red. | 2010-08-22 17:46 | Rozmiar tekstu: A A A

Warmia Traveland Olsztyn mistrzem Polski na plaży

Olsztyn24
Zawodnicy Warmia Traveland Olsztyn przed jednym z mistrzowskich
meczów
| Więcej zdjęć »

Piłkarze ręczni Warmii Traveland Olsztyn po raz pierwszy w historii zostali mistrzami Polski w plażowej odmianie piłki ręcznej. W rozgrywanym na piaskowych boiskach Hotelu Anders w Starych Jabłonkach mistrzowskim turnieju olsztynianie okazali się najlepsi, pokonując w finałowym meczu dotychczasowych mistrzów Polski - drużynę Damy Radę Inowrocław 2:0. Drużyna zwycięzców złożona była z zawodników Travelandu-Społem Olsztyn.

Plażowa piłka ręczna jest dyscypliną młodą. Pierwszy turniej piłkarski rozegrano w 1992 roku na plaży św. Antoniego w Ponza (Włochy), co stanowi oficjalną datę narodzin tej dyscypliny sportu. W założeniu plażowa piłka ręczna miała być połączeniem sportu i zabawy. Po pewnym czasie została jednak zauważona przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej, która w 1994 roku stworzyła pierwszą „oficjalną” wersję przepisów gry. Od tego czasu plażowa piłka ręczna stała się oficjalną dyscypliną sportową z własnymi zasadami i mistrzostwami.

Rywalizacja toczy się między dwoma zespołami, z których każdy składa się z 3 zawodników i 1 bramkarza. Mecz trwa 2 połowy po 10 minut każda. W każdej z nich trzeba wyłonić zwycięzcę. Gra się gumową piłką używając rąk. Boisko do gry ma wymiary 27x12 metrów, a jego nawierzchnia pokryta jest piaskiem.

Za zdobycie „zwykłej” bramki zespół otrzymuje 1 punkt a za bramkę „widowiskową” - 2 punkty. 2 punkty można uzyskać za bramki zdobyte m.in.:
* chwytem i rzutem z wyskoku
* przez bramkarza
* rzutem karnym z 6 metrów.
Liczba punktów za zdobyte bramki decyduje, która drużyna wygrywa połowę meczu i otrzymuje punkt meczowy. Mecz natomiast wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej punktów meczowych (wygranie połowy meczu = 1 punkt meczowy ; wygranie dwóch połówek = 2 punkty meczowe). Dogrywki odbywają się w tzw. systemie „SHOOT-OUT”, w których uczestniczy dwóch bramkarzy i jeden zawodnik. Drużyny wykonują rzuty do bramki przeciwnika na przemian. Wygrywa ta drużyna, która w pięciu rzutach uzyska więcej trafień.