Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2007-09-09 19:39:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Pszczoły i miód

Olsztyn24
Ul demonstracyjny | Więcej zdjęć »
- Naszym celem jest przede wszystkim promowanie dobrego miodu - powiedział reporterowi Olsztyn24 Florian Bokota z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Olsztynie. To właśnie olsztyńskie koło pszczelarzy rokrocznie - od 14 lat - organizuje spotkanie olsztyńskich pszczelarzy. Hasło tej pszczelarskiej imprezy to „Pszczoły i miód”. W tym roku współorganizatorami spotkania byli: Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Olsztynie, Katedra Pszczelarstwa UWM, Warmińska Spółdzielnia Pszczelarska w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

W piękną, wrześniową niedzielę [9.09.2007 r.], na Placu Solidarności w Olsztynie, zgromadziło się kilkudziesięciu pszczelarzy i sympatyków pszelarstwa. Ustawiono stoiska, nie tylko z owocami ciężkiej pszczelej pracy, ale także z wyrobami rękodzieła artystycznego, kwiatami i przedmiotami użytkowymi. Każdy pszczelarz i gość imprezy mógł znaleźć coś dla siebie!

Miodów było co nie miara. Rzepakowy, lipowy, leśny, wielokwiatowy i ten najlepszy - spadziowy. Na straganach można było kupić różne wyroby z pszczelego wosku. Był też pyłek kwiatowy. Amatorzy mocniejszych wrażeń mogli nabyć miody pitne i inne napitki na bazie miodu.
R E K L A M A
banner
Pszczelarze zorganizowali także pokonkursową wystawę plastyczną pod tytułem „Pszczoły w środowisku naturalnym i w życiu człowieka”. W konkursie brały udział dzieci i młodzież z olsztyńskich szkół.

Ciekawym doświadczeniem każdego niepszczelarza było obserwowanie zachowania żywych rodzin pszczelich w ulikach obserwacyjnych.

Organizatorzy zadbali też o stoiska gastronomiczne i oprawę artystyczną imprezy. Na miejscu można było zjeść m.in. smaczną golonkę. Wrażeń artystycznych dostarczyła Miejska Orkiestra Dęta oraz znany olsztyński zespół folkowy „Kapela Jakubowa”, który zaprezentował utwory Czerwonych Gitar oraz piosenki ze swojej najnowszej płyty.

Rangę imprezy podkreślała obecność Prezydenta Miasta Czesława Jerzego Małkowskiego oraz Wiceprezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego Ryszarda Pałacha, którzy otworzyli spotkanie oraz odznaczyli zasłużonych w pracy związkowej pszczelarzy. W tym roku dyplom uznania za pracę społeczną od Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy otrzymali:  Czesław Skruszewicz, Kazimierz Kurpiewski, Kazimierz Traczewski, Bogdan Czajkowski, Stefan Tkaczuk, Andrzej Zglejc, Irena Marcinkowska, Bernard Marcinkowski, Józef Pawlak, Józef Nowakowski, Antoni Poroszewski, Czesław Napierała, Józef Wiewiórski i Michał Smut.

Prezydent Olsztyna Czesław Małkowski otrzymał Złotą Odznakę Polskiego Związku Pszczelarskiego w uznaniu zasług na rzecz olsztyńskiego środowiska pszczelarzy. Złotą Odznakę PZP otrzymał również dr Janusz Bratkowski za wspieranie pogłębioną wiedzą fachową olsztyńskich pszczelarzy w czasie zebrań Koła, jak i na łamach prasy pszczelarskiej i w publikacjach naukowych. Srebrną Odznakę PZP otrzymała Sylwia Włodarczyk Ostrowska, która aktywnie uczestniczy we wszystkich imprezach „Pszczoły i miód” wystawiając bogaty asortyment produktów pszczelich oraz wyrobów z wosku. Józef Wiewiorski i Mikołaj Babkiewicz zostali odznaczeni Brązową odznaką PZP, a Florian Bokota Medalem im. ks. dr. Jana Dzierżona.

Impreza ze wszech miar udana i pożyteczna. Szkoda tylko, że małe zainteresowanie nią wykazali ludzie młodzi. Czyżby trzeba było przeżyć kilka dziesiątków lat, aby docenić walory odżywcze i zdrowotne owoców pszczelej pracy? A może mnogość atrakcyjnych imprez odbywających się tego dnia w Olsztynie i okolicach odciągnęła publiczność od pszczół i pszczelarzy?

Zarówno pszczelarze, jak i autor tej notatki pozostają w przekonaniu, że kolejne spotkanie, za rok, będzie cieszyć się większym zainteresowaniem, bo na takowe - niewątpliwie - zasługuje.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl