Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
17:41 03 maja 2024 Imieniny: Marii, Marioli
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Inwestycje, budownictwo
Adam Kamiński | 2011-05-18 11:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Dyskusje wokół zagospodarowania jeziora

Olsztyn24
Konsultacje ws. zagospodarowania brzegów jez. Krzywego (fot. Adam Kamiński- wszystkie) | Więcej zdjęć »

Mieszkańcy Olsztyna tłumnie przybyli 17.05 do ZSEIT przy ul. Bałtyckiej na kolejne konsultacje społeczne dotyczące „Zagospodarowania brzegów jeziora Krzywego”. Obecnych na spotkaniu architektów oraz wiceprezydenta Olsztyna, Halinę Zaborowską-Boruch, zasypano pytaniami nie tylko na temat koncepcji uporządkowania brzegów jeziora, ale także o kwestie finansowania inwestycji. - Projekt zagospodarowania brzegów jeziora nie jest projektem ostatecznym, to tylko zarys, koncepcja, która będzie stopniowo dopracowywana i rozwijana. Chcemy pokazać, jaki przyjmiemy plan i jak będziemy rozwijać te inwestycje - stwierdziła wiceprezydent Olsztyna.

Mieszkańcom zaprezentowano plansze z wyrysowanymi projektami i planami obiektów. Wspomniano przy tym, że kilka dni temu w ratuszu została podpisana umowa między Urzędem Miasta Olsztyn, a konsorcjum olsztyńskich firm projektowych, które przygotowały zarys koncepcji zagospodarowania brzegów jeziora Krzywego.

Ich projekt zakłada m.in. pełne zagospodarowanie plaży miejskiej, ciągi spacerowe i rowerowe, budowę bazy sportów żeglarskich na Słonecznej Polanie, toru do jazdy na nartach wodnych w Zatoce Miłej. W trakcie dyskusji okazało się, że inwestycje zarówno na Słonecznej Polanie, jak w Zatoce Miłej budzą wiele emocji wśród mieszkańców Likus i Dajtek. Nie wszystkim podoba się budowanie torów wodnych, a także lokalizowanie tam hotelowych bungalowów, tuż przy linii brzegowej (w odległości mniejszej niż wymagają tego przepisy budowlane).

Planowany koszt projektu nad jeziorem Krzywym ma wynieść nieco ponad 50 mln zł. Władze Olsztyna, co potwierdziła pani wiceprezydent, jak też ratuszowi urzędnicy, przygotowują się teraz do aplikowania o środki unijne do wysokości 30 mln zł.
R E K L A M A
- To ostatnia szansa, by zdobyć dotacje unijne na inwestycje nad jeziorem i zadbać o ten teren. Na pewno będzie to praca etapowa. Projekt jest tak sporządzony, by można było koncepcje zagospodarowania rozwijać w miarę posiadanych środków - stwierdziła Hanna Zaborowska-Boruch.

Budowa ma ruszyć się w kwietniu 2012 roku. Do tego czasu firmy mają przygotować ostateczne wersje projektów uwzględniające uwagi mieszkańców.

Olsztynian najbardziej interesowało to, by wszyscy mieli dostęp do jeziora (nie było parkanów i ogrodzeń prywatnych właścicieli), by terenów przyjeziornych nie sprzedawano prywatnym inwestorom.

Przybyłych na spotkanie przedstawicieli klubów sportowych zajmowała sprawa budowy baz żeglarsko-kajakarskich. Jeden z dyskutantów twierdził, że ulokowanie w Zatoce Miłej torów wodnych jest nieporozumieniem i nie powinno ich tam być. Z kolei inny sugerował wykorzystanie przy inwestycjach partnerstwa publiczno-prywatnego. Sporo kontrowersji budziło stawianie żelbetowych konstrukcji. - Dlaczego nie bierzemy wzorca od Szwedów, którzy swoje przystanie i kąpieliska budują wyłącznie z drewna - zauważył jeden z dyskutantów.

W odpowiedzi architekt Grzegorz Dżus stwierdził, że inna jest specyfika glebowa Szwecji, a inna w naszym regionie. Dodatkowo zauważył, że tylko część konstrukcji wewnętrznych będzie z żelbetu, a reszta z wykorzystaniem drewna. Ożywiona dyskusja przeciągnęła się do zmierzchu.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.