Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2011-07-22 17:34 | Rozmiar tekstu: A A A

Baba pruska dla każdego

Olsztyn24
Za jedyne 12 zł można się stać posiadaczem baby pruskiej | Więcej zdjęć »
Jeszcze nie tak dawno na babę pruską można było tylko popatrzeć. Jej kamienny posąg stoi mocno osadzony w ziemi na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. W czerwcu tego roku nastąpił postęp. Za sprawą olsztyńskiego architekta Tomasza Lelli i wydziału kultury, promocji i turystyki Urzędu Miasta Olsztyna za 10 banknotów o nominale 100 zł można było stać się „opiekunem”, a docelowo właścicielem, jednej ze 100 postaci pruskich bab, jakie stanęły na olsztyńskiej starówce. Teraz każdy może stać się posiadaczem baby. I od razu może ją zabrać do domu! Figurki bab pruskich z gipsu ceramicznego można już kupić na Starym Mieście za jedyne 12 złotych!

- Figurki bab mamy w sprzedaży od wczoraj (21.07 - red.) - mówi Elżbieta Palczak, prowadząca przy fontannie na Starym Mieście stoisko z pamiątkami, zabawkami i watą cukrową. - Zainspirowały nas baby stojące wokół nas, na Starym Mieście. I to one, oraz baba z zamkowego dziedzińca, były dla nas wzorem do przygotowania figurek.

Ceramiczne figurki na pierwszy rzut oka wyglądają jak drewniane.
R E K L A M A
banner
- To dlatego, że model został wyrzeźbiony w drewnie - wyjaśnia Elżbieta Palczak. - Z tego modelu została zrobiona forma do gipsowych odlewów.

Podobnie jak te rozstawione na starówce, również te gipsowe są kolorowe, pomalowane w różne wzory.

- To ręczna robota - dodaje pani Elżbieta. - Wszystkie oferowane przez nas pamiątki robimy ręcznie.

Zdaniem naszej rozmówczyni, pruska baba to dobry pomysł na maskotkę Olsztyna. - Ludzie interesują się, pytają, a czy będą figurki kupować na pamiątkę - zobaczymy, dzisiaj mamy je w sprzedaży dopiero drugi dzień - stwierdza.

Informacja o pojawieniu się w sprzedaży figurek pruskiej baby bardzo ucieszyła Macieja Rytczaka, dyrektora wydziału kultury, promocji i turystyki Urzędu Miasta Olsztyna.

- O to nam chodziło! - stwierdził dyrektor. - W takiej interesującej koalicji Urzędu Miejskiego, przedsiębiorców i artystów daliśmy impuls. Baby pruskie stały się happeningowym hitem tego lata w Olsztynie. Mamy mnóstwo zapytań, gdzie takie baby można kupić, bo ludzie chcą je sobie stawiać w ogródkach. A Aeroklub Warmińsko-Mazurski w Olsztynie będzie zamawiał „odlotową babę” i coś ciekawego zamierza z nią robić, ale to na razie jest tajemnica. Popularność bab więc wzrasta i systematycznie zdobywają one nowe przyczółki. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy zajmują się pamiątkami z Olsztyna będą mieli baby w swojej ofercie.

Jak mówi Maciej Rytczak, oficjalne zatwierdzenie baby pruskiej jako maskotki Olsztyna, to teraz tylko kwestia czasu - krótkiego czasu.

- Myślę, że jeszcze w wakacje taka decyzja zostanie podjęta - mówi dyrektor. - Gdy prezydent wróci z urlopu, będę zabiegał, żeby podjął taką decyzję, bo wszystkie znaki na niebie i na ziemi pokazują, że baba dobrze się przyjęła i pod wieloma względami nadaje się na miejską maskotkę.

Już teraz są pomysły na kolejne przedsięwzięcia promocyjne związane z babą. Ale o tym innym razem.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl