Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
13:22 29 marca 2024 Imieniny: Eustachego, Wiktoryna
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Działalność polityczna
waclawbr | 2011-01-20 19:30 | Rozmiar tekstu: A A A

Starosta nie dał się wybrać

Olsztyn24
Stary i nowy przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Więcej zdjęć »

Starosta olsztyński, Mirosław Pampuch, nie dał się ponownie wybrać na przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Mimo werbalnych zachęt i „miodu” płynącego z ust innych starostów podczas odbytego dziś (20.01) w Olsztynie pierwszego po ostatnich wyborach samorządowych Konwentu Powiatów, pozostał niewzruszony. W tej sytuacji przewodniczącym konwentu został starosta kętrzyński, Tadeusz Mordasiewicz. Na zastępców Mordasiewicza, starostowie wybrali Jana Harhaja - starostę lidzbarskiego i Krzysztofa Piłata - starostę ełckiego.

Mirosław Pampuch został przewodniczącym Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego, ciała pomocniczego Związku Powiatów Polskich, na początku 2008 roku, po tym, jak na stanowisku starosty zastąpił Adama Sierzputowskiego. Konwentem kierował więc prawie trzy lata. Chociaż funkcja przewodniczącego, jak i całego konwentu, ma bardziej symbolicznej niż rzeczywiste znaczenie, to praca przewodniczącego do łatwych nie należała. Szczególnie wówczas, gdy siedzący na sali starostowie zapominali o miejscu konwentu (a raczej jego braku) w polskiej demokracji i na sali sesyjnej olsztyńskiego starostwa (tam odbywały się posiedzenia konwentu) toczyli zacięte spory. Przy okazji „obrywało się” przewodniczącemu. Nie dziwi więc jego decyzja, zasygnalizowana jeszcze przed zarządzeniem dzisiejszych wyborów.

- Informuję, że nie będę ubiegał się o funkcję przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego na kolejną kadencję, wychodzę bowiem z założenia, że tego typu koleżeńskie spotkania w kolejnych kadencjach powinny odbywać się pod przewodnictwem kolejnego starosty - powiedział Mirosław Pampuch. - Cieszyłbym się jednak bardzo, gdyby koledzy i koleżanki zechcieli mi udzielić poparcia do Zarządu Krajowego Związku Powiatów Polskich.

Takie poparcie Mirosław Pampuch uzyskał i w obecnej kadencji samorządu będzie reprezentował starostów z Warmii i Mazur w Zgromadzeniu Ogólnym Związku Powiatów Polskich oraz w zarządzie krajowym tego związku.
R E K L A M A
Zanim jednak konwent wybrał swoje nowe władze, starostowie zajmowali się innymi sprawami. M.in. wysłuchali prof. Józefa Górniewicza, rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który po raz pierwszy publicznie przedstawił wyniki zakończonych pod koniec ubiegłego roku badań empirycznych, zatytułowanych „Szkolnictwo zawodowe w województwie warmińsko-mazurskim. Stan i możliwości rozwoju”. Rektor Górniewicz przekonywał starostów, że dla szkolnictwa zawodowego lepiej byłoby, gdyby znajdowało się ono pod skrzydłami władz regionalnych (marszałka lub wojewody), a nie Ministra Edukacji Narodowej. Twierdził również, że powiatów nie stać na utrzymywanie rozdrobnionej sieci szkół zawodowych i konieczna jest ich koncentracja na podstawie porozumień sąsiadujących ze sobą powiatów.

Starostowie wysłuchali też przedstawicieli jednej z warszawskich fundacji, którzy przekonywali, że regiony, powiaty i gminy nie mają szans na zaistnienie w ogólnopolskiej telewizji publicznej, jeżeli... za to nie zapłacą(!). Pomysł grupy przedsiębiorczych dziennikarzy z Warszawy polega na tym, że lokalne samorządy wyłożą kasę, a oni za to przygotują i wyemitują w telewizji publicznej programy (w konwencji Teleexpressu) promujące te samorządy, które skorzystają z oferty. Pokazanie się w telewizji cztery razy w miesiącu ma kosztować ok. 20 tys. zł. Jak przekonywali przedstawiciele fundacji, przygotowanie i emisja programów ma odbywać się „po kosztach własnych”, chociaż zapomnieli dodać, że te „koszty własne” to m.in. wynagrodzenia osób przygotowujących program. Nie po to przecież zakłada się taką fundację, by na niej nie zarabiać.

Mówcy byli bardzo przekonujący, starostowie bardzo zainteresowali się ofertą, jakby zapominając, że płacąc abonament telewizyjny mają prawo żądać, by telewizja publiczna zajmowała się sprawami w regionach, a nie tylko ludzkimi nieszczęściami i poselskim ględzeniem. Niebawem przekonamy się, czy powiaty dadzą się złapać „na wędkę”. Starostowie dostali tydzień (potem może być za późno na rezerwację czasu emisji) na złożenie deklaracji przystąpienia do programu. Dziwi w tym wszystkim również to, że propozycję warszawskiej fundacji promuje Związek Powiatów Polskich. A może lepiej byłoby wykorzystać aktywność działaczy związku na wymuszenie na telewizji publicznej zainteresowania się sprawami lokalnymi bez dodatkowej, poza abonamentem, opłaty?

Inne z ważnych spraw poruszanych podczas dzisiejszego posiedzenia konwentu, było przyjęcie krytycznych stanowisk w sprawie drastycznego ograniczenia pieniędzy na inwestycje drogowe, realizowane w ramach „Programu Budowy Dróg Krajowych” oraz środków Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Propozycje obu stanowisk przygotował jeszcze dotychczasowy przewodniczący konwentu, Mirosław Pampuch.

- Jak wszystkim wiadomo, ostatnie cięcia dot. inwestycji drogowych dotknęły również region Warmii i Mazur, stąd też pod znakiem zapytania pozostają środki związane z realizacją obwodnicy Olsztyna, jak również z modernizacją drogi nr 7 - mówi Mirosław Pampuch. - Jako samorządowcy powiatowi, nie zgadzamy się z tym wykluczeniem komunikacyjnym, bowiem akurat te inwestycje drogowe dawały nam jakąś szansę pozyskania inwestorów, którzy ożywiliby nasz rynek pracy. Z tym jest związany kolejny problem, który powstał w roku bieżącym, a więc drastyczne zmniejszenie środków finansowych na aktywne formy zwalczania bezrobocia. Na rok 2011 Ministerstwo Pracy przeznaczyło tylko 30% budżetu roku 2010. Za te pieniądze nie jesteśmy w stanie w sposób racjonalny zwalczać bezrobocia. Liczymy na zmianę tego stanowiska i uzupełnienie środków finansowych w trakcie roku budżetowego.

W czasie dyskusji okazało się, że podobnych problemów, w których samorządy powinny przyjąć krytyczne stanowiska, jest więcej, np. nakłady na służbę zdrowia. Ostatecznie jednak starostowie zgodzili się na przyjęcie dwóch, wcześniej przygotowanych, stanowisk wobec zmniejszenia środków budżetowych. Innymi bolączkami zajmą się na kolejnych posiedzeniach konwentu.

Na koniec posiedzenia konwentu, jego dotychczasowy przewodniczący, Mirosław Pampuch, przedstawił sprawozdanie z obrad w latach 2008-2010.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego
20-01-2011
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.