Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:11 01 czerwca 2024 Imieniny: Jakuba, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
BWA | 2010-08-31 21:01 | Rozmiar tekstu: A A A
Finisaż wystaw w BWA

Jeszcze tylko do czwartku...

Olsztyn24

Jeszcze tylko do czwartku (2.09) można oglądać dwie wystawy w olsztyńskiej BWA Galerii Sztuki: „Będzie lepiej i coraz lepiej” oraz „ILUSTRACJA PL 2010”. Finisaż tych wystaw, połączony z pokazem filmów pod kopułą Planetarium, właśnie w czwartek, o godz. 18.00.

Przypomnijmy, że na wystawę „Będzie lepiej i coraz lepiej” składają się obrazy, fotografie, multimedia i obiekty, których autorami są m.in. Paweł Althamer, Wojtek Bąkowski, Marcin Berdyszak, Wojtek Doroszuk, Ryszard Grzyb, Izabela Gustowska,  Ela Jabłońska, Zuzanna Janin, Zofia Kulik, Zbigniew Libera, Agata Michowska, Julita Wójcik. Wystawa „ILUSTRACJA PL 2010” natomiast to mariaż ilustracji z modą, muzyką, popkulturą i mediami.

Uczestnicy czwartkowego finisażu będą mogli zobaczyć kilka znakomitych filmów krótkometrażowych, animowanych. W programie pokazu:

- Tomasz Bagiński „Sztuka spadania”, „Katedra”, „Kinematograf”
- Grzegorz Jonkajtys „Arka”, „Mantis”
- Michał Socha „Laska (Chick)”
- ilustracja w grze komputerowej „Wiedźmin”
- ilustracja w wideoklipach muzycznych
R E K L A M A
****

TOMASZ BAGIŃSKI
» „Katedra”, 2002, 6’20’’.
Film zrealizowany na podstawie opowiadania Jacka Dukaja. W 2002 roku „Katedra” zdobyła główną nagrodę „Best Animated Short”; na największym festiwalu animacji i efektów specjalnych SIGGRAPH. Rok później Amerykańska Akademia Filmowa przyznała jej nominację do Oscara w kategorii „Krótki film animowany”.

Opowieść o pielgrzymie, który przybywa do katedry położonej na odległej planecie. Samotny wędrowiec, prowadzony przez pytania o sens życia, wiary i poświęcenia, znajduje zaskakującą odpowiedź u wrót mistycznego kościoła, budowanego przez światło. U kresu swej podróży, gdzieś na skraju znanego wszechświata, znajduje spokój, stając się częścią sacrum, łącząc się z Absolutem.

» „Sztuka spadania”, 2004, 5’40’’.
Drugi krótkometrażowy film animowany w dorobku Tomka Bagińskiego. Film pokazywany był na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych zdobywając liczne nagrody m.in. „Golden Nike” Prix Ars Electronica Film Festival (2005), nagrodę Jury, SIGGRAPH (2005) czy „Animago Award” (2005). Uwieńczeniem jego sukcesu jest nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA) w kategorii „Krótki film animowany” (2006).

Przesycona czarnym humorem, nieco makabryczna opowieść rozgrywająca się gdzieś na Pacyfiku, w zapomnianej bazie wojskowej. Wysyłani są tam zasłużeni oficerowie, którzy w wyniku wypełnionych misji stracili rozum i kontakt z rzeczywistością. Tam w oddaleniu od cywilizacji, prawa i kodeksów pielęgnują swoje dziwactwa. Sierżant Al z zapałem szkoli młodych i dzielnych wojaków. Doktor Friedrich pielęgnuje swój talent fotograficzny. A stary, psychicznie zagubiony Generał tworzy sztukę. Nietypową sztukę...

» „Kinematograf” 2009, 12&’10’’.
Krótkometrażowa animacja, której scenariusz bazuje na opowiadaniu jednego z polskich twórców komiksów Mateusza Skutnika (z serii ’Rewolucje’). Dwa miesiące po premierze film otrzymał nominację do Złotych Lwów 66 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. „Kinematograf” zakwalifikował się również do 11. Maremetraggio - Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Trieście we Włoszech.

