Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:01 07 maja 2024 Imieniny: Gizeli, Benedykta
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
Iwona Beata Kluk | 2010-09-30 16:01 | Rozmiar tekstu: A A A

Trwają prace w kaplicy lidzbarskiego zamku

Olsztyn24
Fragment obrazu Mistyczne Zaślubiny św. Katarzyny Aleksandryjskiej (fot. Grzegorz Kumorowicz)

Od kwietnia tego roku trwają prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne przy ołtarzu głównym kaplicy lidzbarskiego zamku. Prace są prowadzone w ramach projektu „Konserwacja ołtarza głównego w kaplicy zamkowej”. Projekt jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Ołtarze: główny p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz oba boczne - Ukrzyżowania i św. Jerzego, powstały w połowie XVIII stulecia, z fundacji biskupa warmińskiego Adama Stanisława Grabowskiego (1741–1766). Już w latach 70. XX w. były poddane konserwacji; prace przeprowadzili specjaliści z PKZ oddział w Gdańsku. W 2008 roku Muzeum Warmii i Mazur przygotowało i zrealizowało projekt „Konserwacja elementów stałego wyposażenia kaplicy zamkowej p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim”. Zakonserwowano wówczas oba ołtarze boczne, pochodzące z nich antepedia oraz obraz z prawego ołtarza bocznego „Św. Jerzy przed namiestnikiem rzymskim” - jedyny zachowany na miejscu z osiemnastowiecznego wyposażenia kaplicy. W konsekwencji tych działań w 2009 r. dopasowano do lewego ołtarza bocznego - w miejsce zaginionego - obraz Ukrzyżowania, pochodzący z nieistniejącego kościoła patronackiego rodu Kreytzenów w Piastach Wielkich koło Górowa Iławeckiego.

Celem tegorocznego projektu jest odtworzenie historycznego wyglądu ołtarza. W zrealizowaniu tego zadania pomocne są archiwalia i fotografie - te ostatnie ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Muzeum Warmii i Mazur przewidziało pełną konserwację ołtarza i balustrady komunijnej, wykonanie kopii obrazu „Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny Aleksandryjskiej” oraz odtworzenie witraża z przedstawieniem św. Józefa z Dzieciątkiem.

Z uwagi na wielowątkowość projektu, pracują przy nim specjaliści z różnych dziedzin. Prace konserwatorskie prowadzi zespół pod kierunkiem konserwator dzieł sztuki Agnieszki Ramotowskiej z Lidzbarka Warmińskiego - absolwentki Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zaprojektowanie i wykonanie witraża zlecono Pracowni Witraży „Andrew’s Art” s.c. z Torunia, którą prowadzą dr hab. Andrzej Kałucki - wykładowca w Pracowni Witrażu na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz mistrz witrażownictwa Andrzej Górski. Natomiast kopię obrazu maluje mgr sztuki Regina Dmowska, absolwentka Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, stypendystka British Council i amerykańskiej fundacji A.W. Mellona w Metropolitalnym Muzeum Sztuki w Nowym Jorku, która jest pracownikiem Zamku Królewskiego w Warszawie. Projekt obejmuje również odtworzenie brakujących elementów stolarskich; ich wykonawcą jest stolarz Mieczysław Klucznik z Olsztyna.
R E K L A M A
kustosz Iwona Beata Kluk
Dział Sztuki Dawnej MWiM
Koordynator projektu


Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.