Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2011-06-19 04:10 | Rozmiar tekstu: A A A

Pruska baba - silna kandydatka na maskotkę Olsztyna

Olsztyn24
Parada bab w Olsztynie | Więcej zdjęć »

Trwający weekend w Olsztynie należy do bab - pruskich bab. 100 wykonanych z żywicy poliestrowej figur pruskiej baby, pomalowanych przez artystów z UWM i Liceum Plastycznego na przeróżne kolory i wzory, stanęło w centrum Olsztyna - od ratusza po Most Jana. A w sobotnie (18.06) popołudnie w centrum Olsztyna odbył się artystyczny happening, jak najbardziej z pruskimi babami związany. W barwnym pochodzie, prowadzonym przez olsztyńskiego architekta Tomasza Lellę i Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Płośnicy, od Wysokiej Bramy, przez Stare Miasto do zamku przeszli olsztynianie, wśród których dominowały przedstawicielki płci pięknej (baby!?)

- Integrujemy się wokół bardzo silnej kandydatki na miejską maskotkę, jaką jest pruska baba - wyjaśnił związek pomiędzy figurami z żywicy, a pochodem Maciej Rytczak, dyrektor wydziału kultury, promocji i turystyki Urzędu Miasta Olsztyna. - Dlaczego baba powinna być maskotką Olsztyna? Po pierwsze - bo jest pruska, co nawiązuje do tradycji tego regionu. Dzisiaj mamy Warmię i Mazury, ale przez stulecia były tu Prusy, my teraz jesteśmy spadkobiercami pruskich tradycji.

Jak zaznacza dyrektor Rytczak, pruskie korzenie, to poważny argument przemawiający za babą. Ale są też argumenty, które należy traktować z przymrużeniem oka.
R E K L A M A
banner
- Ta baba to facet, bo według legendy, to jest zaklęty w babę wojownik - przypomina. - Czyli mamy parytet, dwa w jednym, ale nie boimy się żadnych kontrowersji, bo też  nie widzieliśmy, żeby w sprawie warszawskiej Syrenki ichtiolodzy z antropologami dyskutowali, czy Syrenka jest kobietą czy rybą.

Inny z argumentów przemawiający za pruską babą jako elementem wizerunku stolicy Warmii i Mazur, jest sfeminizowanie Olsztyna. Dane statystyczne ponoć wskazują, że na 100 mieszkańców Olsztyna płci męskiej przypada aż 115 kobiet.

- Olsztyn jest najbardziej sfeminizowanym miastem w Polsce - podkreśla Maciej Rytczak. - To też powinno być wzięte pod uwagę przy wyborze maskotki. A poza tym pruska baba, to wojownik, więc dużo energii i pozytywny klimat.

Są jeszcze względy praktyczne, przemawiające za kandydaturą baby na miejską maskotkę.

- To bardzo plastyczna, funkcjonalna forma - mówi Rytczak. - Można ją wykorzystywać w metaloplastyce, w różnych wersjach rysunkowych i różnych formach gadżetów. Myślę, że ta propozycja się przyjmie. Potwierdzają to pozytywne sygnały od ludzi, jakie docierają do nas od wczoraj, od rozstawienia figur pruskiej baby na starówce.

Już w tej chwili rodzą się pomysły na wykorzystanie baby. Jednym z nich są doroczne parady bab, których przedsmak mogliśmy poznać w sobotnie popołudnie na Starym Mieście.

- Każdy berlińczyk w swoim ogrodzie ma berlińskiego niedźwiedzia, pomalowanego w indywidualny sposób - mówi dyrektor Rytczak. - Raz w roku w Berlinie jest parada tych niedźwiedzi. U nas może być parada bab.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Parada bab w Olsztynie

18-06-2011

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl