapewne pozytywnie wpłynie na poziom wykształcenia kierowców zawodowych i w konsekwencji na jakość świadczonych usług oraz na bezpieczeństwo na drogach, jednakże koszty uzyskania uprawnień stały się przeszkodą nie do pokonania dla wielu młodych ludzi. Najbardziej jednak zmianę przepisów odczuwać zaczynają transportowcy, którym zaczyna doskwierać brak dobrze wyszkolonych rąk do pracy, nawet podwyżki płac nie poprawią radykalnie sytuacji gdyż po prostu z roku na rok będzie brakowało na rynku pracy kierowców z uprawnieniami.
R E K L A M A
Dzięki dofinansowaniu szkoły z budżetu oświatowego czesne wynosi tylko 1600 złotych za semestr, zajęcia odbywać się będą w systemie weekendowym tj. piątek, sobota i niedziela. Nauka trwa dwa lata. Absolwent szkoły uzyskuje tytuł Technika Transportu Drogowego. Słuchacze studium w ramach szkoły kończą kurs prawa jazdy kategorii D lub C i C+E oraz uczęszczają na zajęcia z języka obcego zawodowego, techniki kierowania pojazdami oraz przepisów o transporcie drogowym. Nauka kończy się egzaminem przeprowadzanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży, egzamin jest przeprowadzany na terenie szkoły.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.fundacjabrd.org.pl lub www.pstd.edu.pl oraz pod numerem telefonu 89 526 00 99.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.