Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
00:37 08 maja 2024 Imieniny: Izy, Stanisława
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
patpul | 2011-04-08 16:44 | Rozmiar tekstu: A A A

MPEC ograniczy zanieczyszczenie środowiska

Olsztyn24
Nowoczesny układ kogeneracyjny w olsztyńskim MPEC-u

Nowoczesne technologie trafiły do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Układ kogeneracyjny wykorzystujący silniki o mocy 800 i 400 kW rozpoczął pracę w Ciepłowni Kortowo.

Urządzenia zasilane są gazem ziemnym. Wyprodukowany w nich prąd ma być wystarczający na potrzeby MPEC. Nadwyżka trafi do sieci energetycznej. Ponadto ze spalin i pracy silników pozyskiwane będzie ciepło.

- To przełomowa dla nas inwestycja - przekonuje prezes MPEC, Konrad Nowak. - Wprowadza niezwykle dla nas istotny element bezpieczeństwa energetycznego. Dotychczas nie mogliśmy tego w stu procentach obiecać naszym klientom, teraz mogę śmiało zapewnić, że nasze źródło jest w stu procentach bezpieczne. Nawet przy niezwykle mroźnych zimach ciepło będzie dostarczone do odbiorców.

Władze MPEC-u przekonują, że oszczędność jest bezdyskusyjna. Odpada zakup prądu i jego przesyłu, gdyż jest on produkowany na miejscu. Poza tym roczna oszczędność węgla to 3 tys. ton.
R E K L A M A
- Oznacza to ochronę środowiska - przyznaje Adam Lazar z Centrum Energetyki Stosowanej. - Trudno ten zysk przeliczyć na pieniądze. Powietrze w Olsztynie będzie czystsze, niż do tej pory. Emisja CO2 do atmosfery zostanie zredukowana o połowę. Oznacza to, że przy wyprodukowaniu dokładnie takiej samej ilości energii, zanieczyszczenie będzie odczuwalnie mniejsze.

Podobne urządzenia w Polsce działają już od ok. 10 lat, zazwyczaj przy zakładach przemysłowych. Jak informują władze MPEC-u, w przypadku ciepłowni nie jest zbyt popularne. Specjaliści dodają tymczasem, że sprawność urządzeń, które zostały zainstalowane jest wysoka i osiąga 86 proc.

- To oznacza, że wykorzystywane w Olsztynie silniki nie mają sobie równych na świecie - przekonuje prezes Centrum Energetyki Stosowanej, Witold Płatek. - Konfiguracja tych urządzeń została oceniona przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jako rozwiązanie innowacyjne. I co najważniejsze, nie w skali regionu, a w skali kraju. Ta opinia posłużyła do uzyskania dofinansowania - dodaje prezes MPEC, Konrad Nowak.

Analizy, planowanie i wykonanie układu trwało ok. 1,5 roku. Inwestycja ma wartość 4,5 mln złotych i została zrealizowana dzięki Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, kredytowi z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Rozwoju Rady Europy oraz pieniędzy MPEC-u. Dodatkowo, aby zasilać przedsiębiorstwo gazem, Pomorska Spółka Gazownictwa wybudowała gazociąg o długości ok. 1,3 km.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.