Historia skromnego samouka i wynalazcy „maszyny do tworzenia ruchomych obrazów”. Przepiękna realizacja, w której zadbano o detale i artystyczne podejście do tematu. Urzeka wizją plastyczną wiktoriańskiego świata, ale i przejmującą historią odkrywcy, który swoją pracę przedkłada nad rodzinę.

Pochłonięty wynalazkiem, który ma zmienić świat, Francis nie zauważa cichego dramatu, który dzieje się tuż obok.

Tomasz Bagiński (ur. 1976) Reżyser, producent animacji. Jest artystą samoukiem. Porzucił studia architektoniczne dla robienia filmów. Pierwszy film studencki „Rain” wygrał w 1998 roku kilka lokalnych nagród i stał się przepustką do studia Platige Image w Warszawie, w którym obecnie zajmuje stanowisko dyrektora artystycznego. W przerwach pomiędzy realizacją swoich autorskich projektów, pracuje nad efektami specjalnymi i animacją na potrzeby produkcji kinowych i reklamowych (ponad 50 zrealizowanych). Nie obce są mu również realizacje teatralne. Jest reżyserem m.in. wirtualnej scenografii do powstałej na potrzeby jubileuszowego koncertu Krzysztofa Pendereckiego „Siedem bram Jerozolimy”, na bazie którego powstał film muzyczno-baletowy, nominowany przez Międzynarodową Akademię Telewizyjną do Emmy Award 2009. Obecnie przygotowuje się do realizacji pierwszego pełnometrażowego filmu fabularnego „Hardkor 44”.

GRZEGORZ JONKAJTYS
» „Mantis”, 2000, 5’35’’.
Debiut filmowy artysty. Film zdobył uznanie na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych, a w 2002 roku otrzymał nagrodę „New Independent Talent” na festiwalu „Imagina” w Monako.

„Mantis” to mit o Pigmalionie w wersji futurystycznej - samotny robot pragnie skonstruować dla siebie partnerkę. Udaje mu się w momencie, kiedy znajduje na śmietniku robota,

» „Arka”, 2007, 8’00’’.
Zwycięzca wielu nagród w kategorii „Najlepszy film animowany”. Nominowany do Złotej Palmy Festiwalu Filmowego w Cannes. Muzyka: Adam Skorupa.

Nieznany wirus dziesiątkuje ludzkość. Wobec skażenia miast i wszelkich siedlisk cywilizacji na lądzie, pozostali przy życiu, w ogromnych tankowcach przemierzają oceany w poszukiwaniu krainy wolnej od zarazy. Rozpoczyna się exodus; przewodzi mu jeden człowiek, który zawładnięty chęcią uratowania pozostałej przy życiu populacji, gromadzi na pokładach statków zdrowych przedstawicieli gatunku ludzkiego.

Grzegorz Jonkajtys (ur. 1972) - grafik, animator, reżyser. Absolwent Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który ukończył z dziekańskim wyróżnieniem w 1997 roku. Pracował w studio Platige Image oraz w amerykańskiej firmie CafeFX, specjalizującej się w realizacji efektów specjalnych na potrzeby dużych hollywoodzkich produkcji. Brał udział przy tworzeniu efektów specjalnych do takich filmów jak: Transformers, Hellboy, Terminator IV, Sin City, czy Labirynt Fauna. Obecnie Grzegorz Jonkajtys pracuje w San Francisco w firmie Industrial Light & Magic. Jego najnowszy projekt to film pt. „36 pięter”, który będzie jego debiutem reżyserskim w kategorii: film aktorski.

MICHAŁ SOCHA
» „Laska (Chick)”, 2008, 5’00’’.
Humorystyczna etiuda prezentowana podczas Dni Polskich na EXPO 2010 z Szanghaju, na festiwalach w Hiszpanii, Norwegii, Chorwacji; wygrała złoto w prestiżowym konkursie ADC*E w Barcelonie w kategorii „Film”, a także Ottawa International Animation Festival w kategorii „Najlepsza studencka animacja”. Film powstał pod kierunkiem prof. Hieronima Neumanna (czołowego przedstawiciela nurtu eksperymentalnego w polskim filmie animowanym), znanego m.in. z współtworzenia cyklu bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego.

Historia zawiłości relacji damsko-męskich, potraktowanych z przymrużeniem oka. Zdarzenie opisujące stan zauroczenia i jego konsekwencje. Femme fatale szykująca się „na łowy”, spotkanie z mężczyzną, zabawa, tańce, akt miłosny. Równorzędnym bohaterem filmu jest energetyczna muzyka w wykonaniu zespołu Meritum. Ekspresyjna forma animacji, drapieżne kształty i ognista czerwień świetnie komponują się z żywiołową narracją „klezmer jazzu”, serwowanego w melancholijno-groteskowym sosie, z nutką szaleństwa.

Michał Socha (ur. 1981) - grafik, animator, reżyser. Absolwent Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Specjalizuje się w animacji i efektach specjalnych do reklam oraz produkcji kinowych i telewizyjnych. Współpracował z AlienFX i Lightcraft a obecnie ze studiem Platige Image.

ILUSTRACJA W GRZE KOMPUTEROWEJ „WIEDŹMIN”

Trzy krótkie filmy wprowadzające w świat fabularnej gry komputerowej „Wiedźmin”, stworzonej przez studio CD Projekt RED na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego i projektu graficznego Przemka „Trusta” Truścińskiego. „Intro” do przygód Wiedźmina Geralta, scena kończąca rozgrywkę oraz filmik „Powrót białego wilka” powstały w studio Platige Image pod kierunkiem Tomka Bagińskiego, z fabułą Artura Ganszyca i muzyką Adama Skorupy. Sceny z filmików wykorzystane zostały później w klipie „Sword of the Witcher” do utworu olsztyńskiej grupy Vader.

ILUSTRACJA W WIDEOKLIPACH MUZYCZNYCH:

SEBIASTIAN PAŃCZYK
» Voo Voo „Zbiera mi się”, 2006, 3’38’’.

Teledysk zdobył Grand Prix na festiwalu Yach Film 2006. Bardzo prywatny utwór Wojciecha Waglewskiego, autora słów i kompozytora utworu. W nagraniach gościnnie udział wzięli Tomasz Stańko i Orkiestra Aukso.

Sebastian Pańczyk (ur. 1975) - reżyser teledysków, projektant, rzeźbiarz. Absolwent wydziału rzeźby na wrocławskiej ASP. Autor serii krótkich filmów „Kürt & Albin”, emitowanych w MTV Polska. Jest także reżyserem serialu animowanego „Niezły kanał”, który powstaje na zlecenie Cyfry+.

MICHAŁ DZIEKAN
» L.U.C. feat. Urszula Dudziak „O energocyrkulacji i szczęściu”, 2009, 3’48’’.

Debiut animacyjny oraz reżyserski Michała Dziekana, nagrodzony statuetką Yacha w kategorii: Grand Prix za najlepszy wideoklip (18. Yach Film Festiwal, 2009).

Zarówno utwór jak i sam klip opowiada o przekazywaniu pozytywnej energii, która raz wysłana powraca ze zdwojoną siłą. Samo powstanie klipu jest dobrą ilustracją filozofii „podaj dalej”, gdyż został zrobiony pro bono przez grupę grafików i animatorów ze studia PI, zainspirowanych animacjami Terry’ego Gilliama z „Latającego Cyrku Monty Pythona”.

Michał Dziekan (ur. 1085) - ilustrator, animator, reżyser, od 2005 freelancer, głównie pracujący dla studia Platige Image. Oprócz pracy nad spotami reklamowymi, współreżyserował oraz był art directorem spektaklu „Pamiętam. Katyń 1940”. Obecnie jest w trakcie prac nad nowym klipem.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.